Özel Güvenlik Nasıl Olunur?

13 Nisan 2018
Özel Güvenlik Nasıl Olunur?

Bazı meslekler hayatın her alanında vardır tıpkı özel güvenlik görevlileri gibi. Bu özel güvenlik sitenizin güvenliği, çalıştığınız iş yerinin güvenliği, marketin, ya da bankanın özel güvenlik personeli olabilir. Peki özel güvenlik görevlileri ne iş yapar? Bu mesleği yapmayı düşünenlere rehber niteliğinde bir yazı ile karşınızdayız. İşte 4 maddede Özel Güvenlik Görevlisi mesleğinin kısa özeti;

ozel-guvenlik-nasil-olunur

-Özel Güvenlik nedir, nasıl ÖGG olunur?

Özel güvenlik, kişilerin ya da kurumların yaşama hakkı temel olmak üzere, eşyalarını, mülkiyetlerini korumak ve bunlara karşı gelebilecek her türlü saldırıda kamu güvenliğini tamamlayıcı olarak çalışan güvenlik ve koruma hizmetidir. Özel güvenlik görevlisi tanımı bu şekildedir. Bu hizmeti veren kişilere ise özel güvenlik görevlisi denir. Özel güvenlikçiler silahlı güvenlik ve silahsız güvenlik şeklinde ikiye ayrılırlar.  

ozel-guvenlik-sınavi

Özel Güvenlik görevlisi olmak için;

-Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yılda 5 veya 6 kez düzenlenen ÖGG sınavına girmeniz gereklidir.

-Bu sınavlardan 60 puan alarak sertifika almaya hak kazanırsınız. Sabıka kaydınızın temiz olması gerekir.

-Silahlı girebilmek için 21 yaşını doldurmuş olmak ve en az lise mezunu olmak şartı aranmaktadır.

-Silahsız müracaat için 8 yıllık İlköğretim veya Ortaokul mezunu ve 18 yaşını doldurmuş olmak gereklidir.

ozel-guvenlik-yetkileri

-Özel Güvenliklerin hakları, sorumlulukları ve alımlarına dair kurallar 5188 kanunu denilen özel güvenlik kanunu ile belirlenmiştir. Özel güvenlikçiler, tüm kamu ve özel sektörlerin güvenlik işlerinde çalışabilirler. Bu kurumların güvenliğinden sorumlu olurlar. Bu bazen bir banka bazen bir alışveriş merkezi, apartman sitesi ya da maçlarda stat güvenliğinde görev alabilirler. Güvenlikli olması gereken her yerde bir özel güvenlik vardır. Sayıları polisi geçmiştir desek yanlış olmaz.

-Özel güvenlik cop kullanma yetkisi 

Özel Güvenliklerin tek müdahale aracı yanlarında taşıdıkları coplarıdır. Özel güvenlik cop kullanma yetkisi yasada detaylı şekilde aktarılmıştır. cop çeşitleri, kullanma yetkisi kısaca şu şekildedir;

Cop bir saldırı silahı olup, aynı zamanda ÖGG ile gösterici ve saldırgan arasında caydırılıcılık vasıtası olarak kullanılır.

Cop görevli ile gösterici ve saldırgan arasında belirli bir mesafeyi korumak için kullanılır. Cop, hasımları uzaklaştırmak ve etkisiz hale getirmek amacıyla kullanılan bir araçtır.

Cop, karşıdaki hedef şahıs veya şahıslar üzerinde hem fiziki, hem de psikolojik bir etki meydana getirir.

ozel-guvenlik-mulakat

- Özel Güvenlik Sınavları ve Sonuçları

Özel Güvenlik Sınavlarına girecek adaylar  aşağıdaki derslerden sorumlu olurlar.

Özel Güvenlik birimi Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlıdır. Özel güvenlik olmak isteyenlere, Özel güvenlik tedbirleri, Özel güvenlik hukuku, Kişi koruma, Kalabalık yönetimi, Genel kolluk ve ilişkiler, Güvenlik sistem ve cihazlar, Yangın güvenliği, Temel ilkyardım, Etkili iletişim, Uyuşturucu madde, Silah bilgisi ve atış(silahlı görev yapacak özel güvenlik görevlileri için)

Eğitimlerde doküman olarak, Emniyet Genel Müdürlüğünce onaylı ders kitapları kullanılmaktadır.

Sınav yerleri Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından belirlenip, sınava bir hafta kala yine İl Emniyet Müdürlüğü tarafından www.ozelguvenlik.pol.tr adresinden açıklanır

Sınav giriş belgeleri sınav tarihinden 3 ya da 4 gün önce özel güvenlik eğitim kurumu tarafından kursiyerlere dağıtılır. Silah atış sınavı yazılı sınavı takip eden 1 hafta içinde yapılacaktır. Atış sınavında da aynı giriş belgesi kullanılacağından, yazılı sınavdan sonra giriş belgesi muhafaza edilmelidir.

