Anı Yüzük’ten Payitaht Abdülhamid Müjdesi!

21 Eylül 2018
Anı Yüzük’ten Payitaht Abdülhamid Müjdesi!

Payitaht Abdülhamid dizisi yeni sezona yeni yüzlerle merhaba demeye hazırlanıyor. Abdülhamid yeni sezon fragmanında yer alan bir oyuncu var ki herkesi heyecanlandırdı. O isim Kurtlar Vadisi dizisiyle gönüllere taht kuran namı değer Memati. Gürkan Uygun izleyiciyi şaşırtmayı seviyor. Yeni dizi projesinde bambaşka bir rolde, Abdülhamid döneminin ünlü tarihi kişiliği Halil Halid’i canlandırmaya hazırlanıyor.

Payitaht Abdülhamid dizisi aksesuarları için tıkla

memati-gürkan-uygun

Halil Halid (Gürkan Uygun)

Ekranların güçlü oyuncularından Gürkan Uygun, Payitaht’a kahramanlığı ile nam salmış “Halil Halid” karakterini canlandıracak. Sözünü Kadıdan bile sakınmayan, Allah’a inancıyla ve bir tek boyun eğdiği Abdülhamid’e sadakatiyle, Sultanın dünyanın her noktasına uzattığı eli olarak ekrana gelecek.

gürkan-uygun-halil-halit

Yerin kulağı, Abdülhamid’in sesi olacak olan Halil Halid, tüm bunların dışında her şeye ve herkese tahammülsüzdür. İngilizce, Fransızca, Arapça, Almanca ve herkesin dilinden konuşmayı iyi bilir. Her türlü ortama girer, çıkar. Nerede bir haksızlık görse müdahil olur, sessiz kalamaz. Yumrukları da, belinde taşıdığı bıçağı kadar ölümcüldür. Bileğini büken, sözünü çiğneyen adam yoktur... Bir tek Zeynep... Tahammül sınırlarını aşar, Halil Halid’i verdiği sözden geri koyar, koyu bir aşka atar...

Halil Halid Kimdir?

halil-halid

9 yaşında babasının hayatını kaybetmesi ile küçük yaşta öksüz kalan Halil Halid amcası Mehmet Tevfik Efendi tarafından büyütülmüştür. Hukuk mektebi öğrenimi gören Halid, Yeni Osmanlılarla görüşmesi nedeniyle hafiye takibine alınır ve 1894'de İngiltere'ye gider.  İngiltere'de Jön Türklerin çalışmalarından rahatsız olur ve Abdülhamit'e bir mektup yazar.  Londra'daki Osmanlı elçiliği Halil Hamid'le temas kurarak İstanbul'a dönmesi durumunda affedileceği ve kendisine yardım edileceği taahhüt edilir. İstanbul’a gelen Halid’in Abdülhamid ile görüşmesi saraylılar tarafından engellenir ve Halil Halid tekrar İngiltere’ye dönmek zorunda kalır.

İngiltere Cambrige Üniversitesi'nde ders veren ilk Osmanlı bilim adamı olarak bilinen bu tarihi kişilik, üniversite'de ders veren ilk Osmanlı vatandaşı olur ve "Üstad-ı Ulum" unvanını alır. Bu görevi sırasında Avrupalıların İslam dünyası üzerine yaptıkları sosyal ve kültürel politikaları inceler ve Sultan Abdülhamit'e bu politikalarla ilgili mektuplar yazar. Abdülhamid’in adeta dünyadaki gözü olan Halil Hamid, Bab-ı Ali tarafından İngiltere konsolos yardımcılığına atanır. İngiltere'de bir cami açılması için girişimlerde bulunur, caminin inşaatına başlanır ama İngiliz hükümeti camiyi kapatır ve yardımlara el koyar.

abdülhamid-gürkan-uygun

Osmanlı Devleti’ni 1876 yılımda parlamenter sisteme geçiren II. Abdülhamid döneminde 5 ay İttihat ve Terakki Fırkası’ndan Ankara mebusu olarak görev yapar. Hindistan’a gönderilen ve etkili çalışmalar yapan isimlerden birisi de Bombay Başşehbenderi Halil Hâlit Beydir. Birinci Dünya Savaşı sırasında Osmanlı Almanya yakınlaşmalarında  Almanya’ya davet edilen Osmanlı aydınlarından birisi de Halil Hâlit Beydir.

Zatüre hastalığı nedeniyle 30 Mart 1931’de İstanbul’da yaşamını yitirmiştir. Merkezefendi mezarlığındaki aile kabristanına defnedimiştir. Ardında çok sayıda eser, kitap, makale ve çalışma bırakmıştır.

