x
Menü
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kapat
Sepetim
Anı Yüzük’ten Payitaht Abdülhamid Müjdesi!
21.09.2018

Anı Yüzük’ten Payitaht Abdülhamid Müjdesi!

Payitaht Abdülhamid dizisi yeni sezona yeni yüzlerle merhaba demeye hazırlanıyor. Abdülhamid yeni sezon fragmanında yer alan bir oyuncu var ki herkesi heyecanlandırdı. O isim Kurtlar Vadisi dizisiyle gönüllere taht kuran namı değer Memati. Gürkan Uygun izleyiciyi şaşırtmayı seviyor. Yeni dizi projesinde bambaşka bir rolde, Abdülhamid döneminin ünlü tarihi kişiliği Halil Halid’i canlandırmaya hazırlanıyor.

Payitaht Abdülhamid dizisi aksesuarları için tıkla

memati-gurkan-uygun

Halil Halid (Gürkan Uygun)

Ekranların güçlü oyuncularından Gürkan Uygun, Payitaht’a kahramanlığı ile nam salmış “Halil Halid” karakterini canlandıracak. Sözünü Kadıdan bile sakınmayan, Allah’a inancıyla ve bir tek boyun eğdiği Abdülhamid’e sadakatiyle, Sultanın dünyanın her noktasına uzattığı eli olarak ekrana gelecek.

gurkan-uygun-halil-halit

Yerin kulağı, Abdülhamid’in sesi olacak olan Halil Halid, tüm bunların dışında her şeye ve herkese tahammülsüzdür. İngilizce, Fransızca, Arapça, Almanca ve herkesin dilinden konuşmayı iyi bilir. Her türlü ortama girer, çıkar. Nerede bir haksızlık görse müdahil olur, sessiz kalamaz. Yumrukları da, belinde taşıdığı bıçağı kadar ölümcüldür. Bileğini büken, sözünü çiğneyen adam yoktur... Bir tek Zeynep... Tahammül sınırlarını aşar, Halil Halid’i verdiği sözden geri koyar, koyu bir aşka atar...

Halil Halid Kimdir?

halil-halid

9 yaşında babasının hayatını kaybetmesi ile küçük yaşta öksüz kalan Halil Halid amcası Mehmet Tevfik Efendi tarafından büyütülmüştür. Hukuk mektebi öğrenimi gören Halid, Yeni Osmanlılarla görüşmesi nedeniyle hafiye takibine alınır ve 1894'de İngiltere'ye gider.  İngiltere'de Jön Türklerin çalışmalarından rahatsız olur ve Abdülhamit'e bir mektup yazar.  Londra'daki Osmanlı elçiliği Halil Hamid'le temas kurarak İstanbul'a dönmesi durumunda affedileceği ve kendisine yardım edileceği taahhüt edilir. İstanbul’a gelen Halid’in Abdülhamid ile görüşmesi saraylılar tarafından engellenir ve Halil Halid tekrar İngiltere’ye dönmek zorunda kalır.

İngiltere Cambrige Üniversitesi'nde ders veren ilk Osmanlı bilim adamı olarak bilinen bu tarihi kişilik, üniversite'de ders veren ilk Osmanlı vatandaşı olur ve "Üstad-ı Ulum" unvanını alır. Bu görevi sırasında Avrupalıların İslam dünyası üzerine yaptıkları sosyal ve kültürel politikaları inceler ve Sultan Abdülhamit'e bu politikalarla ilgili mektuplar yazar. Abdülhamid’in adeta dünyadaki gözü olan Halil Hamid, Bab-ı Ali tarafından İngiltere konsolos yardımcılığına atanır. İngiltere'de bir cami açılması için girişimlerde bulunur, caminin inşaatına başlanır ama İngiliz hükümeti camiyi kapatır ve yardımlara el koyar.

abdulhamid-gurkan-uygun

Osmanlı Devleti’ni 1876 yılımda parlamenter sisteme geçiren II. Abdülhamid döneminde 5 ay İttihat ve Terakki Fırkası’ndan Ankara mebusu olarak görev yapar. Hindistan’a gönderilen ve etkili çalışmalar yapan isimlerden birisi de Bombay Başşehbenderi Halil Hâlit Beydir. Birinci Dünya Savaşı sırasında Osmanlı Almanya yakınlaşmalarında  Almanya’ya davet edilen Osmanlı aydınlarından birisi de Halil Hâlit Beydir.

