Gümüş Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

21 Aralık 2016
Gümüş Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gümüş yüzyıllardır günlük hayatta birçok alanda kullanılan değerli bir madendir. Günümüzde en yaygın kullanım alanı ise takı ve süs eşyalarıdır. Gümüş alım gücü bakımından diğer değerli madenlere göre toplumun her kesimine hitap etmektedir, ayrıca gümüş eşyaların parlaklığı ve şıklığı bu değerli madenden üretilen eşyaları tercih sebebi yapmaktadır.Hepimiz mutlaka bir gümüş takı ve eşya kullanmışızdır veya hediye almışızdır, peki gümüş alırken nelere dikkat etmeliyiz ve gerçek gümüş nasıl anlaşılır biliyor musunuz ?  

.

.

.

.

Gümüş alırken dikkat etmemiz gereken en önemli husus gümüş eşyanın üzerinde yer alan ve mutlaka olması gereken ayarıdır, gümüş diğer saf madenler gibi oldukça yumuşak bir maden oluğu için işlenirken kullanımının ve işlenmesinin kolaylaşması için içine belli oranlarda alaşımlar (bakır, aloy vb) karıştırılmaktadır, içine karıştırılan maddeler gümüşün ayarını belirlemektedir. Ülkemizde gümüş eşyalar 800, 900 ve 925 ayar olarak üretilmektedir. Bu ayarlar şu şekilde belirlenmektedir;

800 ayar gümüş: 1 kilogram gümüşün 800 gramı saf gümüş, 200 gramı ise alaşım demektir.
900 ayar gümüş: 1 kilogram gümüşün 900 gramı saf gümüş, 100 gramı ise alaşım demektir.
925 ayar gümüş: 1 kilogram gümüşün 925 gramı saf gümüş, 75 gramı ise alaşım demektir.           

.

.

.

.


Gerçek gümüşte ayar üretici tarafından kesinlikle belirtilmiş olmalıdır. Fakat yanlış bilinen üzerinde ayar olması, bu eşyanın gerçek gümüş olduğunu kanıtlamaz. Bir diğer bir yanlış ise gümüş üreticilerinin ve satışını yapanların çok sık karşılaştığı 'Kararma yapmaz değil mi?' sorusudur. Kararma, gümüşün doğasında yer almaktadır, gümüşün kararmasını geciktirmek için nemli ortamlardan uzak tutmalı ve su ile temas etmesinden kaçınmalıyız.     

.

.

.

.

Gümüş alırken dikkat etmemiz geren diğer bir konu ise fiyatıdır. Ürünün fiyatında etkili olan faktörler; ayarı, işçiliği ve gramıdır, ilk etkileyen faktör ayarıdır işçiliğindeki özen ve titizlik gümüş ürününüzün değerini arttıracaktır.

.

.

.

.

Gümüşün gerçek olup olmadığını anlamak uzmanlık işidir, bu sebepten gerçek olduğunu kanıtlayacak kesin yöntem gümüş eşyanızı aldığınız markanın veya dükkanın ticaret odasına kayıtlı olmasıdır. Ticaret odasına kayıtlı olan üretici markanın ürünlerinde ayar ile birlikte tescil ettirdiği marka adı damgalanmış olacaktır. Eğer aldığınız gümüş ürünün üzerinde bir ayar ve damga yok ise gerçek olduğundan emin olmak için mutlaka bir gümüş tamircisine inceletmeniz gerekir.

  .

 'ANI YÜZÜK İstanbul Ticaret Odası Sicil No: 960873 ' http://www.ito.org.tr/wps/portal  adresinden sicil numaramız ile sorgulama yapabilirsiniz.
.

.

Birbirinden güzel gümüş yüzük modellerini inceleyemek için hemen web sitemizi ziyaret edin!

Blog Yazılarımız

Mistik Topaz Taşının Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

31 Ekim 2019
Mistik Topaz Taşının Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Renk değiştiren özelliğinden ötürü yüzyıllardır ilgi odağı olan mistik topaz taşına dair tüm bilmek istedikleriniz blog yazımızda.

Zultanit Taşı (Sultan Taşı) Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

31 Ekim 2019
Zultanit Taşı (Sultan Taşı) Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Son yıllardaki popülerliği ile dünya mücevherat sektörünün baş taçlarından biri haline gelen zultanit taşının (diaspor/sultan taşı) tüm özellikleri ve faydaları blog yazımızda.

Malakit (Malahit) Taşı Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

30 Ekim 2019
Malakit (Malahit) Taşı Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Çağlar boyu nitelikleri ile bilinen malakit (malahit) taşı ile ilgili bilmek istediğiniz tüm özellikler ve faydalarını blog yazımızda sizlerle paylaşıyoruz.

Kaplangözü Taşı Nedir, Özellikleri Nelerdir?

30 Ekim 2019
Kaplangözü Taşı Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Göz alıcı rengi ve nitelikleri ile diğer doğal taşlardan ayrılan kaplangözü taşının özellikleri hakkında tüm merak ettikleriniz blog yazımızda.

Hematit Taşı Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

30 Ekim 2019
Hematit Taşı Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Çelik üretiminde ve gümüş aksesuarlarda sıkça kullanılan hematit taşı hakkında bilgiler ve tüm özellikleri blog yazımızda.

Mavi Kelebeklerin Hikayesi

21 Ekim 2019
Mavi Kelebeklerin Hikayesi

1992 yılında başlayan ve 3 yıl süren, yüzbinlerce can kaybı ile sonuçlanan Kosova Savaşı'nın en yürek burkan sayfalarından biri olan Srebrenitza Katliamı'nın üzerinden geçen 27 yılın ardından Mavi Kelebeklerin hikayesini ve sembolizmini birlikte inceliyoruz.

Dünya ve Türk Mitolojilerinde Hayat Ağacı

21 Ekim 2019
Dünya ve Türk Mitolojilerinde Hayat Ağacı

Türk tarihi, Türk ve dünya mitolojilerinde büyük öneme sahip hayat ağacı miti nedir, nereden gelir? Diriliş Ertuğrul dizisindeki sembolizminin mânâsı nedir? Bu ve benzeri soruların cevabı blog yazımızda.

Türkler Geliyor Yakında Vizyonda!

21 Ekim 2019
Türkler Geliyor Yakında Vizyonda!

Son yılların gözde yapımcısı ve senaristi, Diriliş Ertuğrul ve Mehmetçik Kut'ülamare yapımlarının arkasındaki isim Mehmet Bozdağ'ın önderliğinde çekimi tamamlanan Türkler Geliyor: Adaletin Kılıcı filmi, 20 Aralık 2019 tarihinde sinemaseverler ile beyazperdede buluşacak.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.