Anı Yüzük’ten Payitaht Abdülhamid Müjdesi!

21 Eylül 2018
Anı Yüzük’ten Payitaht Abdülhamid Müjdesi!

Payitaht Abdülhamid dizisi yeni sezona yeni yüzlerle merhaba demeye hazırlanıyor. Abdülhamid yeni sezon fragmanında yer alan bir oyuncu var ki herkesi heyecanlandırdı. O isim Kurtlar Vadisi dizisiyle gönüllere taht kuran namı değer Memati. Gürkan Uygun izleyiciyi şaşırtmayı seviyor. Yeni dizi projesinde bambaşka bir rolde, Abdülhamid döneminin ünlü tarihi kişiliği Halil Halid’i canlandırmaya hazırlanıyor.

Payitaht Abdülhamid dizisi aksesuarları için tıkla

memati-gurkan-uygun

Halil Halid (Gürkan Uygun)

Ekranların güçlü oyuncularından Gürkan Uygun, Payitaht’a kahramanlığı ile nam salmış “Halil Halid” karakterini canlandıracak. Sözünü Kadıdan bile sakınmayan, Allah’a inancıyla ve bir tek boyun eğdiği Abdülhamid’e sadakatiyle, Sultanın dünyanın her noktasına uzattığı eli olarak ekrana gelecek.

gurkan-uygun-halil-halit

Yerin kulağı, Abdülhamid’in sesi olacak olan Halil Halid, tüm bunların dışında her şeye ve herkese tahammülsüzdür. İngilizce, Fransızca, Arapça, Almanca ve herkesin dilinden konuşmayı iyi bilir. Her türlü ortama girer, çıkar. Nerede bir haksızlık görse müdahil olur, sessiz kalamaz. Yumrukları da, belinde taşıdığı bıçağı kadar ölümcüldür. Bileğini büken, sözünü çiğneyen adam yoktur... Bir tek Zeynep... Tahammül sınırlarını aşar, Halil Halid’i verdiği sözden geri koyar, koyu bir aşka atar...

Halil Halid Kimdir?

halil-halid

9 yaşında babasının hayatını kaybetmesi ile küçük yaşta öksüz kalan Halil Halid amcası Mehmet Tevfik Efendi tarafından büyütülmüştür. Hukuk mektebi öğrenimi gören Halid, Yeni Osmanlılarla görüşmesi nedeniyle hafiye takibine alınır ve 1894'de İngiltere'ye gider.  İngiltere'de Jön Türklerin çalışmalarından rahatsız olur ve Abdülhamit'e bir mektup yazar.  Londra'daki Osmanlı elçiliği Halil Hamid'le temas kurarak İstanbul'a dönmesi durumunda affedileceği ve kendisine yardım edileceği taahhüt edilir. İstanbul’a gelen Halid’in Abdülhamid ile görüşmesi saraylılar tarafından engellenir ve Halil Halid tekrar İngiltere’ye dönmek zorunda kalır.

İngiltere Cambrige Üniversitesi'nde ders veren ilk Osmanlı bilim adamı olarak bilinen bu tarihi kişilik, üniversite'de ders veren ilk Osmanlı vatandaşı olur ve "Üstad-ı Ulum" unvanını alır. Bu görevi sırasında Avrupalıların İslam dünyası üzerine yaptıkları sosyal ve kültürel politikaları inceler ve Sultan Abdülhamit'e bu politikalarla ilgili mektuplar yazar. Abdülhamid’in adeta dünyadaki gözü olan Halil Hamid, Bab-ı Ali tarafından İngiltere konsolos yardımcılığına atanır. İngiltere'de bir cami açılması için girişimlerde bulunur, caminin inşaatına başlanır ama İngiliz hükümeti camiyi kapatır ve yardımlara el koyar.

abdulhamid-gurkan-uygun

Osmanlı Devleti’ni 1876 yılımda parlamenter sisteme geçiren II. Abdülhamid döneminde 5 ay İttihat ve Terakki Fırkası’ndan Ankara mebusu olarak görev yapar. Hindistan’a gönderilen ve etkili çalışmalar yapan isimlerden birisi de Bombay Başşehbenderi Halil Hâlit Beydir. Birinci Dünya Savaşı sırasında Osmanlı Almanya yakınlaşmalarında  Almanya’ya davet edilen Osmanlı aydınlarından birisi de Halil Hâlit Beydir.

Zatüre hastalığı nedeniyle 30 Mart 1931’de İstanbul’da yaşamını yitirmiştir. Merkezefendi mezarlığındaki aile kabristanına defnedimiştir. Ardında çok sayıda eser, kitap, makale ve çalışma bırakmıştır.

