Gümüş Neden Kararır? 5 Maddede Anlatıyoruz!

17 Ocak 2017
Gümüş Neden Kararır? 5 Maddede Anlatıyoruz!

Takı dünyasında altından sonra ikinci sırada gelen gümüş madeni doğadan bin ayar olarak çıkarılmakta olup bu haliyle işlenemez haldedir. Şekil verilebilir ve tasarımlanabilen bir maden olabilmesi için bakır, alloy gibi maddelerle karıştırılırlar. Böylece 925 ayar değerinde gümüş elde edilir. Gümüş, altın ve bakıra göre ışığı daha net yansıttığı ve altın kendini gümüş ise takan kişiyi ön plana çıkardığı için pek çok kişinin aksesuar tercihinde ilk sırada yer alır.

İŞTE KARARMA NEDENİ

.

gümüş yüzük kararır mı

.

Gümüş takı ve mücevherlerde zamanla oluşan kararma ve renk koyuluğunun temel nedeni, kükürttür. Dünyada bol oranda bulunan kükürt karşısında en hafif bir kükürt kokusunda dahi gümüş kararmaya başlar. 

Gümüş aksesuarlar içinde bulundurdukları ve işlenebilmesi kolaylaştıran diğer maddeler nedeniyle de kararma yapabilirler. Gümüş yapısı itibariyle kararmaya yatkındır. Kararma nedeni ise havadaki hidrojen, kükürt ve sülfüriktir. Fakat kararması çaresi olmayan bir sorun değildir. Kolaylıkla parlatılıp ilk günkü görüntüsüne kavuşturulabilir.

GÜMÜŞ TAKINIZI AÇIKTA BIRAKMAYIN!

.


gümüş yüzük temizleme

.

Gümüş bir takıya sahip olduktan sonra, yapılan en büyük hata, takıların kullanılmadığı zamanlarda açıkta bırakmaktır. Açıkta hele ki banyo gibi rutubetli yerlerde bırakılan gümüş 1 günde tanınmayacak halde kararır. Kullanılan gümüş kararmaz. Kullanılmadığı zamanlarda mutlaka hava almayacak şekilde saklanmalıdır.

SU GÜMÜŞÜ KARARTIR MI?

Gümüşü karartan maddelerin en başında içlerinde kimyasal barındıran parfümler, özellikle yaz aylarında vücut tarafından salgılanan asitli ter, tuzlu deniz suyu gelmektedir. Gümüş denizde kararır mı herkes tarafından merak edilmektedir. Gümüşün su ile teması oldukça sakıncalı olup gümüş aksesuarlarla denize girilmemesi önerilir. Su gümüşü karartabilir.

Bazen kişiler gümüşün kararma şikayeti nedeniyle aksesuarlarını radyum kaplama yaptırmaktadırlar fakat radyum kaplama yapılan aksesuarlar kararmanın yanında erken yıpranır ve paslanırlar. Bu nedenle gümüş aksesuarlara radyum kaplama yapmak aksesuarınıza zarar verecektir.

.GÜMÜŞ KOLYELERE DİKKAT!

.Kullanım esnasında kararma riski olan grup gümüş zincirlerdir. Özellikle yaz aylarında hele ki kullanıcının teri aşırı asitliyse gümüşü çürütebilir bile. Gümüşü yakan ten ve tere sahip kişilerin yaz aylarında rodajlanmış gümüş zincir kullanmaları veya kaliteli deri kordon ya da beyaz altın zincir kullanmalarını tavsiye ediyoruz.

GÜMÜŞÜ NASIL PARLATIRIM?

.gumus-taslı-yuzuk

.Kararan gümüş elbette temizlenebilir. Gümüş takı ve eşyaların parlatılması için gümüş temizleyici yumuşak pamuklu bir bez kullanarak silinmesi gerekir. Sizlerde Anı Yüzük’ten almış olduğunuz tüm gümüş aksesuar ürünlerinizi yanında hediye olarak gönderdiğimiz gümüş temizleme beziyle parlatabilir veya ömür boyu garantili ürünlerimizi hiçbir ücret ödemeden parlatma işlemi için bize gönderebilirsiniz.

