Anı Yüzük'ten Mehmetçik Kut'ül Amare Dizisi Süprizi

05 Ocak 2018
Anı Yüzük'ten Mehmetçik Kut'ül Amare Dizisi Süprizi

TRT’nin sevilen dizisi Diriliş Ertuğrul’un yapım şirketinin, Türklerin ikinci Çanakkale Zaferi olarak tarihe geçen Küt'ül Amare kuşatmasını televizyon ekranına taşımasıyla gündeme gelen Kut’ül Amare zaferi ve Mehmetçik Kutül Amare Dizisi hakkında merak ettikleriniz bu yazıda.

KUTUL AMARE NEDİR?

kut-ul-amare

TRT’de ekrana gelmek için gün sayan Kutul Amare özetle Osmanlı Ordusunun Bağdat'ın güneyinde yer alan Kut bölgesinde İngilizler ile destansı mücadelesini ifade etmekte. 27 Aralık 1915 tarihinde Kut kasabasını kuşatan İngilizleri açlıkla zorlayarak teslim olmalarını sağlayan Osmanlı ordusu, 13 general, 481 subay ve 13 bin 300 eri teslim almıştır.

kutul-amare-zaferi

 Kutul Amare Zaferi olarak tarihe geçen bu muharebe, Bağdat’ta yer alan Amare şehrinin ve Kut kalesi yarımadasının İngilizler tarafından ele geçirilmek istenmesiyle başlar.  Kut’ul Amare’nin kelime anlamı tam olarak bilinmese de Amare şehri Fırat ve Dicle nehirleri arasında yer almaktadır. Peki, İngilizler bugün bizim Irak olarak bildiğimiz dönemin Osmanlı topraklarına neden savaşmak için geldi? Sebebi hiç şüphesiz ki zengin petrol yatakları…

KUT’UL AMARE FATİHİ

İngilizlerin planı oldukça etkiliydi. Bölgedeki aşiretleri etkileyerek kontrolü almak istiyorlardı fakat hesaba katmadıkları bir şeyler vardı. Coğrafya olarak bir ada şehri olan Kutul Amare’nin çevreyle hiçbir bağlantısı yoktu savaş uzadıkça İngilizlerin erzakları tükeniyor, kendilerini kapana kısılmış hissediyorlardı.

kut-ul-amare-fatihi

Bu savaşta askeri ve teknik üstünlük ilk başlarda İngilizlerdeydi. Osmanlı, İngilizlere karşı savaşmak üzere bölgeye, Teşkilat-ı Mahsusa'nın önemli isimlerinden Süleyman Askeri Bey'i göndermişti. Askeri bey, bu savaşta iki bacağını kaybetmiş yenilgiden kendini sorumlu tutarak intihar etmişti. Kut’ul amare fatihi olarak tarihe geçen Askeri Bey’in kazanma azmi döneme ait pek çok tarihi metinde geçmektedir.

YENİLGİ NASIL ZAFERE DÖNÜŞTÜ?

Askeri bey’in yerine geçen Nurettin bey, İngiliz ordusunun ilerleyişini durdurmayı başarmış, Şehrin dört bir yanını üç kat demir tellerle çevirterek çeşitli mevziler kazdırmıştı.

İstanbul'un kuşatılması gibi, bölgeye gelecek bütün destek yolları kesilmişti. İngiliz kuvvetleri ve bölgedeki halk ile birlikte toplamda 20.000'e yakın insan şehrin içerisinde kıstırılmış vaziyetteydi.

kutul-amare-savasi

Şehirdeki yiyecekler bir kaç ay içerisinde tüketilerek bitti. Orduyu ve insanları doyurmak için başta atlar ve katırlar olmak üzere hayvanlar kesilip yenilmeye başlandı. Fakat İngiliz ordusunun içerisindeki Hintliler, yaşamlarında alışık olmadıkları ve dini inançlarına ters düştüğü için et yemiyorlardı. Bu sebeple bu askerler zamanla zayıflayarak güçsüzleşmeye ve sonunda savaşamayacak durumu gelmeye başladılar.

SON UMUT DA TÜKENDİ!

İngilizler, Jurnal adlı bir gemiye 270 ton gıda yükleyerek Kut şehrine ulaştırmayı planlamışlardı fakat bu gemi 24 Nisan 1916'da Türk kuvvetlerinin ateşinden kaçmaya çalışırken karaya oturmuş son umut da başarısız olmuştu.

kutul-amare

General Townshend 1 Milyon Sterlin ve bütün silahların teslim edilmesine karşılık, kendisi ve bütün askerlerinin serbest bırakılmasını istemişti. Enver Paşa kabul etmedi. 3 bin İngiliz askeri esir alındı. Bir kısmı esir Türk askerleri ile mübadele edildi, bir kısmı ise Anadolu'daki çeşitli esir kamplarına yerleştirildi. Bu zafer bütün cephelerde duyuldu. İngiliz ordusuna karşı böylesine büyük bir zafer kazanılması bütün askerlere manevi bir moral kaynağı oldu. 

