x
Menü
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kapat
Sepetim

Zihgir Yüzük

Zihgir, diğer adıyla başparmak veya okçu yüzüğü, gümüş yüzük konusunda farklı tercih yapan erkeklerin seçimi. Siz de kolay alışveriş ile gümüş zihgir yüzükleri şimdi sipariş verin!

Filtre
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat

Zihgir- Başparmak Yüzükleri

Toplam 13 ürün bulunmaktadır.

Zihgir

Asya ve Orta Doğu okçuluğu Batılı muadillerinden ayıran en büyük özellik, yay çilesinin başparmakla çekilip bırakılmasıdır. Bu tarz okçulukta göre yay çekilirken el “mandal” diye tabir edilen özel bir biçimde kapatılır ve başparmağa koruma amaçlı özel bir yüzük takılırdı. Bu yüzük hem parmağı çilenin baskısından korur, hem de atış yaparken kolaylık sağlardı.

Orijinali “zehgir” olan bu Farsça terim, “kiriş” ve “çeken” kelimelerinden oluşan birleşik bir kelimedir. Osmanlılar ise bu tabiri zihgir şeklinde kullanmıştır. Günümüzde ise başparmak yüzüğü veya okçu yüzüğü olarak da adlandırılan zihgirler hem okçulukta hem de günlük hayatta aksesuar olarak kullanılmaktadır.

Başparmak Yüzüğü

Genelde yüzük parmağına takılan klasik yüzüklerin aksine zihgir, diğer adlarıyla başparmak veya okçu yüzüğü, tarzına farklılık katıp dikkat çekmek isteyenler için güzel bir tercih. Başparmağa takılan bu yüzük modeli sadece bir aksesuar olmasından öten geçmişten gelen bir sanat eseri. Tarihte okçuluk yeteneği ile öne çıkmış Türk milleti için kritik bir rol oynayan zihgir yüzüklerinin asıl kullanım amacı başparmağı korumaktı. Savaşlarda veya avlarda ok çekerek yıpranan başparmağı koruyan bu küçük zırh zaman içinde özel bir aksesuar da oldu. Başparmak yüzükleri geçmişe bağlı kalmadan ama geçmişi de unutmadan yaşamak isteyen erkeklerin önemli bir aksesuarı olmaya devam ediyor. Aynı zamanda gerçekten okçuluk ile uğraşanlar için de hala kullanıma müsait bir yüzük çeşidi. Bir adının da okçu yüzüğü olması buradan gelmektedir. Zihgir yüzükleri Diriliş Ertuğrul dizisi ile de günümüzde daha da ön planda olmaya başladı.

Okçu Yüzüğü Olarak Zihgir

Ok atmak günümüzde sadece bir spor olarak yapılsa da geçmiş dönemde hem geçinmek hem de hayatta kalmak için her erkeğin sahip olması gereken bir meziyet olarak kabul edilmekteydi. Göçebe Türk toplumlarından Selçuklu ve Osmanlı'ya kadar okçuluk her zaman popüler ve savaşçı bir meziyet olarak devam etti.

Osmanlı dönemine damga vuran çok sayıda okçu bulunurken ünlü okçular kendilerine has Zihgir yüzükleri takmaktaydı. Bu yüzükler okçuya uğur getirdiği inanılan tılsımlar taşırken okçular özellikle de ava ya da sefere çıkarken şans getiren tılsımlar taşıyan bu başparmak yüzüklerini mutlaka takarlardı. Günümüze kadar taşınan bu gelenekte hala şans getirildiğine inanılan Osmanlı okçu yüzükleri satılmakta olup takan kişinin şansını arttırdığı düşünülmektedir.

Zihgir Modelleri

Gümüş yüzük dünyasında yüzlerce çeşit model bulmak çok kolay. Gümüş zihgir yüzükler de buna dahil. Farklı tasarımları ile başparmak yüzükleri her zevkten ve bütçeden kişiye hitap edebilir. Bu bakımdan kişinin kendine yapacağı güzel bir jest ve sevdiklere alınan özel bir hediye olabilir.

Çift Başlı Kartal Zihgir

Büyük Selçuklu Devletinin simgesi olan çift başlı kartal günümüzde erkekler için özel olarak üretilen pek çok aksesuarın da üzerini süslemektedir. Kartalın çok cesur ve çok asil bir hayvan olmasının yanı sıra Türk tarihinde pek çok başarılara imza atan Selçuklu devletini de simgelemesi bu sembolün kullanımını arttırmaktadır. Zihgir yüzükler başparmağa takıldığı için çift başlı kartal simgesi bu yüzüklerde ayrı bir güzel durmakta ve beğenilmektedir

Osmanlı ve Kayı Boyu Zihgirleri

Osmanlı armaları veya tuğralı bu zihgir modelleri tarihiyle gurur duyan erkekler tarafından bolca tercih ediliyor.

Osmanlı zihgirleri gibi Kayı boyu zihgirleri de tarihiyle övünenlerin seçimi. Bu zihgir modellinin popülerliği ise Diriliş Ertuğrul dizisi ile yakından bağlantılı.

Üç Hilalli ve Bozkurtlu Zihgirler

Bu zihgir çeşitleri de okçu yüzükleri arasında karşımıza sık çıkan tasarımlar arasında yer alıyor. Dünya görüşünü yansıtmak isteyenler üç hilalli veya bozkurtlu zihgir yüzüklere yöneliyor.

El İşi Zihgirler

El işi zihgir modelleri aksesuarında özenli bir çalışma isteyenler tarafından bolca beğeniliyor. Erzurum el işi başparmak yüzükleri Ay Yıldızlı, Osmanlı tuğra ve armalı, Kayı boylu veya simetrik desen işlemeli olabiliyor.

Desen İşlemeli Zihgir Yüzükler

Bu tür okçu yüzükleri üzerinde herhangi belirgin bir tasarım taşımıyor. Farklı desen ve motiflerde işlenen bu başparmak yüzükleri herhangi bir görüş belirtmek istemeyenlerin tercihi oluyor. Aynı zamanda şık tasarımları ile dikkatleri çekiyor.

Zihgir Fiyatları

İnternet sitemizde yer alan tüm zihgir modelleri 925 ayar gümüştür. Zihgirin fiyatlarını etkileyen faktörler gramı, işçiliği ve kampanya dönemleridir. Genel olarak gümüş zihgir modelleri doksan ile yüz doksan lira arası değişmektedir.

Onlarca Zihgir Modeli Burada!

Farklı zevklere hitap etmeyi başarabilmek için Anı Yüzük olarak onlarca kategoride yüzlerce model seçeneği ile 7 gün 24 saat aralıksız bir şekilde sizlere hizmet veriyoruz. İnternet sitemiz üzerinden sizde beğendiğiniz yüzükleri online olarak satın alabilir, adrese teslim bedava kargo hizmetinden yararlanabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.