Gümüş Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

21 Aralık 2016
Gümüş Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gümüş yüzyıllardır günlük hayatta birçok alanda kullanılan değerli bir madendir. Günümüzde en yaygın kullanım alanı ise takı ve süs eşyalarıdır. Gümüş alım gücü bakımından diğer değerli madenlere göre toplumun her kesimine hitap etmektedir, ayrıca gümüş eşyaların parlaklığı ve şıklığı bu değerli madenden üretilen eşyaları tercih sebebi yapmaktadır.Hepimiz mutlaka bir gümüş takı ve eşya kullanmışızdır veya hediye almışızdır, peki gümüş alırken nelere dikkat etmeliyiz ve gerçek gümüş nasıl anlaşılır biliyor musunuz ?  

.

.

.

.

Gümüş alırken dikkat etmemiz gereken en önemli husus gümüş eşyanın üzerinde yer alan ve mutlaka olması gereken ayarıdır, gümüş diğer saf madenler gibi oldukça yumuşak bir maden oluğu için işlenirken kullanımının ve işlenmesinin kolaylaşması için içine belli oranlarda alaşımlar (bakır, aloy vb) karıştırılmaktadır, içine karıştırılan maddeler gümüşün ayarını belirlemektedir. Ülkemizde gümüş eşyalar 800, 900 ve 925 ayar olarak üretilmektedir. Bu ayarlar şu şekilde belirlenmektedir;

800 ayar gümüş: 1 kilogram gümüşün 800 gramı saf gümüş, 200 gramı ise alaşım demektir.
900 ayar gümüş: 1 kilogram gümüşün 900 gramı saf gümüş, 100 gramı ise alaşım demektir.
925 ayar gümüş: 1 kilogram gümüşün 925 gramı saf gümüş, 75 gramı ise alaşım demektir.           

.

.

.

.


Gerçek gümüşte ayar üretici tarafından kesinlikle belirtilmiş olmalıdır. Fakat yanlış bilinen üzerinde ayar olması, bu eşyanın gerçek gümüş olduğunu kanıtlamaz. Bir diğer bir yanlış ise gümüş üreticilerinin ve satışını yapanların çok sık karşılaştığı 'Kararma yapmaz değil mi?' sorusudur. Kararma, gümüşün doğasında yer almaktadır, gümüşün kararmasını geciktirmek için nemli ortamlardan uzak tutmalı ve su ile temas etmesinden kaçınmalıyız.     

.

.

.

.

Gümüş alırken dikkat etmemiz geren diğer bir konu ise fiyatıdır. Ürünün fiyatında etkili olan faktörler; ayarı, işçiliği ve gramıdır, ilk etkileyen faktör ayarıdır işçiliğindeki özen ve titizlik gümüş ürününüzün değerini arttıracaktır.

.

.

.

.

Gümüşün gerçek olup olmadığını anlamak uzmanlık işidir, bu sebepten gerçek olduğunu kanıtlayacak kesin yöntem gümüş eşyanızı aldığınız markanın veya dükkanın ticaret odasına kayıtlı olmasıdır. Ticaret odasına kayıtlı olan üretici markanın ürünlerinde ayar ile birlikte tescil ettirdiği marka adı damgalanmış olacaktır. Eğer aldığınız gümüş ürünün üzerinde bir ayar ve damga yok ise gerçek olduğundan emin olmak için mutlaka bir gümüş tamircisine inceletmeniz gerekir.

  .

 'ANI YÜZÜK İstanbul Ticaret Odası Sicil No: 960873 ' http://www.ito.org.tr/wps/portal  adresinden sicil numaramız ile sorgulama yapabilirsiniz.
.

.

Birbirinden güzel gümüş yüzük modellerini inceleyemek için hemen web sitemizi ziyaret edin!

Blog Yazılarımız

Diriliş Ertuğrul Yeni Sezonunda Osmanlı Kuruluyor!

21 Eylül 2018
Diriliş Ertuğrul Yeni Sezonunda Osmanlı Kuruluyor!

Kayı Boyunun kurucu lideri Ertuğrul Gazi’nin varoluş mücadelesini konu alan Diriliş dizisi yeni sezonda Osmanlı Devleti’ni kurmaya hazırlanıyor. Peki, Diriliş Ertuğrul’un 5.sezonu ne zaman? Dizi hakkında merak ettikleriniz bu yazıda aksesuarları ise sadece Anı Yüzük’te satışta.

Anı Yüzük’ten Payitaht Abdülhamid Müjdesi!

21 Eylül 2018
Anı Yüzük’ten Payitaht Abdülhamid Müjdesi!

Türkiye’de ve Ortadoğu’da büyük hayran kitlesine ulaşan Payitaht Abdülhamid dizisi yeni sezona ne zaman başlıyor? Merakla beklenen Abdülhamid dizisi hakkında en yeni bilgiler bu yazıda. Dizide yer alan aksesuarlar ise resmi sponsoru Anı Yüzük’te. Mutlaka göz atın!

Her Bütçeye Uygun 5 Harika Kehribar Tesbih Modeli

04 Mayıs 2018
Her Bütçeye Uygun 5 Harika Kehribar Tesbih Modeli

Tesbih severlerin ilgisini çekecek her bütçeye uygun 5 kehribar tesbih modeline daha yakından bakın! Stresinizi azaltacak tesbihler için şimdi tıkla, keşfet!

Devlet Ebed Müddet’in Anlamı

27 Nisan 2018
Devlet Ebed Müddet’in Anlamı

Aksesuar dünyasında sıklıkla yer verdiğimiz “Devlet Ebed Müddet” ne demektir? Gelin daha yakından bakalım!

Fatih Sultan Mehmet’in Az Bilinen 5 Özelliği!

27 Nisan 2018
Fatih Sultan Mehmet’in Az Bilinen 5 Özelliği!

Osmanlı Padişahları arasında kendi döneminde bilgi birikimi ve entelektüel seviyesi ile adeta bir dünya insanı olmayı başarmış Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’un Fethi dışında az bilinen 5 özelliğini sizler için araştırdık! İşte Fatihin o çarpıcı yönleri…

En Güzel Anneler Günü Hediye Fikirleri

20 Nisan 2018
En Güzel Anneler Günü Hediye Fikirleri

Mayıs'ın ikinci haftası kutlanmaya başlanan Anneler Günü için en güzel hediye önerileri Anı Yüzük'te sizi bekliyor. Hemen tıkla, anneni mutlu edecek hediyeyi kolayca seç.

Özel Güvenlik Nasıl Olunur?

13 Nisan 2018
Özel Güvenlik Nasıl Olunur?

Özel Güvenlik Görevlisi ögg nasıl olunur? Çağımızın popüler mesleği güvenlik işine gelin daha yakından bakalım! Özel Güvenlik görevlileri hakkında merak ettiğiniz her şey bu yazıda.

Türk Bayrağı İle İlgili Bilmeniz Gereken 7 İlginç Şey

07 Nisan 2018
Türk Bayrağı İle İlgili Bilmeniz Gereken 7 İlginç Şey

Türk bayrağı hakkında neler biliyorsunuz? Milli sembolümüz hakkında merak ettikleriniz en güzel bayrak resimleri ile bu yazıda hemen tıkla, okumaya başla!

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.