Sınavlar, sınavdan 2 hafta sonra Cuma günü açıklanır. Sınav sonucunuzu www.ozelguvenlik.pol.tr  adresinden öğrenebilirsiniz.

Özel Güvenlik sınavını başarıyla geçenler Özel Güvenlik sertifikası almaya hak kazanır bu belge ile tüm özel güvenlik iş ilanlarına başvurabilirler.

ozel-guvenlik-aksesuarlari

BONUS: ÖZEL GÜVENLİK AKSESUARLARI

Özel Güvenlik görevlileri için tasarladığımız aksesuarlarla mesleğinizin ruhunu her daim yaşayın! Sizler için üretilen gümüş yüzükler, rozetli deri cüzdanlar, anahtarlıklar ve kemer rozetlerine daha yakından bakın! Hemen sipariş verin, ücretsiz kargo ve kapıda ödeme imknı ile sahip olun.

 

Blog Yazılarımız

Diriliş Ertuğrul Yeni Sezonunda Osmanlı Kuruluyor!

21 Eylül 2018
Diriliş Ertuğrul Yeni Sezonunda Osmanlı Kuruluyor!

Kayı Boyunun kurucu lideri Ertuğrul Gazi’nin varoluş mücadelesini konu alan Diriliş dizisi yeni sezonda Osmanlı Devleti’ni kurmaya hazırlanıyor. Peki, Diriliş Ertuğrul’un 5.sezonu ne zaman? Dizi hakkında merak ettikleriniz bu yazıda aksesuarları ise sadece Anı Yüzük’te satışta.

Anı Yüzük’ten Payitaht Abdülhamid Müjdesi!

21 Eylül 2018
Anı Yüzük’ten Payitaht Abdülhamid Müjdesi!

Türkiye’de ve Ortadoğu’da büyük hayran kitlesine ulaşan Payitaht Abdülhamid dizisi yeni sezona ne zaman başlıyor? Merakla beklenen Abdülhamid dizisi hakkında en yeni bilgiler bu yazıda. Dizide yer alan aksesuarlar ise resmi sponsoru Anı Yüzük’te. Mutlaka göz atın!

Her Bütçeye Uygun 5 Harika Kehribar Tesbih Modeli

04 Mayıs 2018
Her Bütçeye Uygun 5 Harika Kehribar Tesbih Modeli

Tesbih severlerin ilgisini çekecek her bütçeye uygun 5 kehribar tesbih modeline daha yakından bakın! Stresinizi azaltacak tesbihler için şimdi tıkla, keşfet!

Devlet Ebed Müddet’in Anlamı

27 Nisan 2018
Devlet Ebed Müddet’in Anlamı

Aksesuar dünyasında sıklıkla yer verdiğimiz “Devlet Ebed Müddet” ne demektir? Gelin daha yakından bakalım!

Fatih Sultan Mehmet’in Az Bilinen 5 Özelliği!

27 Nisan 2018
Fatih Sultan Mehmet’in Az Bilinen 5 Özelliği!

Osmanlı Padişahları arasında kendi döneminde bilgi birikimi ve entelektüel seviyesi ile adeta bir dünya insanı olmayı başarmış Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’un Fethi dışında az bilinen 5 özelliğini sizler için araştırdık! İşte Fatihin o çarpıcı yönleri…

En Güzel Anneler Günü Hediye Fikirleri

20 Nisan 2018
En Güzel Anneler Günü Hediye Fikirleri

Mayıs'ın ikinci haftası kutlanmaya başlanan Anneler Günü için en güzel hediye önerileri Anı Yüzük'te sizi bekliyor. Hemen tıkla, anneni mutlu edecek hediyeyi kolayca seç.

Özel Güvenlik Nasıl Olunur?

13 Nisan 2018
Özel Güvenlik Nasıl Olunur?

Özel Güvenlik Görevlisi ögg nasıl olunur? Çağımızın popüler mesleği güvenlik işine gelin daha yakından bakalım! Özel Güvenlik görevlileri hakkında merak ettiğiniz her şey bu yazıda.

Türk Bayrağı İle İlgili Bilmeniz Gereken 7 İlginç Şey

07 Nisan 2018
Türk Bayrağı İle İlgili Bilmeniz Gereken 7 İlginç Şey

Türk bayrağı hakkında neler biliyorsunuz? Milli sembolümüz hakkında merak ettikleriniz en güzel bayrak resimleri ile bu yazıda hemen tıkla, okumaya başla!

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.