Anı Yüzük'ten Mehmetçik Kut'ül Amare Dizisi Süprizi

05 Ocak 2018
Anı Yüzük'ten Mehmetçik Kut'ül Amare Dizisi Süprizi

TRT’nin sevilen dizisi Diriliş Ertuğrul’un yapım şirketinin, Türklerin ikinci Çanakkale Zaferi olarak tarihe geçen Küt'ül Amare kuşatmasını televizyon ekranına taşımasıyla gündeme gelen Kut’ül Amare zaferi ve Mehmetçik Kutül Amare Dizisi hakkında merak ettikleriniz bu yazıda.

KUTUL AMARE NEDİR?

kut-ul-amare

TRT’de ekrana gelmek için gün sayan Kutul Amare özetle Osmanlı Ordusunun Bağdat'ın güneyinde yer alan Kut bölgesinde İngilizler ile destansı mücadelesini ifade etmekte. 27 Aralık 1915 tarihinde Kut kasabasını kuşatan İngilizleri açlıkla zorlayarak teslim olmalarını sağlayan Osmanlı ordusu, 13 general, 481 subay ve 13 bin 300 eri teslim almıştır.

kutul-amare-zaferi

 Kutul Amare Zaferi olarak tarihe geçen bu muharebe, Bağdat’ta yer alan Amare şehrinin ve Kut kalesi yarımadasının İngilizler tarafından ele geçirilmek istenmesiyle başlar.  Kut’ul Amare’nin kelime anlamı tam olarak bilinmese de Amare şehri Fırat ve Dicle nehirleri arasında yer almaktadır. Peki, İngilizler bugün bizim Irak olarak bildiğimiz dönemin Osmanlı topraklarına neden savaşmak için geldi? Sebebi hiç şüphesiz ki zengin petrol yatakları…

KUT’UL AMARE FATİHİ

İngilizlerin planı oldukça etkiliydi. Bölgedeki aşiretleri etkileyerek kontrolü almak istiyorlardı fakat hesaba katmadıkları bir şeyler vardı. Coğrafya olarak bir ada şehri olan Kutul Amare’nin çevreyle hiçbir bağlantısı yoktu savaş uzadıkça İngilizlerin erzakları tükeniyor, kendilerini kapana kısılmış hissediyorlardı.

kut-ul-amare-fatihi

Bu savaşta askeri ve teknik üstünlük ilk başlarda İngilizlerdeydi. Osmanlı, İngilizlere karşı savaşmak üzere bölgeye, Teşkilat-ı Mahsusa'nın önemli isimlerinden Süleyman Askeri Bey'i göndermişti. Askeri bey, bu savaşta iki bacağını kaybetmiş yenilgiden kendini sorumlu tutarak intihar etmişti. Kut’ul amare fatihi olarak tarihe geçen Askeri Bey’in kazanma azmi döneme ait pek çok tarihi metinde geçmektedir.

YENİLGİ NASIL ZAFERE DÖNÜŞTÜ?

Askeri bey’in yerine geçen Nurettin bey, İngiliz ordusunun ilerleyişini durdurmayı başarmış, Şehrin dört bir yanını üç kat demir tellerle çevirterek çeşitli mevziler kazdırmıştı.

İstanbul'un kuşatılması gibi, bölgeye gelecek bütün destek yolları kesilmişti. İngiliz kuvvetleri ve bölgedeki halk ile birlikte toplamda 20.000'e yakın insan şehrin içerisinde kıstırılmış vaziyetteydi.

Şehirdeki yiyecekler bir kaç ay içerisinde tüketilerek bitti. Orduyu ve insanları doyurmak için başta atlar ve katırlar olmak üzere hayvanlar kesilip yenilmeye başlandı. Fakat İngiliz ordusunun içerisindeki Hintliler, yaşamlarında alışık olmadıkları ve dini inançlarına ters düştüğü için et yemiyorlardı. Bu sebeple bu askerler zamanla zayıflayarak güçsüzleşmeye ve sonunda savaşamayacak durumu gelmeye başladılar.

SON UMUT DA TÜKENDİ!

İngilizler, Jurnal adlı bir gemiye 270 ton gıda yükleyerek Kut şehrine ulaştırmayı planlamışlardı fakat bu gemi 24 Nisan 1916'da Türk kuvvetlerinin ateşinden kaçmaya çalışırken karaya oturmuş son umut da başarısız olmuştu.

kutul-amare

General Townshend 1 Milyon Sterlin ve bütün silahların teslim edilmesine karşılık, kendisi ve bütün askerlerinin serbest bırakılmasını istemişti. Enver Paşa kabul etmedi. 3 bin İngiliz askeri esir alındı. Bir kısmı esir Türk askerleri ile mübadele edildi, bir kısmı ise Anadolu'daki çeşitli esir kamplarına yerleştirildi. Bu zafer bütün cephelerde duyuldu. İngiliz ordusuna karşı böylesine büyük bir zafer kazanılması bütün askerlere manevi bir moral kaynağı oldu. 