Zatüre hastalığı nedeniyle 30 Mart 1931’de İstanbul’da yaşamını yitirmiştir. Merkezefendi mezarlığındaki aile kabristanına defnedimiştir. Ardında çok sayıda eser, kitap, makale ve çalışma bırakmıştır.

Gürkan Uygun Kimdir?

gurkan-uygun

1974 İzmit Doğumlu Gürkan uygun meslek hayatına 1990 yılında amatör tiyatro ile başlamıştır. Dormen Tiyatrosu’nda almış olduğu eğitimle 1996 yılında ilk kez televizyon dizilerinde rol almaya başlamıştır. “Tatlı Kaçıklar”, “Böyle Mi Olacaktı”, “Yedi Numara”, “Deli Yürek”, “Şapkadan Babam Çıktı” adlı dizilerde rol almıştır. Kendisi en çok Kurtlar Vadisi dizisindeki Memati rolüyle tanınır. Kurtlar Vadisi Pusu adlı dizide yaklaşık 10 yıl boyunca Memati karakterini canlandırmıştır.

Payitaht Abdülhamid Dizisi Aksesuarları Anı Yüzük’te

abdulhamid-dizisi-aksesuarlari

Osmanlı Devleti Padişahları arasında özel bir yeri olan II. Abdülhamid’in 33 yıllık taht mücadelesini ekrana taşıyan Payitaht Abdülhamid dizisi sadece konusu ve oyuncuları ile değil dizide yer alan aksesuarlarla da dikkatleri üzerine çekti. Resmi sponsorluğumuzla Abdülhamid dizisi için tasarladığımız tarihi aksesuarlara sitemizden göz atın. Siz de diziye olan hayranlığınızı taşıdığınız aksesuarlarla gösterin.

Blog Son Eklenenler
Selahaddin Eyyubi Kimdir ?

Selahaddin Eyyubi Kimdir ?

Dizi aksesuarları

Selahaddin Eyyubi Eyyubi hanedanının kurucusu ve ilk hükümdarıdır. 1187 yılında Kutsal Toprakları Haçlılardan geri almak için bir ordu kurdu ve ordusuyla birlikte 4 Temmuz 1187'de gerçekleşen Hıttin Muharebesi'nde Kudüs Kralı Lüzinyan Kralı Guy'ın ordusunun büyük bir kısmını yok etti. 2 Ekim 1187'de Kudüs'ü Haçlıların elinden alarak bölgedeki 88 yıllık Hıristiyan egemenliğine son verdi ve şehri İslam dünyasına geri verdi. Üçüncü Haçlı Seferi Selahaddin'in ordusu Frank mevzilerini kuşatıyordu, ancak sonunda Philip ve Richard'ın ordularının gelişi dengeyi Haçlılar lehine değiştirdi. Şehir nihayet 12 Temmuz 1191'de Selahaddin'in filosunun büyük kısmını oluşturan 70 geminin ele geçirilmesiyle ele geçirildi.Haçlılar daha sonra güneye, Kudüs'e doğru yürüdüler ve sahil boyunca ilerlerken Selahaddin'in ordusunu taciz ettiler. Daha sonra 7 Eylül 1191'de Arsuf ovasında büyük çaplı bir savaş yaşandı. Haçlılar zaferi kazandı, ancak Müslümanların kayıpları önemli değildi. Ne Acre ne de Arsuf, Selahaddin'in ordusuna ciddi hasar vermemiş olsa da, arka arkaya iki yenilgi ve ardından Ağustos 1192'de Jaffa'nın I. Richard tarafından ele geçirilmesi, Selahaddin'in çağdaşları arasındaki itibarını zayıflattı. İslam Dünyası'nı Birleştirmek Mısır Sultanı olan Selahaddin, Nureddin'in Suriye'deki muzafferiyetini 1174'te Şam'ı zaptetmesiyle tekrar etti. Selahaddin, Sünni Ortodoksluğun koruyucusu olduğunu ilan etti ve onun Kahire'deki Şii halifesini vazifeden alması ve devletini Sıkı İslam hukukuyla teşkilatlandırılması bu iddiaya ciddi bir ağırlık verdi. Vefat ve Mirası Selahaddin, kısa bir süre sonra 4 Mart 1193'te Şam'da öldüğü için Haçlıların ayrılışından yararlanamadı. O zamanlar sadece 55 veya 56 yaşındaydı ve muhtemelen onlarca yıl süren kampanyalar nedeniyle fiziksel yaralanmalardan ölmüştü. Kırılgan ve çoğu zaman istikrarsız olan Müslüman Birliği, ana liderinin ölümünden sonra hızla dağıldı.

