Kaplangözü Taşı Nedir, Özellikleri Nelerdir?

30 Ekim 2019
Kaplangözü Taşı Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Doğal taşlar milyonlarca yıl boyunca oluşum süreci geçirerek, bulundukları kaynakların içerisinde manyetik enerji toplarlar. Söz konusu bu enerji her taş tarafından farklı ölçek ve frekanslarda yansıtılır; dolayısıyla her bir taşın kendine has faydaları ortaya çıkar. Bu taşlar arasında aksesuar yaratımında yadsınamaz bir yeri bulunan kaplangözü taşını bu bağlamda birkaç başlık altında inceleyebiliriz.

(Kaplangözü taşı içeren aksesuarlarımız için buraya göz atabilirsiniz.)

kaplangozu-tasi

Kaplangözü Taşı Nedir

Mineral klasmanı açısından kuvars kategorisi içerisinde bulunan kaplangözü, mavi asbest diye de bilinen krosidolit lifleri tarafından oluşturulur. İçerisine kuvarsın dahil olmasıyla birlikte ortaya sarı, mavi ya da kırmızı kaplangözü taşı çıkar. Bu kombinasyonlarından ötürü "şekil değiştiren" bir taş olarak lugatında yerini almıştır. Doğal formunda dahi parlak ve canlı renkte bulunur ve bu sebeple birçok farklı aksesuar tipinde sıkça kullanılır.

Kaplangözü Taşının Özellikleri

Kaplangözü taşı silika ve demir oksit elementlerinin birleşiminden meydana gelir. Dayanıklı ve doğal formunda da parlak olan bir taştır. Doğal asimetrik desenleri ve sıcak renkleri sebebiyle farklı kombinasyonlarda rahatlıkla kullanılabilir. Sertlik skalasındaki yeri 6,5-7 civarındadır.

kaplan-gozu-tasi-elde

Kaplangözünün Tarihi Nedir, Nerede Çıkarılır

Modern aksesuarlardaki kullanımı 1800'lerin Güney Afrika'sına atfedilen kaplangözü taşının minerolojideki yerini alması 1873 yılında Alman minerolog Wilbel'in çabalarıyla gerçekleşir. Fakat araştırmalar sonucu bu taşın antik kültürlerde de çeşitli faydaları ve görsel estetiği sebebiyle sık sık kullanıldığı ortaya çıkmıştır. Antik Roma'da askerlerin miğfer ve zırhlarında hem estetik hem de düşmanın dikkatini dağıtma maksadıyla işlev gören kaplangözü, Mısır tarihinde en çok Sekhmet ile ilişkilendirilmiş, fonksiyonel dış cephe aksesuarı olarak tılsımsal ve muska amaçlı kullanılmıştır. Yoğun olarak Güney Afrika, Avustralya ve Burma'da kaplangözü taşı rezervlerinin bulunduğu bilinmektedir.

Kaplangözü Taşının Faydaları

Görsellik dışında kullanıcısına sunduğu sayısız spiritüel ve fizyolojik faydalar ile bilinen kaplangözü taşının öncelikli niteliği bakış açısı değişikliği sağlayarak özgüven hissi uyandırmaktır. Güneş enerjisini depolamasıyla bilinen bu güzel taş, topraklama temin ederek negatif enerjiyi nötrler ve ilhama konsantre olunmasına yardımcı olur. Fiziksel bağımlılıkların (alkol, sigara, vs.) bırakılması sürecinde iradeyi destekler. Özgüven eksikliğinden kaynaklı kıskançlığı minimize eder. Ruhsal ve fiziksel dengeyi sağlamaya yardımcı olur, çakrayı düzenleyerek uyuşukluk ve yorgunluk hissinden arındırır. Yaratıcılığa altyapı sağlar, depresyon ile mücadelenin anahtarlarındandır. Hiperaktiviteyi dizginlemesiyle bilinen kaplangözü taşı aynı zamanda libido arttırıcı özelliğe sahiptir. Toplardamar ile direkt etkileşime girerek vücudun aşırı ısınmasına sebep olmaması amacıyla genellikle sağ eldeki aksesuarlarda kullanılması önerilir.

