x
Menü
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kapat
Sepetim
Kaplangözü Taşı Nedir, Özellikleri Nelerdir?
30.10.2019

Kaplangözü Taşı Nedir, Özellikleri Nelerdir?

KAPLAN GÖZÜ TAŞI’NIN ANLAMI VE ÖZELLİKLERİ

Kaplan gözü genellikle kahverengi tonlara sahip metamorfik bir kaya olarak bilinmektedir. Kaplangözü parlatıldığı zaman ipeksi bir görünüm sağlamaktadır. Tam anlamıyla cam olduğunu söyleyemeyiz ancak camsı ve ipeksi bir imaja sahiptir. Kaplan gözü taşının kullanımı antik çağlara kadar dayanmaktadır. Hem bağımsızlığı hem de koruyuculuğu simgelemesi bakımından tarih boyunca bazı devlet erkanlarının kıyafetlerinde ve savaş aletlerinde kullanılmıştır. Manevi tarafta savaşçıların Kaplan Gözü Taşı’na özellikle bağımsızlığı simgelemesi nedeniyle atıflarda bulunduklarını söylemek mümkündür. Antik Mısır Mitolojisi’nde yer alan savaşlarda galibiyetin ve yıkımın tanrıçası Sekhmet ile de ilişkilendirilmiştir. Bu doğrultuda Kaplan Gözü Taşı’nın aksesuar alanında birçok takı ve eşyada kullanıldığına da tanıklık etmemiz mümkündür.

kaplangozu

KAPLAN GÖZÜ TAŞI’NIN BİLİNEN FAYDALARI

Tarih boyunca bağımsızlığın ve koruyuculuğun simgesi olmuş olan Kaplan Gözü Taşı, faydaları bakımından da zengin bir içeriğe sahiptir. Birçok doğal taşın yanı sıra Kaplan Gözü Taşı, daha çok solunum yolları ve sindirim sistemi için şifalı bir alan yaratmaktadır. Astım hastaları tarafından tercih edilen ve sevilen bu taş ayrıca bağırsak hassasiyeti yaşayanların da kullandığı aksesuarlarda gözde bir taş olarak yerini almıştır. Özellikle savaşçı kimlikleriyle ön plana çıkan tarihteki liderlerin bu taşı kullanmasının bir diğer sebebi de olaylar karşısında daha nesnel ve objektif bir tutum sergilemelerini sağlayacağına inandıkları içindir. Kaplan Gözü Taşı’nı üzerinde taşıyan kişiler, insanlara karşı bağımlılığının azaldığını da söylemektedir.

KÜNYE

  • Sertlik: 6,5 – 7
  • Özgül Ağırlık: 2,60
  • Renk: Siyah, gri, altınımsı kahverengi
  • Çıkarıldığı Yerler: Güney Afrika, Avustralya, Burma
  • Çakralar: Alın, Güneş Sinir Ağı Çakrası (Solar Pleksus)

ANI YÜZÜK’TE KAPLAN GÖZÜ TAŞI

Birçok tarih içerikli diziye lisanslı ürünler kapsamında sponsor olan Anı Yüzük, doğal taş tarafında tarihsel bir imajla karşımıza çıkan Kaplan Gözü Taşı’nı bu bağlamda görmezden gelmeyecek ve ayrıca değerlendirecek bir marka olduğunu yeniden ilgilisine göstermiştir. Sizler de bu zarif duygulara temas etmek isterseniz detaylı bilgi için müşteri hizmetlerimiz ile iletişime geçebilir ve bizlere ulaşabilirsiniz.

Kaplangözü taşı içeren aksesuarlarımız için buraya göz atabilirsiniz.

Blog Son Eklenenler
Selahaddin Eyyubi Kimdir ?

Selahaddin Eyyubi Kimdir ?