.BUNLARI ASLA YAPMAYIN!

.

gümüş parlatma

.

Gümüş takınızı kesinlikle çamaşır suyu ile yıkamayın! Çamaşır suyu içinde bulundurduğu kimyasallar nedeniyle takınıza zarar verecektir. Kararan gümüş takılar cilde zarar verip alerjiye neden olabilirler.

Yaygın olarak bilinen diş macunu, çamaşır suyu veya sigara külü ile temizleme yöntemleri ise, tamamen yanlış bilinen ve gümüşe zarar veren yöntemlerdir. Sakın denemeyin.

Anı Yüzük 925 ayar erkek gümüş yüzüklere bakmak ve hemen sahip olmak için linke tıklayın: https://www.aniyuzuk.com/erkek-gumus-yuzuk

Blog Yazılarımız

Mistik Topaz Taşının Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

31 Ekim 2019
Mistik Topaz Taşının Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Renk değiştiren özelliğinden ötürü yüzyıllardır ilgi odağı olan mistik topaz taşına dair tüm bilmek istedikleriniz blog yazımızda.

Zultanit Taşı (Sultan Taşı) Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

31 Ekim 2019
Zultanit Taşı (Sultan Taşı) Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Son yıllardaki popülerliği ile dünya mücevherat sektörünün baş taçlarından biri haline gelen zultanit taşının (diaspor/sultan taşı) tüm özellikleri ve faydaları blog yazımızda.

Malakit (Malahit) Taşı Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

30 Ekim 2019
Malakit (Malahit) Taşı Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Çağlar boyu nitelikleri ile bilinen malakit (malahit) taşı ile ilgili bilmek istediğiniz tüm özellikler ve faydalarını blog yazımızda sizlerle paylaşıyoruz.

Kaplangözü Taşı Nedir, Özellikleri Nelerdir?

30 Ekim 2019
Kaplangözü Taşı Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Göz alıcı rengi ve nitelikleri ile diğer doğal taşlardan ayrılan kaplangözü taşının özellikleri hakkında tüm merak ettikleriniz blog yazımızda.

Hematit Taşı Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

30 Ekim 2019
Hematit Taşı Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Çelik üretiminde ve gümüş aksesuarlarda sıkça kullanılan hematit taşı hakkında bilgiler ve tüm özellikleri blog yazımızda.

Mavi Kelebeklerin Hikayesi

21 Ekim 2019
Mavi Kelebeklerin Hikayesi

1992 yılında başlayan ve 3 yıl süren, yüzbinlerce can kaybı ile sonuçlanan Kosova Savaşı'nın en yürek burkan sayfalarından biri olan Srebrenitza Katliamı'nın üzerinden geçen 27 yılın ardından Mavi Kelebeklerin hikayesini ve sembolizmini birlikte inceliyoruz.

Dünya ve Türk Mitolojilerinde Hayat Ağacı

21 Ekim 2019
Dünya ve Türk Mitolojilerinde Hayat Ağacı

Türk tarihi, Türk ve dünya mitolojilerinde büyük öneme sahip hayat ağacı miti nedir, nereden gelir? Diriliş Ertuğrul dizisindeki sembolizminin mânâsı nedir? Bu ve benzeri soruların cevabı blog yazımızda.

Türkler Geliyor Yakında Vizyonda!

21 Ekim 2019
Türkler Geliyor Yakında Vizyonda!

Son yılların gözde yapımcısı ve senaristi, Diriliş Ertuğrul ve Mehmetçik Kut'ülamare yapımlarının arkasındaki isim Mehmet Bozdağ'ın önderliğinde çekimi tamamlanan Türkler Geliyor: Adaletin Kılıcı filmi, 20 Aralık 2019 tarihinde sinemaseverler ile beyazperdede buluşacak.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.