7 Maddede Kayı Boyu

16 Aralık 2016
7 Maddede Kayı Boyu

Mitolojide Oğuz Han, Türklerin atası kabul edilen kahramandır.  Orta Asya’dan Mısır’a,  Mısır’dan Balkanlara kadar uzanan coğrafyada yaşayan Türklerin bu soydan geldiği bilinmektedir. Oğuzlar 24 boydan oluşmaktadır ve bunlar içinde ülkemize hiç şüphesiz en çok bilinen boy Kayı boyudur. Kayı boyunun Osmanlı Devleti’nin kurucu unsuru olduğunu hemen hemen herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Peki bu temel bilgi hariç Kayı boyu hakkında yedi madde sıralayacak olsak neler derdik? Gelin listemize bir bakalım...

----------------------------------

1- Kayı boyu Oğuzların iki kolundan biri olan Bozok kolundan gelmektedir.

Bozok ve Kayı ne demektir?Oğuz Kağan Destanın göre Oğuz'un iki eşi vardır. İlk eşi bir adada ağacın kovuğunda bulup evlendiği güzeller güzeli bir kızdır ve diğeri de gökten düşen mavi bir ışığın içinde bulduğu bir başka güzel kızdır. İkisinden de üçer çocuğu olan Oğuz Kağan'ın adada bulduğu eşinden gelen soy Üçok koludur ve diğeri de gökten gelen eşinden türeyen Bozok koludur. Üçok (yersel) kolundaki çocuklarının adı Deniz Han, Dağ Han ve Gök Han iken Bozok kolundan (göksel) gelen çocukların adları Gün Han, Ay Han ve Yıldız Han’dır. Kayı boyunun ise Oğuz' un ikinci eşinden olan Gün Han adlı oğlunun Kayı adlı oğlundan geldiği kabul edilir.

--------------------------------


oguzlar-soy-agac

-2- Bozok ve Kayı ne demektir?

Bozok kelimesi Boz+Ok şeklinde iki kelimeden türemiştir. Boz “gri renk” anlamı taşımaktadır. Ok ise göçebe Türk toplumlarının en önemli ve ustalıkla kullandığı silah olması babında önem taşımaktadır. Orta Asya’da Türklerin komşu olarak yaşadığı toplumlarda biri olarak Moğolların diline ise “Bosoh” yükselmek anlamına gelmektedir. Kayı kelimesi ise “kuvvet ve kudret sahibi, muhkem” olarak tanımlanır.

----------------------------------

kayi-bayrak

----------------------------------

--3- Kayı boyu ongunu(kutsal hayvan) ve damgası nedir?

13. yüzyıl sonu ve 14. yüzyılın ilk çeyreğinde yaşayan tarihçi Reşîdüddîn Fazlullah-ı Hemedânî'nin eseri Cami’üt-Tevarih'te "Tarih-i Oğuzân ve Türkân" başlıklı bölümde verilen bilgiye göre Kayı boyu ongunu(kutsal hayvanı) şahindir ve şahinler içinde en büyüklerden olanı aksungur/akdoğandır. Kayı damgası ise iki ok ve bir yaydan oluşmaktadır.

------------------------------

kayi

-4- Kayı boyu Anadolu'ya girişi 12. yüzyıl sonlarında gerçekleşmiştir.

Türklerin Anadolu'ya girişinde aslında Kınık boyunun önemi büyüktür ki Üçok kolundan gelen bu boy daha sonra Selçuklu olarak bildiğimiz devletin kurucu unsurudur. Kınıklar Anadolu'ya kalıcı olarak gelen ilk Türk topluluklarındandır ve bu sürecin başlangıcı genel olarak 11. yüzyılın son çeyreğine doğru gerçekleşen 1071 Malazgirt Savaşı olarak kabul edilir. Daha sonra Osmanlı Devleti'nin temelleri olacak Kayı boyu ise Anadolu'da fetihlerin başlamasından bir süre sonra bölgeye göç etmeye başlamıştır. Bu süreçte nokta bir tarih vermek doğru olmayacağı için Kayı'nın Anadolu'ya gelişi 12. yüzyılın sonları olarak nitelendirilebilir.

----------------------------------

-5- Kayı boyunun Anadolu'ya göçmelerinin farklı sebepleri vardır.

Türklerin asıl yurdu Orta Asya'dır. Ancak zamanla birçok farklı nedenlerden kaynaklı (Çin ile olan çekişmeler, beyler arası siyasi çatışmalar, kuraklık, göçebe hayat tarzı vs) Türkler batıya ve farklı yönlere doğru kitleler halinde hareket etmeye başlamıştı. Kayı boyunun da Anadolu'ya gelme sebepleri arasında birkaç farklı sebep vardır. Bunlardan biri doğudan gelen ve döneminde muazzam bir güce ulaşmış Moğollar ve onların yaptığı baskıdır. Bir diğer sebep de 8. yüzyılda İslam ile tanışmaya başlayan Türklerin gaza ve cihad anlayışıdır. Yine Büyük Selçuklu Devleti'nin 1157'de yıkılmasından sonra bölgede Abbasi Devleti'nin ön plana çıkması ve Müslüman da olsa Arap hükümdarlar tarafından yönetilmek istenmemesi Kayı boyunun Anadolu'da bulunan Selçuklu Devleti'nden kalma Türk unsurlara yaklaşmasına sebep olarak gösterilebilir. Bu dönemde Türkler için Abbasilere karşı Kayı desteği büyük bir önem teşkil etmiştir.

