Diriliş Ertuğrul Yeni Sezonunda Osmanlı Kuruluyor!

21 Eylül 2018
Diriliş Ertuğrul Yeni Sezonunda Osmanlı Kuruluyor!


Kayı Boyunun kurucu lideri Ertuğrul Gazi’nin varoluş mücadelesini konu alan Diriliş dizisi yeni sezonda Osmanlı Devleti’ni kurmaya hazırlanıyor. Peki, Diriliş Ertuğrul’un 5.sezonu ne zaman? Dizi hakkında merak ettikleriniz bu yazıda aksesuarları ise sadece Anı Yüzük’te satışta.

Diriliş Ertuğrul dizisi aksesuarları için tıkla

dirilis-ertugrul-dizi

40 Yıl Sonra Gelen İmparatorluk

Kayı boyu, 24 Oğuz boyundan biri olarak 9.Yüzyılda Selçuklu devleti bünyesinde varlığını sürdürmüştü. Selçuklu tebaası olmayan ancak Selçuklu Devleti hudutları içerisinde diğer Türk boyları gibi konar/göçer yaşayan Kayılar Anadolu’ya iki ayrı dönemde iki ayrı kol halinde girdiler. İlk önemli Kayı kolu Malazgirt Zaferi ile Anadolu’ya giriş yapmış ve ilerleyen yıllarda güçlenerek Artuklu beyliğini kurmuşlardı. Horasan ve Merv bölgesinde varlıklarını devam ettiren bir diğer Kayı kolu ise Moğol baskıları nedeniyle Batıya doğru sürüklenmiş, Harzemşahlar ile  birlikte 12. Yüzyılın sonlarında Anadolu’ya girmişlerdi.  70 bin çadırlık geniş bir nüfusa sahip Kayılar, kendi kaderlerini kendileri belirlemiş, geçte olsa Türk Tarihindeki yerlerini 12. Yüzyıl itibariyle almışlardır. Kayılar, Anadolu Selçuklu Devletinin yıkılma sürecine girmesi ile Anadolu Beylikleri’nin bağımsız ve kendi başlarına idare edilmeye başlandığı dönemde Bizans’a karşı elde ettiği başarılar neticesinde güçlenmiş, yaklaşık 40 yıllık bir sürecin sonunda İmparatorluk haline gelerek Osmanlı Devletinin kurucu unsurları olmuşlardır. 

dirilis-ertuğrul

Kayı Boyu’nda Dirlik Bozulursa: 400 Çadıra Düşüş!

Kayılar devletsiz ve töresiz kalmış, hem Moğollar hem de Abbasiler tarafından hedef haline gelmiş İran coğrafyasında varlıklarını devam ettirmek yerine Gaza etmek ve Anadolu’da kurulmuş ve giderek güçlenmekte olan Anadolu Selçuklu Devleti’ne yakın olabilmek maksadıyla Anadolu’ya göç etmeye karar vermişlerdir.

ertugrul-gazi

Ertuğrul Gazi’nin Mücadelesi

Süleyman Şah’ın vefatı üzerine Kayı boyunun dirliği bozulmuştu. Kayı neslinden olanlar Süleyman Şah’ın 3 büyük oğluna uydular. Yetişkin olan oğulları Sungur Tigin, Gündoğdu bey, Ertuğrul Bey Kayı boyuna önderlik ettiler. Ertuğrul bey, Türkistan’a dönmek yerine Anadolu’da kalıp gaza etmenin daha doğru olacağını düşündü. Ertuğrul bey yalnızca 400 çadır ile, kardeşi Dündar ve annesi Hayme Sultan biat ederek Erzurum’da kalmıştı. Kayılar Türkmenlerin, Tatarların ve Sungur Tigin’e biat edenlerin ayrılmaları ile küçülerek 70.000 çadırlık bir oymaktan 400 çadırlık bir obaya dönüştü. Artık kendi kaderlerini tayin edebilecek kadar güçlü değillerdi.

Yerleşik Hayata Geçiş

dirilis-ertugrul-yeni-sezon

Ertuğrul, büyük oğlu Saru Yatı’yı Anadolu Selçuklu Devleti hükümdarı Alaeddin Keykubat’a elçi olarak gönderdi. Kayılar artık Selçuklu Devletinin tebaası olarak yaşayacaklar, Selçuklu ordusu ile gaza edecekler ve Batı Anadolu’nun bereketli topraklarında hayatlarını devam ettireceklerdi. Kayılar önce Ankara’ya oradan Söğüt’e geçtiler. Söğüt bu tarihten sonra Kayıların kadim Yurtları haline geldi. Ertuğrul bey, Gazi unvanını aldı ve ömrünün sonuna dek Söğütte yaşadı. Savaşsız, uzun ve müreffeh bir ömrün ardından 1281 yılında, 90 yaşında vefat etti. Ertuğrul Gazi’nin vefatından sonra Kayıların başına büyük oğlu Osman Bey geçti. 