Gürkan Uygun Kimdir?

gürkan-uygun

1974 İzmit Doğumlu Gürkan uygun meslek hayatına 1990 yılında amatör tiyatro ile başlamıştır. Dormen Tiyatrosu’nda almış olduğu eğitimle 1996 yılında ilk kez televizyon dizilerinde rol almaya başlamıştır. “Tatlı Kaçıklar”, “Böyle Mi Olacaktı”, “Yedi Numara”, “Deli Yürek”, “Şapkadan Babam Çıktı” adlı dizilerde rol almıştır. Kendisi en çok Kurtlar Vadisi dizisindeki Memati rolüyle tanınır. Kurtlar Vadisi Pusu adlı dizide yaklaşık 10 yıl boyunca Memati karakterini canlandırmıştır.

Payitaht Abdülhamid Dizisi Aksesuarları Anı Yüzük’te

abdülhamid-dizisi-aksesuarlari

Osmanlı Devleti Padişahları arasında özel bir yeri olan II. Abdülhamid’in 33 yıllık taht mücadelesini ekrana taşıyan Payitaht Abdülhamid dizisi sadece konusu ve oyuncuları ile değil dizide yer alan aksesuarlarla da dikkatleri üzerine çekti. Resmi sponsorluğumuzla Abdülhamid dizisi için tasarladığımız tarihi aksesuarlara sitemizden göz atın. Siz de diziye olan hayranlığınızı taşıdığınız aksesuarlarla gösterin.

Blog Yazılarımız

Diriliş Ertuğrul Yeni Sezonunda Osmanlı Kuruluyor!

21 Eylül 2018
Diriliş Ertuğrul Yeni Sezonunda Osmanlı Kuruluyor!

Kayı Boyunun kurucu lideri Ertuğrul Gazi’nin varoluş mücadelesini konu alan Diriliş dizisi yeni sezonda Osmanlı Devleti’ni kurmaya hazırlanıyor. Peki, Diriliş Ertuğrul’un 5.sezonu ne zaman? Dizi hakkında merak ettikleriniz bu yazıda aksesuarları ise sadece Anı Yüzük’te satışta.

Anı Yüzük’ten Payitaht Abdülhamid Müjdesi!

21 Eylül 2018
Anı Yüzük’ten Payitaht Abdülhamid Müjdesi!

Türkiye’de ve Ortadoğu’da büyük hayran kitlesine ulaşan Payitaht Abdülhamid dizisi yeni sezona ne zaman başlıyor? Merakla beklenen Abdülhamid dizisi hakkında en yeni bilgiler bu yazıda. Dizide yer alan aksesuarlar ise resmi sponsoru Anı Yüzük’te. Mutlaka göz atın!

Her Bütçeye Uygun 5 Harika Kehribar Tesbih Modeli

04 Mayıs 2018
Her Bütçeye Uygun 5 Harika Kehribar Tesbih Modeli

Tesbih severlerin ilgisini çekecek her bütçeye uygun 5 kehribar tesbih modeline daha yakından bakın! Stresinizi azaltacak tesbihler için şimdi tıkla, keşfet!

Devlet Ebed Müddet’in Anlamı

27 Nisan 2018
Devlet Ebed Müddet’in Anlamı

Aksesuar dünyasında sıklıkla yer verdiğimiz “Devlet Ebed Müddet” ne demektir? Gelin daha yakından bakalım!

Fatih Sultan Mehmet’in Az Bilinen 5 Özelliği!

27 Nisan 2018
Fatih Sultan Mehmet’in Az Bilinen 5 Özelliği!

Osmanlı Padişahları arasında kendi döneminde bilgi birikimi ve entelektüel seviyesi ile adeta bir dünya insanı olmayı başarmış Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’un Fethi dışında az bilinen 5 özelliğini sizler için araştırdık! İşte Fatihin o çarpıcı yönleri…

En Güzel Anneler Günü Hediye Fikirleri

20 Nisan 2018
En Güzel Anneler Günü Hediye Fikirleri

Mayıs'ın ikinci haftası kutlanmaya başlanan Anneler Günü için en güzel hediye önerileri Anı Yüzük'te sizi bekliyor. Hemen tıkla, anneni mutlu edecek hediyeyi kolayca seç.

Özel Güvenlik Nasıl Olunur?

13 Nisan 2018
Özel Güvenlik Nasıl Olunur?

Özel Güvenlik Görevlisi ögg nasıl olunur? Çağımızın popüler mesleği güvenlik işine gelin daha yakından bakalım! Özel Güvenlik görevlileri hakkında merak ettiğiniz her şey bu yazıda.

Türk Bayrağı İle İlgili Bilmeniz Gereken 7 İlginç Şey

07 Nisan 2018
Türk Bayrağı İle İlgili Bilmeniz Gereken 7 İlginç Şey

Türk bayrağı hakkında neler biliyorsunuz? Milli sembolümüz hakkında merak ettikleriniz en güzel bayrak resimleri ile bu yazıda hemen tıkla, okumaya başla!

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.