--------------------------------

--------------------------------

kayi-dirilis

----------------------------------

-6- Kayı boyunun Anadolu'da ilk durağı Ahlat'tır.

Kayı boyunun yukarıda saydığımız sebeplerden dolayı gerçekleştirdiği göç ve yerleştiği ilk yer günümüzde Bitlis ilinin sınırları içinde olan Ahlat'tır. Kayılar burada kısa süre durduktan sonra önce Erzurum sonra Erzincan'a göç ettiler. Daha sonra yönetici beyler farklı göç güzergahları izledi. Bunlardan biri olan Osman Gazi'nin babası Ertuğrul Bey ise nispeten küçük bir grup ile Anadolu'da kalmaya karar verdi.  Obasını muhafaza etmek ve yurt edinmek için Anadolu Selçuklu hükümdarı Alaeddin Keykubat zamanında günümüzde Bilecik sınırları içinde olan Söğüt ve günümüzde Kütahya sınırları içinde olan Domaniç'e yerleştiler.  Bu bölgede daha sonra Osmanlı Devleti'ne dönüşecek olan "uç beyliği" serüvenlerine başladılar.

----------------------------------

-7- Kayı boyundan gelen soylar farklı bölgelerde hala varlığını devam ettirmektedir.

Kayı boyu mensupları, genellikle; Eskişehir, Mihalıççık, Orhaneli, Isparta, Burdur, Fethiye, Muğla, Aydın ve Ödemiş civarındaki köylerde yerleşmişlerdir. Osman Gazi'nin ağabeyi olan Gündüz Alp (Gündüz Bey) soyundan gelen Amuca Kabilesi (Amucalar), halen Kırklareli ve Tekirdağ'ın çeşitli köylerinde, Güneydoğu Bulgaristan'da, Balıkesir'in Ertuğrul köyünde varlıklarını sürdürmektedirler.

----------------------------------

---------------------------

kayi-yuzuk

Kayı boyu sancağı,, son zamanların yeni trendi olmuştur. Kayı boyu motifli aksesuarlardan oluşan zengin koleksiyonlar, kadın erkek birçok kişinin kombinlerini süslüyor... 

Kayı Boyu Koleksiyonu ve Sipariş için: https://www.aniyuzuk.com/kayi-boyu-yuzuk

yuzuk

---------------------------------------------

kayi-kolye

Paylaş :
SON EKLENEN BLOG YAZILARI
 • Barbaros Hayreddin Paşa Kimdir, Hayatı ve Zaferleri
  Barbaros Hayreddin Paşa Kimdir, Hayatı ve Zaferleri

  Büyük Türk denizcisi Barbaros Hayreddin Paşa'nın hayatı ile ilgili bilmedikleriniz bu yazımızda sizi bekliyor!

 • Sultan Alparslan Hayatı, Zaferleri ve Ölümü
  Sultan Alparslan Hayatı, Zaferleri ve Ölümü

  Malazgirt kahramanı büyük komutan Sultan Alparslan'ın hayatı bu yazımızda!

 • Uyanış: Büyük Selçuklu Dizisi Dönemsel Bazı Sembol ve Motifler
  Uyanış: Büyük Selçuklu Dizisi Dönemsel Bazı Sembol ve Motifler

  TRT'de kısa bir süre sonra seyircisiyle buluşacak olan "Uyanış: Büyük Selçuklu" dizisi, toplumun tarih nostaljisini yeniden harekete geçirecek bir motivasyonla gelmektedir. Büyük Selçuklu Dönemi, başarılarını ve zaferlerini birçok sembolle ve motifle kodlayarak tarihsel kayıtlara geçen önemli bir dönemdir. Aksesuar tarafında da değerlendirilebilecek ve insanların tarihle yeniden buluşmasını ve bütünleşmesini sağlayacak o sembol ve motiflerden bazılarını blog yazımızda bulabilirsiniz.

 • Mistik Topaz Taşının Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
  Mistik Topaz Taşının Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

  Doğadan aldığı enerjisiyle ve güçlü imajıyla nesiller boyu ilgi odağı olan Mistik Topaz'ın hikâyesine göz atın! 

 • Zultanit Taşı (Sultan Taşı) Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
  Zultanit Taşı (Sultan Taşı) Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

  İsmini Osmanlı padişahlarından alan ve otoritenin ışıltılı bir timsali olarak konumlanan Zultanit (Sultan) Taşı'nın ihtişamlı hikâyesine göz atın.

 • Malakit'in Kesif Hikâyesi
  Malakit'in Kesif Hikâyesi

  Yüzyıllar boyunca doğada varlığını sürdüren ve tinsel misyonunu insan bedenine taşıyan Malakit'in kesif hikâyesine göz atın.

 • Kaplangözü Taşı Nedir, Özellikleri Nelerdir?
  Kaplangözü Taşı Nedir, Özellikleri Nelerdir?

  Doğadan aldığı enerjisiyle insana ilham kaynağı olan Kaplangözü Taşı'nın hikâyesini sizler için yazdık!

 • Hematit Taşı Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
  Hematit Taşı Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

  Çelik üretiminde ve gümüş aksesuarlarda sıkça kullanılan Hematit Taşı hakkında öğrenmek istediğiniz her şeye bu yazıya göz atarak ulaşabilirsiniz!

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.