Osmanlı’nın Kuruluşu

osmanli-kurulus

Kayılar, yeni yurtları olan Söğüt’e yerleştiklerinde bu bölge oldukça sakin ve müreffeh bir bölgeydi. Kayıların Söğüt’e yerleşmesinden sonra Ertuğrul Gazi de komşu tekfurluklarla iyi ilişkiler kurmuş herhangi bir husumet gütmemiş ya da mücadele içerisine girişmemişti. Hatta bu tekfurluklar Kayıların bölgedeki varlıklarından oldukça memnunlardı. Zira bölgede başıboş gezen Tatar yağmacılar yerleşik bir hayat süren Rum köylerine saldırıyor ve yağma yapıyorlardı. Kayıların bölgeye yerleşmelerinden sonra bu yağmacılar kendileri gibi bozkır savaşlarını bilen Kayılardan çekindikleri için artık yağma faaliyetlerine teşebbüs etmediler.

Osman bey’in yükselişi!

osmanlı-devleti-kurulusu

Ertuğrul Gazi, bereketli ve müreffeh bir ömür yaşayarak 1281 yılında 90. yaşında vefat ettiğinde ardında üç yiğit evlat ve bir kardeş bıraktı. Ertuğrul Gazi'nin ölümünden sonra oğulları Saru Yatı, Osman ve Gündüz ile kardeşi Dündar beylik için hazırlardı. Ertuğrul Gazi'den sonra en tecrübeli kişi Ertuğrul Gazi'nin kardeşi Dündar beydi ancak Satu Yatı hem devlet idaresinde Ertuğrul Gazi'nin rahlei tedrisinde özenle ve ihtimamla yetiştirilmiş hem de Moğollar ile yapılan savaşlarda basireti ve cengaverliği ile rüştünü ispat etmiş tecrübeli bir kumandan olarak daha güçlü bir aday durumundaydı. Bunun yanında Osman çok iyi bir avcıydı ve av merakı ile diyar diyar gezmiş, kendisine hem beylik içinden hem de beylik dışından pek çok hayran ve tanış kazanmıştı. Bu özellikleri ile Gaziler (Alplar) kendisine fevkalade bir teveccüh ve itibar göstermekteydi. Ertuğrul Gazi'nin en küçük oğlu Gündüz ise henüz bu rekabette yer alabilecek meziyetlere sahip değildi.  Ertuğrul Gazi döneminde başlayan iyi ilişkiler Osman Bey döneminde artarak devam etti.

Avcılığa Meraklı Bir Lider

burak-özcivit-dirilis

Osman Bey, doğumundan beyliğine kadar olan süre boyunca hiç savaş görmemiş, hiç gaza etmemişti. Komşuları olan Bizans tekfurları ile iyi geçiniyor, kendilerine yurt olarak verilen bereketli topraklarda uzun yıllardır güven içerisinde yaşıyorlardı. Osman Gazi bu müreffeh yıllarında av sevdasına tutuldu. Sürekli ava çıkıyor, av için gittiği yerde günlerce kalıyordu. Üstelik sadece kendi yaylasında değil uzak diyarlara seyahat ediyor, av seyahatlerinde gittiği yerde bazen birkaç gün bazen daha uzun ikamet ediyordu. Osman Beyin bu av seyahatleri onun tanınmasına ve sevenlerinin artmasına vesile oldu. Zira uzak diyarlardan av için gelen bir Bey her gittiği yerde saygıyla ve hürmetle karşılanırdı. Osmanlı Tarihçisi Aşık Paşazade, Osman Beyin bu av sevdasını “gece gündüz demeden, dört bir yana yürürdü”şeklinde ifade etmiştir.

Diriliş Ertuğrul Yeni Sezonda Neler Olacak?

dirilis-yeni-sezon-fragman

TRT’de ekrana gelen ve 5 sezondur Çarşamba günlerinin lideri olan “Diriliş Ertuğrul” dizisi yeni sezonda bambaşka bir konseptle izleyici karşısına çıkmaya hazırlanıyor. 29 Ekim’de ekrana gelmesi planlanan dizide Ertuğrul Gazi’nin yaşlılık dönemine yer verilecek. Hikayede Osman beyin, kardeşleri arasından sıyrılarak nasıl lider olduğu ekrana taşınacak. Diriliş yeni sezon fragmanı henüz yayınlanmasa da dizinin yeni sezonunda yerleşik hayata geçilerek Söğüt’e yerleşen bir beylik göreceğiz. Diriliş Ertuğrul’un yeni sezon oyuncusu olarak en çok ismi geçen Burak Özçivit. Yeni sezonda Osman bey’i canlandıracak ismin Burak Özçivit olacağı düşünülüyor.