Gürkan Uygun Kimdir?

gurkan-uygun

1974 İzmit Doğumlu Gürkan uygun meslek hayatına 1990 yılında amatör tiyatro ile başlamıştır. Dormen Tiyatrosu’nda almış olduğu eğitimle 1996 yılında ilk kez televizyon dizilerinde rol almaya başlamıştır. “Tatlı Kaçıklar”, “Böyle Mi Olacaktı”, “Yedi Numara”, “Deli Yürek”, “Şapkadan Babam Çıktı” adlı dizilerde rol almıştır. Kendisi en çok Kurtlar Vadisi dizisindeki Memati rolüyle tanınır. Kurtlar Vadisi Pusu adlı dizide yaklaşık 10 yıl boyunca Memati karakterini canlandırmıştır.

Payitaht Abdülhamid Dizisi Aksesuarları Anı Yüzük’te

abdulhamid-dizisi-aksesuarlari

Osmanlı Devleti Padişahları arasında özel bir yeri olan II. Abdülhamid’in 33 yıllık taht mücadelesini ekrana taşıyan Payitaht Abdülhamid dizisi sadece konusu ve oyuncuları ile değil dizide yer alan aksesuarlarla da dikkatleri üzerine çekti. Resmi sponsorluğumuzla Abdülhamid dizisi için tasarladığımız tarihi aksesuarlara sitemizden göz atın. Siz de diziye olan hayranlığınızı taşıdığınız aksesuarlarla gösterin.

Blog Yazılarımız

Mistik Topaz Taşının Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

31 Ekim 2019
Mistik Topaz Taşının Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Renk değiştiren özelliğinden ötürü yüzyıllardır ilgi odağı olan mistik topaz taşına dair tüm bilmek istedikleriniz blog yazımızda.

Zultanit Taşı (Sultan Taşı) Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

31 Ekim 2019
Zultanit Taşı (Sultan Taşı) Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Son yıllardaki popülerliği ile dünya mücevherat sektörünün baş taçlarından biri haline gelen zultanit taşının (diaspor/sultan taşı) tüm özellikleri ve faydaları blog yazımızda.

Malakit (Malahit) Taşı Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

30 Ekim 2019
Malakit (Malahit) Taşı Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Çağlar boyu nitelikleri ile bilinen malakit (malahit) taşı ile ilgili bilmek istediğiniz tüm özellikler ve faydalarını blog yazımızda sizlerle paylaşıyoruz.

Kaplangözü Taşı Nedir, Özellikleri Nelerdir?

30 Ekim 2019
Kaplangözü Taşı Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Göz alıcı rengi ve nitelikleri ile diğer doğal taşlardan ayrılan kaplangözü taşının özellikleri hakkında tüm merak ettikleriniz blog yazımızda.

Hematit Taşı Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

30 Ekim 2019
Hematit Taşı Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Çelik üretiminde ve gümüş aksesuarlarda sıkça kullanılan hematit taşı hakkında bilgiler ve tüm özellikleri blog yazımızda.

Mavi Kelebeklerin Hikayesi

21 Ekim 2019
Mavi Kelebeklerin Hikayesi

1992 yılında başlayan ve 3 yıl süren, yüzbinlerce can kaybı ile sonuçlanan Kosova Savaşı'nın en yürek burkan sayfalarından biri olan Srebrenitza Katliamı'nın üzerinden geçen 27 yılın ardından Mavi Kelebeklerin hikayesini ve sembolizmini birlikte inceliyoruz.

Dünya ve Türk Mitolojilerinde Hayat Ağacı

21 Ekim 2019
Dünya ve Türk Mitolojilerinde Hayat Ağacı

Türk tarihi, Türk ve dünya mitolojilerinde büyük öneme sahip hayat ağacı miti nedir, nereden gelir? Diriliş Ertuğrul dizisindeki sembolizminin mânâsı nedir? Bu ve benzeri soruların cevabı blog yazımızda.

Türkler Geliyor Yakında Vizyonda!

21 Ekim 2019
Türkler Geliyor Yakında Vizyonda!

Son yılların gözde yapımcısı ve senaristi, Diriliş Ertuğrul ve Mehmetçik Kut'ülamare yapımlarının arkasındaki isim Mehmet Bozdağ'ın önderliğinde çekimi tamamlanan Türkler Geliyor: Adaletin Kılıcı filmi, 20 Aralık 2019 tarihinde sinemaseverler ile beyazperdede buluşacak.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.