7 Maddede Kayı Boyu

16 Aralık 2016
7 Maddede Kayı Boyu

Mitolojide Oğuz Han, Türklerin atası kabul edilen kahramandır.  Orta Asya’dan Mısır’a,  Mısır’dan Balkanlara kadar uzanan coğrafyada yaşayan Türklerin bu soydan geldiği bilinmektedir. Oğuzlar 24 boydan oluşmaktadır ve bunlar içinde ülkemize hiç şüphesiz en çok bilinen boy Kayı boyudur. Kayı boyunun Osmanlı Devleti’nin kurucu unsuru olduğunu hemen hemen herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Peki bu temel bilgi hariç Kayı boyu hakkında yedi madde sıralayacak olsak neler derdik? Gelin listemize bir bakalım...

----------------------------------

1- Kayı boyu Oğuzların iki kolundan biri olan Bozok kolundan gelmektedir.

Bozok ve Kayı ne demektir?Oğuz Kağan Destanın göre Oğuz'un iki eşi vardır. İlk eşi bir adada ağacın kovuğunda bulup evlendiği güzeller güzeli bir kızdır ve diğeri de gökten düşen mavi bir ışığın içinde bulduğu bir başka güzel kızdır. İkisinden de üçer çocuğu olan Oğuz Kağan'ın adada bulduğu eşinden gelen soy Üçok koludur ve diğeri de gökten gelen eşinden türeyen Bozok koludur. Üçok (yersel) kolundaki çocuklarının adı Deniz Han, Dağ Han ve Gök Han iken Bozok kolundan (göksel) gelen çocukların adları Gün Han, Ay Han ve Yıldız Han’dır. Kayı boyunun ise Oğuz' un ikinci eşinden olan Gün Han adlı oğlunun Kayı adlı oğlundan geldiği kabul edilir.

--------------------------------


oguzlar-soy-agac

-2- Bozok ve Kayı ne demektir?

Bozok kelimesi Boz+Ok şeklinde iki kelimeden türemiştir. Boz “gri renk” anlamı taşımaktadır. Ok ise göçebe Türk toplumlarının en önemli ve ustalıkla kullandığı silah olması babında önem taşımaktadır. Orta Asya’da Türklerin komşu olarak yaşadığı toplumlarda biri olarak Moğolların diline ise “Bosoh” yükselmek anlamına gelmektedir. Kayı kelimesi ise “kuvvet ve kudret sahibi, muhkem” olarak tanımlanır.

----------------------------------

kayi-bayrak

----------------------------------

--3- Kayı boyu ongunu(kutsal hayvan) ve damgası nedir?

13. yüzyıl sonu ve 14. yüzyılın ilk çeyreğinde yaşayan tarihçi Reşîdüddîn Fazlullah-ı Hemedânî'nin eseri Cami’üt-Tevarih'te "Tarih-i Oğuzân ve Türkân" başlıklı bölümde verilen bilgiye göre Kayı boyu ongunu(kutsal hayvanı) şahindir ve şahinler içinde en büyüklerden olanı aksungur/akdoğandır. Kayı damgası ise iki ok ve bir yaydan oluşmaktadır.

------------------------------

kayi

-4- Kayı boyu Anadolu'ya girişi 12. yüzyıl sonlarında gerçekleşmiştir.

Türklerin Anadolu'ya girişinde aslında Kınık boyunun önemi büyüktür ki Üçok kolundan gelen bu boy daha sonra Selçuklu olarak bildiğimiz devletin kurucu unsurudur. Kınıklar Anadolu'ya kalıcı olarak gelen ilk Türk topluluklarındandır ve bu sürecin başlangıcı genel olarak 11. yüzyılın son çeyreğine doğru gerçekleşen 1071 Malazgirt Savaşı olarak kabul edilir. Daha sonra Osmanlı Devleti'nin temelleri olacak Kayı boyu ise Anadolu'da fetihlerin başlamasından bir süre sonra bölgeye göç etmeye başlamıştır. Bu süreçte nokta bir tarih vermek doğru olmayacağı için Kayı'nın Anadolu'ya gelişi 12. yüzyılın sonları olarak nitelendirilebilir.

----------------------------------

-5- Kayı boyunun Anadolu'ya göçmelerinin farklı sebepleri vardır.

Türklerin asıl yurdu Orta Asya'dır. Ancak zamanla birçok farklı nedenlerden kaynaklı (Çin ile olan çekişmeler, beyler arası siyasi çatışmalar, kuraklık, göçebe hayat tarzı vs) Türkler batıya ve farklı yönlere doğru kitleler halinde hareket etmeye başlamıştı. Kayı boyunun da Anadolu'ya gelme sebepleri arasında birkaç farklı sebep vardır. Bunlardan biri doğudan gelen ve döneminde muazzam bir güce ulaşmış Moğollar ve onların yaptığı baskıdır. Bir diğer sebep de 8. yüzyılda İslam ile tanışmaya başlayan Türklerin gaza ve cihad anlayışıdır. Yine Büyük Selçuklu Devleti'nin 1157'de yıkılmasından sonra bölgede Abbasi Devleti'nin ön plana çıkması ve Müslüman da olsa Arap hükümdarlar tarafından yönetilmek istenmemesi Kayı boyunun Anadolu'da bulunan Selçuklu Devleti'nden kalma Türk unsurlara yaklaşmasına sebep olarak gösterilebilir. Bu dönemde Türkler için Abbasilere karşı Kayı desteği büyük bir önem teşkil etmiştir.