Dizi aksesuarları

Selahaddin Eyyubi Eyyubi hanedanının kurucusu ve ilk hükümdarıdır. 1187 yılında Kutsal Toprakları Haçlılardan geri almak için bir ordu kurdu ve ordusuyla birlikte 4 Temmuz 1187'de gerçekleşen Hıttin Muharebesi'nde Kudüs Kralı Lüzinyan Kralı Guy'ın ordusunun büyük bir kısmını yok etti. 2 Ekim 1187'de Kudüs'ü Haçlıların elinden alarak bölgedeki 88 yıllık Hıristiyan egemenliğine son verdi ve şehri İslam dünyasına geri verdi. Üçüncü Haçlı Seferi Selahaddin'in ordusu Frank mevzilerini kuşatıyordu, ancak sonunda Philip ve Richard'ın ordularının gelişi dengeyi Haçlılar lehine değiştirdi. Şehir nihayet 12 Temmuz 1191'de Selahaddin'in filosunun büyük kısmını oluşturan 70 geminin ele geçirilmesiyle ele geçirildi.Haçlılar daha sonra güneye, Kudüs'e doğru yürüdüler ve sahil boyunca ilerlerken Selahaddin'in ordusunu taciz ettiler. Daha sonra 7 Eylül 1191'de Arsuf ovasında büyük çaplı bir savaş yaşandı. Haçlılar zaferi kazandı, ancak Müslümanların kayıpları önemli değildi. Ne Acre ne de Arsuf, Selahaddin'in ordusuna ciddi hasar vermemiş olsa da, arka arkaya iki yenilgi ve ardından Ağustos 1192'de Jaffa'nın I. Richard tarafından ele geçirilmesi, Selahaddin'in çağdaşları arasındaki itibarını zayıflattı. İslam Dünyası'nı Birleştirmek Mısır Sultanı olan Selahaddin, Nureddin'in Suriye'deki muzafferiyetini 1174'te Şam'ı zaptetmesiyle tekrar etti. Selahaddin, Sünni Ortodoksluğun koruyucusu olduğunu ilan etti ve onun Kahire'deki Şii halifesini vazifeden alması ve devletini Sıkı İslam hukukuyla teşkilatlandırılması bu iddiaya ciddi bir ağırlık verdi. Vefat ve Mirası Selahaddin, kısa bir süre sonra 4 Mart 1193'te Şam'da öldüğü için Haçlıların ayrılışından yararlanamadı. O zamanlar sadece 55 veya 56 yaşındaydı ve muhtemelen onlarca yıl süren kampanyalar nedeniyle fiziksel yaralanmalardan ölmüştü. Kırılgan ve çoğu zaman istikrarsız olan Müslüman Birliği, ana liderinin ölümünden sonra hızla dağıldı.

Devamını Oku
17.10.2023
Barbaros Hayreddin Paşa Kimdir, Hayatı ve Zaferleri

Barbaros Hayreddin Paşa Kimdir, Hayatı ve Zaferleri

Anı Yüzük Tarih

Büyük Türk denizcisi Barbaros Hayreddin Paşa'nın hayatı ile ilgili bilmedikleriniz bu yazımızda sizi bekliyor!

Devamını Oku
05.06.2023
Sultan Alparslan Hayatı, Zaferleri ve Ölümü

Sultan Alparslan Hayatı, Zaferleri ve Ölümü

Anı Yüzük Tarih

Malazgirt kahramanı büyük komutan Sultan Alparslan'ın hayatı bu yazımızda!

Devamını Oku
31.08.2021
Uyanış: Büyük Selçuklu Dizisi Dönemsel Bazı Sembol ve Motifler

Uyanış: Büyük Selçuklu Dizisi Dönemsel Bazı Sembol ve Motifler

Dizi aksesuarları

TRT'de kısa bir süre sonra seyircisiyle buluşacak olan " Uyan ış : Büyük Selçuklu " dizisi, toplumun tarih nostaljisini yeniden harekete geçirecek bir motivasyonla gelmektedir. Büyük Selçuklu Dönemi , başarılarını ve zaferlerini birçok sembolle ve motifle kodlayarak tarihsel kayıtlara geçen önemli bir dönemdir. Aksesuar tarafında da değerlendirilebilecek ve insanların tarihle yeniden buluşmasını ve bütünleşmesini sağlayacak o sembol ve motiflerden bazılarını blog yazımızda bulabilirsiniz.

Devamını Oku
28.09.2020
Mistik Topaz Taşının Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Mistik Topaz Taşının Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Doğal Taşlar

Doğadan aldığı enerjisiyle ve güçlü imajıyla nesiller boyu ilgi odağı olan Mistik Topaz'ın hikâyesine göz atın! 

Devamını Oku
31.10.2019
Zultanit Taşı (Sultan Taşı) Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Zultanit Taşı (Sultan Taşı) Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Doğal Taşlar

İsmini Osmanlı padişahlarından alan ve otoritenin ışıltılı bir timsali olarak konumlanan Zultanit (Sultan) Taşı'nın ihtişamlı hikâyesine göz atın.

Devamını Oku
31.10.2019
Malakit'in Kesif Hikâyesi

Malakit'in Kesif Hikâyesi

Doğal Taşlar

Yüzyıllar boyunca doğada varlığını sürdüren ve tinsel misyonunu insan bedenine taşıyan Malakit'in kesif hikâyesine göz atın.

Devamını Oku
30.10.2019
Kaplangözü Taşı Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Kaplangözü Taşı Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Doğal Taşlar

Doğadan aldığı enerjisiyle insana ilham kaynağı olan Kaplangözü Taşı'nın hikâyesini sizler için yazdık!

Devamını Oku
30.10.2019
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.