KUT’UL AMARE DİZİSİ YENİ SEZON NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Diriliş Ertuğrul’un yapımcısı Mehmet Bozdağ tarafından ekrana gelen dizinin başrollerini İsmail Hacıoğlu, Serdar Gökhan, Kaan Taşaner, İlker Aksum gibi oyuncular paylaşıyor. Mehmetçik Kut'ül Amare yeni sezon fragmanı yönetmen Mehmet Bozdağ tarafından Twitter hesabından paylaşıldı. Dizinin yeni sezonun Eylül sonunda başlayacağı tahmin ediliyor. Yeni sezonda zaferi kazanan komutan Halil Kut'u kimin oynayacağı merak konusu. 

BONUS: KUT’UL AMARE DİZİSİ RESMİ SPONSORU ANI YÜZÜK

Yalnızca konusu ve başarılı oyunculuklarıyla değil dizide Süleyman Askeri'nin parmağında görünen ay yıldız yüzükle de dikkatleri üzerine çeken Kut'ül Amare dizisi yeni sezonda yeni oyuncular için tasarladığımız aksesuarlarla karşınızda olacak. Anı Yüzük resmi sponsorluğunda TRT ile yapılan işbirliği ile lisanslı ürün olarak sizlerin beğenisine sunulan bu aksesuarlar diziyle aynı anda sitemizde satışta olacaktır. Takipte kalınız lütfen :)

Kutül amare yüzüğü sipariş vermek için tıkla

 mehmetcik-kutül-amare

Gümüş yüzük sever erkekler tarafından beğenilen bu aksesuarı Anı Yüzük kalitesiyle sizlerle buluşturuyoruz. Hemen sipariş verin, ücretsiz kargo imkanı ile şık bir aksesuarın sahibi olun. Dilerseniz yüzük halkası içine yazı yazdırarak ürünü size özel hale getirebilirsiniz.
Blog Yazılarımız

Mistik Topaz Taşının Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

31 Ekim 2019
Mistik Topaz Taşının Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Renk değiştiren özelliğinden ötürü yüzyıllardır ilgi odağı olan mistik topaz taşına dair tüm bilmek istedikleriniz blog yazımızda.

Zultanit Taşı (Sultan Taşı) Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

31 Ekim 2019
Zultanit Taşı (Sultan Taşı) Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Son yıllardaki popülerliği ile dünya mücevherat sektörünün baş taçlarından biri haline gelen zultanit taşının (diaspor/sultan taşı) tüm özellikleri ve faydaları blog yazımızda.

Malakit (Malahit) Taşı Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

30 Ekim 2019
Malakit (Malahit) Taşı Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Çağlar boyu nitelikleri ile bilinen malakit (malahit) taşı ile ilgili bilmek istediğiniz tüm özellikler ve faydalarını blog yazımızda sizlerle paylaşıyoruz.

Kaplangözü Taşı Nedir, Özellikleri Nelerdir?

30 Ekim 2019
Kaplangözü Taşı Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Göz alıcı rengi ve nitelikleri ile diğer doğal taşlardan ayrılan kaplangözü taşının özellikleri hakkında tüm merak ettikleriniz blog yazımızda.

Hematit Taşı Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

30 Ekim 2019
Hematit Taşı Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Çelik üretiminde ve gümüş aksesuarlarda sıkça kullanılan hematit taşı hakkında bilgiler ve tüm özellikleri blog yazımızda.

Mavi Kelebeklerin Hikayesi

21 Ekim 2019
Mavi Kelebeklerin Hikayesi

1992 yılında başlayan ve 3 yıl süren, yüzbinlerce can kaybı ile sonuçlanan Kosova Savaşı'nın en yürek burkan sayfalarından biri olan Srebrenitza Katliamı'nın üzerinden geçen 27 yılın ardından Mavi Kelebeklerin hikayesini ve sembolizmini birlikte inceliyoruz.

Dünya ve Türk Mitolojilerinde Hayat Ağacı

21 Ekim 2019
Dünya ve Türk Mitolojilerinde Hayat Ağacı

Türk tarihi, Türk ve dünya mitolojilerinde büyük öneme sahip hayat ağacı miti nedir, nereden gelir? Diriliş Ertuğrul dizisindeki sembolizminin mânâsı nedir? Bu ve benzeri soruların cevabı blog yazımızda.

Türkler Geliyor Yakında Vizyonda!

21 Ekim 2019
Türkler Geliyor Yakında Vizyonda!

Son yılların gözde yapımcısı ve senaristi, Diriliş Ertuğrul ve Mehmetçik Kut'ülamare yapımlarının arkasındaki isim Mehmet Bozdağ'ın önderliğinde çekimi tamamlanan Türkler Geliyor: Adaletin Kılıcı filmi, 20 Aralık 2019 tarihinde sinemaseverler ile beyazperdede buluşacak.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.