Diriliş Ertuğrul Oyuncuları

dirilis-ertugrul-oyunculari

Başrollerinde Engin Altan Düzyatan, Esra Bilgiç, Cengiz Coşkun ve Hülya Darcan gibi oyuncuların yer aldığı 'Diriliş Ertuğrul'a yeni sezonda Burak Özçivit’in gelmesi bekleniyor. Ertuğrul’un eşi Halime Sultan’ın ölmesi nedeniyle yeni aşığı rolünde Hande Soral’ın diziye katılması bekleniyor.

Diriliş Ertuğrul Zihgiri

ertugrul-zihgir

5 sezondur ekranlara gelen Diriliş dizisi yalnızca etkili hikayesi ve oyuncularıyla değil aynı zamanda dizide kullanılan aksesuarlarla da pek çok kişinin beğenisini kazandı. Öyle ki izleyicinin Ertuğrul Gazi’nin parmağında gördüğü zihgir yüzük kısa zamanda zihgir yüzük modasını başlattı. Ertuğrul zihgiri ismiyle gümüşçülerde satılan bu yüzük yeni sezonda bambaşka bir tasarımla yeniden izleyici karşısında olacak. Anı Yüzük olarak resmi sponsorlukla dizi oyuncuları için tasarladığımız aksesuarlara sitemizden kolayca ulaşabileceksiniz.

Dizi Aksesuarları Anı Yüzük’te

TRT’de ekrana gelen başta “Diriliş Ertuğrul” olmak üzere “Payitaht Abdülhamid” ve “Mehmetçik Kutül Amare” dizilerinde yer alan tüm aksesuarlar resmi sponsorluk ile sadece Anı Yüzük’te. Yakın zamanda dizilerin ekrana gelmesi ile eş zamanlı olarak sitemizde satışta olacak bu ürünlere lisanslı ürün olarak sitemizden güvenle satın alabilirsiniz. Takipte kalınız lütfen :)

Blog Yazılarımız

Mistik Topaz Taşının Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

31 Ekim 2019
Mistik Topaz Taşının Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Renk değiştiren özelliğinden ötürü yüzyıllardır ilgi odağı olan mistik topaz taşına dair tüm bilmek istedikleriniz blog yazımızda.

Zultanit Taşı (Sultan Taşı) Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

31 Ekim 2019
Zultanit Taşı (Sultan Taşı) Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Son yıllardaki popülerliği ile dünya mücevherat sektörünün baş taçlarından biri haline gelen zultanit taşının (diaspor/sultan taşı) tüm özellikleri ve faydaları blog yazımızda.

Malakit (Malahit) Taşı Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

30 Ekim 2019
Malakit (Malahit) Taşı Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Çağlar boyu nitelikleri ile bilinen malakit (malahit) taşı ile ilgili bilmek istediğiniz tüm özellikler ve faydalarını blog yazımızda sizlerle paylaşıyoruz.

Kaplangözü Taşı Nedir, Özellikleri Nelerdir?

30 Ekim 2019
Kaplangözü Taşı Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Göz alıcı rengi ve nitelikleri ile diğer doğal taşlardan ayrılan kaplangözü taşının özellikleri hakkında tüm merak ettikleriniz blog yazımızda.

Hematit Taşı Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

30 Ekim 2019
Hematit Taşı Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Çelik üretiminde ve gümüş aksesuarlarda sıkça kullanılan hematit taşı hakkında bilgiler ve tüm özellikleri blog yazımızda.

Mavi Kelebeklerin Hikayesi

21 Ekim 2019
Mavi Kelebeklerin Hikayesi

1992 yılında başlayan ve 3 yıl süren, yüzbinlerce can kaybı ile sonuçlanan Kosova Savaşı'nın en yürek burkan sayfalarından biri olan Srebrenitza Katliamı'nın üzerinden geçen 27 yılın ardından Mavi Kelebeklerin hikayesini ve sembolizmini birlikte inceliyoruz.

Dünya ve Türk Mitolojilerinde Hayat Ağacı

21 Ekim 2019
Dünya ve Türk Mitolojilerinde Hayat Ağacı

Türk tarihi, Türk ve dünya mitolojilerinde büyük öneme sahip hayat ağacı miti nedir, nereden gelir? Diriliş Ertuğrul dizisindeki sembolizminin mânâsı nedir? Bu ve benzeri soruların cevabı blog yazımızda.

Türkler Geliyor Yakında Vizyonda!

21 Ekim 2019
Türkler Geliyor Yakında Vizyonda!

Son yılların gözde yapımcısı ve senaristi, Diriliş Ertuğrul ve Mehmetçik Kut'ülamare yapımlarının arkasındaki isim Mehmet Bozdağ'ın önderliğinde çekimi tamamlanan Türkler Geliyor: Adaletin Kılıcı filmi, 20 Aralık 2019 tarihinde sinemaseverler ile beyazperdede buluşacak.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.