kaplangozu-tasi-yuzuk

Anı Yüzük Aksesuarlarında Kaplangözü Taşı

Doğal taşları yalnızca estetik amaçla değil aynı zamanda da tüm nitelikleri ve faydalarını değerli müşterilerimize yansıtmak için Anı Yüzük olarak canla başla çalışıyor, ürünlerimize bu doğal taşları kazandırıyoruz. Sayısız kategorimiz içerisinden size uyan doğal taşları bulmak ve en büyük itina ile tasarlanmış aksesuarlar sayesinde bu enerji ve faydaları üzerinizde taşımak için seçiminizi yapmanız yeterli. Daha detaylı bilgi için müşteri hizmetlerimiz ile iletişime geçebilir, bize direkt olarak ulaşabilirsiniz.

Blog Yazılarımız

Mistik Topaz Taşının Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

31 Ekim 2019
Mistik Topaz Taşının Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Renk değiştiren özelliğinden ötürü yüzyıllardır ilgi odağı olan mistik topaz taşına dair tüm bilmek istedikleriniz blog yazımızda.

Zultanit Taşı (Sultan Taşı) Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

31 Ekim 2019
Zultanit Taşı (Sultan Taşı) Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Son yıllardaki popülerliği ile dünya mücevherat sektörünün baş taçlarından biri haline gelen zultanit taşının (diaspor/sultan taşı) tüm özellikleri ve faydaları blog yazımızda.

Malakit (Malahit) Taşı Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

30 Ekim 2019
Malakit (Malahit) Taşı Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Çağlar boyu nitelikleri ile bilinen malakit (malahit) taşı ile ilgili bilmek istediğiniz tüm özellikler ve faydalarını blog yazımızda sizlerle paylaşıyoruz.

Kaplangözü Taşı Nedir, Özellikleri Nelerdir?

30 Ekim 2019
Kaplangözü Taşı Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Göz alıcı rengi ve nitelikleri ile diğer doğal taşlardan ayrılan kaplangözü taşının özellikleri hakkında tüm merak ettikleriniz blog yazımızda.

Hematit Taşı Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

30 Ekim 2019
Hematit Taşı Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Çelik üretiminde ve gümüş aksesuarlarda sıkça kullanılan hematit taşı hakkında bilgiler ve tüm özellikleri blog yazımızda.

Mavi Kelebeklerin Hikayesi

21 Ekim 2019
Mavi Kelebeklerin Hikayesi

1992 yılında başlayan ve 3 yıl süren, yüzbinlerce can kaybı ile sonuçlanan Kosova Savaşı'nın en yürek burkan sayfalarından biri olan Srebrenitza Katliamı'nın üzerinden geçen 27 yılın ardından Mavi Kelebeklerin hikayesini ve sembolizmini birlikte inceliyoruz.

Dünya ve Türk Mitolojilerinde Hayat Ağacı

21 Ekim 2019
Dünya ve Türk Mitolojilerinde Hayat Ağacı

Türk tarihi, Türk ve dünya mitolojilerinde büyük öneme sahip hayat ağacı miti nedir, nereden gelir? Diriliş Ertuğrul dizisindeki sembolizminin mânâsı nedir? Bu ve benzeri soruların cevabı blog yazımızda.

Türkler Geliyor Yakında Vizyonda!

21 Ekim 2019
Türkler Geliyor Yakında Vizyonda!

Son yılların gözde yapımcısı ve senaristi, Diriliş Ertuğrul ve Mehmetçik Kut'ülamare yapımlarının arkasındaki isim Mehmet Bozdağ'ın önderliğinde çekimi tamamlanan Türkler Geliyor: Adaletin Kılıcı filmi, 20 Aralık 2019 tarihinde sinemaseverler ile beyazperdede buluşacak.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.