--------------------------------

--------------------------------

kayi-dirilis

----------------------------------

-6- Kayı boyunun Anadolu'da ilk durağı Ahlat'tır.

Kayı boyunun yukarıda saydığımız sebeplerden dolayı gerçekleştirdiği göç ve yerleştiği ilk yer günümüzde Bitlis ilinin sınırları içinde olan Ahlat'tır. Kayılar burada kısa süre durduktan sonra önce Erzurum sonra Erzincan'a göç ettiler. Daha sonra yönetici beyler farklı göç güzergahları izledi. Bunlardan biri olan Osman Gazi'nin babası Ertuğrul Bey ise nispeten küçük bir grup ile Anadolu'da kalmaya karar verdi.  Obasını muhafaza etmek ve yurt edinmek için Anadolu Selçuklu hükümdarı Alaeddin Keykubat zamanında günümüzde Bilecik sınırları içinde olan Söğüt ve günümüzde Kütahya sınırları içinde olan Domaniç'e yerleştiler.  Bu bölgede daha sonra Osmanlı Devleti'ne dönüşecek olan "uç beyliği" serüvenlerine başladılar.

----------------------------------

-7- Kayı boyundan gelen soylar farklı bölgelerde hala varlığını devam ettirmektedir.

Kayı boyu mensupları, genellikle; Eskişehir, Mihalıççık, Orhaneli, Isparta, Burdur, Fethiye, Muğla, Aydın ve Ödemiş civarındaki köylerde yerleşmişlerdir. Osman Gazi'nin ağabeyi olan Gündüz Alp (Gündüz Bey) soyundan gelen Amuca Kabilesi (Amucalar), halen Kırklareli ve Tekirdağ'ın çeşitli köylerinde, Güneydoğu Bulgaristan'da, Balıkesir'in Ertuğrul köyünde varlıklarını sürdürmektedirler.

----------------------------------

---------------------------

kayi-yuzuk

Kayı boyu sancağı,, son zamanların yeni trendi olmuştur. Kayı boyu motifli aksesuarlardan oluşan zengin koleksiyonlar, kadın erkek birçok kişinin kombinlerini süslüyor... 

Kayı Boyu Koleksiyonu ve Sipariş için: https://www.aniyuzuk.com/kayi-boyu-yuzuk

yuzuk

---------------------------------------------

kayi-kolye

Blog Yazılarımız

Mistik Topaz Taşının Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

31 Ekim 2019
Mistik Topaz Taşının Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Renk değiştiren özelliğinden ötürü yüzyıllardır ilgi odağı olan mistik topaz taşına dair tüm bilmek istedikleriniz blog yazımızda.

Zultanit Taşı (Sultan Taşı) Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

31 Ekim 2019
Zultanit Taşı (Sultan Taşı) Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Son yıllardaki popülerliği ile dünya mücevherat sektörünün baş taçlarından biri haline gelen zultanit taşının (diaspor/sultan taşı) tüm özellikleri ve faydaları blog yazımızda.

Malakit (Malahit) Taşı Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

30 Ekim 2019
Malakit (Malahit) Taşı Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Çağlar boyu nitelikleri ile bilinen malakit (malahit) taşı ile ilgili bilmek istediğiniz tüm özellikler ve faydalarını blog yazımızda sizlerle paylaşıyoruz.

Kaplangözü Taşı Nedir, Özellikleri Nelerdir?

30 Ekim 2019
Kaplangözü Taşı Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Göz alıcı rengi ve nitelikleri ile diğer doğal taşlardan ayrılan kaplangözü taşının özellikleri hakkında tüm merak ettikleriniz blog yazımızda.

Hematit Taşı Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

30 Ekim 2019
Hematit Taşı Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Çelik üretiminde ve gümüş aksesuarlarda sıkça kullanılan hematit taşı hakkında bilgiler ve tüm özellikleri blog yazımızda.

Mavi Kelebeklerin Hikayesi

21 Ekim 2019
Mavi Kelebeklerin Hikayesi

1992 yılında başlayan ve 3 yıl süren, yüzbinlerce can kaybı ile sonuçlanan Kosova Savaşı'nın en yürek burkan sayfalarından biri olan Srebrenitza Katliamı'nın üzerinden geçen 27 yılın ardından Mavi Kelebeklerin hikayesini ve sembolizmini birlikte inceliyoruz.

Dünya ve Türk Mitolojilerinde Hayat Ağacı

21 Ekim 2019
Dünya ve Türk Mitolojilerinde Hayat Ağacı

Türk tarihi, Türk ve dünya mitolojilerinde büyük öneme sahip hayat ağacı miti nedir, nereden gelir? Diriliş Ertuğrul dizisindeki sembolizminin mânâsı nedir? Bu ve benzeri soruların cevabı blog yazımızda.

Türkler Geliyor Yakında Vizyonda!

21 Ekim 2019
Türkler Geliyor Yakında Vizyonda!

Son yılların gözde yapımcısı ve senaristi, Diriliş Ertuğrul ve Mehmetçik Kut'ülamare yapımlarının arkasındaki isim Mehmet Bozdağ'ın önderliğinde çekimi tamamlanan Türkler Geliyor: Adaletin Kılıcı filmi, 20 Aralık 2019 tarihinde sinemaseverler ile beyazperdede buluşacak.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.