KUT’UL AMARE DİZİSİ YENİ SEZON NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Diriliş Ertuğrul’un yapımcısı Mehmet Bozdağ tarafından ekrana gelen dizinin başrollerini İsmail Hacıoğlu, Serdar Gökhan, Kaan Taşaner, İlker Aksum gibi oyuncular paylaşıyor. Mehmetçik Kut'ül Amare yeni sezon fragmanı yönetmen Mehmet Bozdağ tarafından Twitter hesabından paylaşıldı. Dizinin yeni sezonun Eylül sonunda başlayacağı tahmin ediliyor. Yeni sezonda zaferi kazanan komutan Halil Kut'u kimin oynayacağı merak konusu. 

BONUS: KUT’UL AMARE DİZİSİ RESMİ SPONSORU ANI YÜZÜK

Yalnızca konusu ve başarılı oyunculuklarıyla değil dizide Süleyman Askeri'nin parmağında görünen ay yıldız yüzükle de dikkatleri üzerine çeken Kut'ül Amare dizisi yeni sezonda yeni oyuncular için tasarladığımız aksesuarlarla karşınızda olacak. Anı Yüzük resmi sponsorluğunda TRT ile yapılan işbirliği ile lisanslı ürün olarak sizlerin beğenisine sunulan bu aksesuarlar diziyle aynı anda sitemizde satışta olacaktır. Takipte kalınız lütfen :)

Kutül amare yüzüğü sipariş vermek için tıkla

 mehmetcik-kutül-amare

Gümüş yüzük sever erkekler tarafından beğenilen bu aksesuarı Anı Yüzük kalitesiyle sizlerle buluşturuyoruz. Hemen sipariş verin, ücretsiz kargo imkanı ile şık bir aksesuarın sahibi olun. Dilerseniz yüzük halkası içine yazı yazdırarak ürünü size özel hale getirebilirsiniz.
Blog Yazılarımız

Diriliş Ertuğrul Yeni Sezonunda Osmanlı Kuruluyor!

21 Eylül 2018
Diriliş Ertuğrul Yeni Sezonunda Osmanlı Kuruluyor!

Kayı Boyunun kurucu lideri Ertuğrul Gazi’nin varoluş mücadelesini konu alan Diriliş dizisi yeni sezonda Osmanlı Devleti’ni kurmaya hazırlanıyor. Peki, Diriliş Ertuğrul’un 5.sezonu ne zaman? Dizi hakkında merak ettikleriniz bu yazıda aksesuarları ise sadece Anı Yüzük’te satışta.

Anı Yüzük’ten Payitaht Abdülhamid Müjdesi!

21 Eylül 2018
Anı Yüzük’ten Payitaht Abdülhamid Müjdesi!

Türkiye’de ve Ortadoğu’da büyük hayran kitlesine ulaşan Payitaht Abdülhamid dizisi yeni sezona ne zaman başlıyor? Merakla beklenen Abdülhamid dizisi hakkında en yeni bilgiler bu yazıda. Dizide yer alan aksesuarlar ise resmi sponsoru Anı Yüzük’te. Mutlaka göz atın!

Her Bütçeye Uygun 5 Harika Kehribar Tesbih Modeli

04 Mayıs 2018
Her Bütçeye Uygun 5 Harika Kehribar Tesbih Modeli

Tesbih severlerin ilgisini çekecek her bütçeye uygun 5 kehribar tesbih modeline daha yakından bakın! Stresinizi azaltacak tesbihler için şimdi tıkla, keşfet!

Devlet Ebed Müddet’in Anlamı

27 Nisan 2018
Devlet Ebed Müddet’in Anlamı

Aksesuar dünyasında sıklıkla yer verdiğimiz “Devlet Ebed Müddet” ne demektir? Gelin daha yakından bakalım!

Fatih Sultan Mehmet’in Az Bilinen 5 Özelliği!

27 Nisan 2018
Fatih Sultan Mehmet’in Az Bilinen 5 Özelliği!

Osmanlı Padişahları arasında kendi döneminde bilgi birikimi ve entelektüel seviyesi ile adeta bir dünya insanı olmayı başarmış Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’un Fethi dışında az bilinen 5 özelliğini sizler için araştırdık! İşte Fatihin o çarpıcı yönleri…

En Güzel Anneler Günü Hediye Fikirleri

20 Nisan 2018
En Güzel Anneler Günü Hediye Fikirleri

Mayıs'ın ikinci haftası kutlanmaya başlanan Anneler Günü için en güzel hediye önerileri Anı Yüzük'te sizi bekliyor. Hemen tıkla, anneni mutlu edecek hediyeyi kolayca seç.

Özel Güvenlik Nasıl Olunur?

13 Nisan 2018
Özel Güvenlik Nasıl Olunur?

Özel Güvenlik Görevlisi ögg nasıl olunur? Çağımızın popüler mesleği güvenlik işine gelin daha yakından bakalım! Özel Güvenlik görevlileri hakkında merak ettiğiniz her şey bu yazıda.

Türk Bayrağı İle İlgili Bilmeniz Gereken 7 İlginç Şey

07 Nisan 2018
Türk Bayrağı İle İlgili Bilmeniz Gereken 7 İlginç Şey

Türk bayrağı hakkında neler biliyorsunuz? Milli sembolümüz hakkında merak ettikleriniz en güzel bayrak resimleri ile bu yazıda hemen tıkla, okumaya başla!

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.