Devamını Oku
17.10.2023
Barbaros Hayreddin Paşa Kimdir, Hayatı ve Zaferleri

Barbaros Hayreddin Paşa Kimdir, Hayatı ve Zaferleri

Anı Yüzük Tarih

Büyük Türk denizcisi Barbaros Hayreddin Paşa'nın hayatı ile ilgili bilmedikleriniz bu yazımızda sizi bekliyor!

Devamını Oku
05.06.2023
Sultan Alparslan Hayatı, Zaferleri ve Ölümü

Sultan Alparslan Hayatı, Zaferleri ve Ölümü

Anı Yüzük Tarih

Malazgirt kahramanı büyük komutan Sultan Alparslan'ın hayatı bu yazımızda!

Devamını Oku
31.08.2021
Uyanış: Büyük Selçuklu Dizisi Dönemsel Bazı Sembol ve Motifler

Uyanış: Büyük Selçuklu Dizisi Dönemsel Bazı Sembol ve Motifler

Dizi aksesuarları

TRT'de kısa bir süre sonra seyircisiyle buluşacak olan " Uyan ış : Büyük Selçuklu " dizisi, toplumun tarih nostaljisini yeniden harekete geçirecek bir motivasyonla gelmektedir. Büyük Selçuklu Dönemi , başarılarını ve zaferlerini birçok sembolle ve motifle kodlayarak tarihsel kayıtlara geçen önemli bir dönemdir. Aksesuar tarafında da değerlendirilebilecek ve insanların tarihle yeniden buluşmasını ve bütünleşmesini sağlayacak o sembol ve motiflerden bazılarını blog yazımızda bulabilirsiniz.

Devamını Oku
28.09.2020
Mistik Topaz Taşının Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Mistik Topaz Taşının Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Doğal Taşlar

Doğadan aldığı enerjisiyle ve güçlü imajıyla nesiller boyu ilgi odağı olan Mistik Topaz'ın hikâyesine göz atın! 

Devamını Oku
31.10.2019
Zultanit Taşı (Sultan Taşı) Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Zultanit Taşı (Sultan Taşı) Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Doğal Taşlar

İsmini Osmanlı padişahlarından alan ve otoritenin ışıltılı bir timsali olarak konumlanan Zultanit (Sultan) Taşı'nın ihtişamlı hikâyesine göz atın.

Devamını Oku
31.10.2019
Malakit'in Kesif Hikâyesi

Malakit'in Kesif Hikâyesi

Doğal Taşlar

Yüzyıllar boyunca doğada varlığını sürdüren ve tinsel misyonunu insan bedenine taşıyan Malakit'in kesif hikâyesine göz atın.

Devamını Oku
30.10.2019
Kaplangözü Taşı Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Kaplangözü Taşı Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Doğal Taşlar

Doğadan aldığı enerjisiyle insana ilham kaynağı olan Kaplangözü Taşı'nın hikâyesini sizler için yazdık!

Devamını Oku
30.10.2019
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.