Özel Güvenlik Nasıl Olunur?

13 Nisan 2018
Özel Güvenlik Nasıl Olunur?

Bazı meslekler hayatın her alanında vardır tıpkı özel güvenlik görevlileri gibi. Bu özel güvenlik sitenizin güvenliği, çalıştığınız iş yerinin güvenliği, marketin, ya da bankanın özel güvenlik personeli olabilir. Peki özel güvenlik görevlileri ne iş yapar? Bu mesleği yapmayı düşünenlere rehber niteliğinde bir yazı ile karşınızdayız. İşte 4 maddede Özel Güvenlik Görevlisi mesleğinin kısa özeti;

ozel-guvenlik-nasil-olunur

-Özel Güvenlik nedir, nasıl ÖGG olunur?

Özel güvenlik, kişilerin ya da kurumların yaşama hakkı temel olmak üzere, eşyalarını, mülkiyetlerini korumak ve bunlara karşı gelebilecek her türlü saldırıda kamu güvenliğini tamamlayıcı olarak çalışan güvenlik ve koruma hizmetidir. Özel güvenlik görevlisi tanımı bu şekildedir. Bu hizmeti veren kişilere ise özel güvenlik görevlisi denir. Özel güvenlikçiler silahlı güvenlik ve silahsız güvenlik şeklinde ikiye ayrılırlar.  

ozel-guvenlik-sınavi

Özel Güvenlik görevlisi olmak için;

-Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yılda 5 veya 6 kez düzenlenen ÖGG sınavına girmeniz gereklidir.

-Bu sınavlardan 60 puan alarak sertifika almaya hak kazanırsınız. Sabıka kaydınızın temiz olması gerekir.

-Silahlı girebilmek için 21 yaşını doldurmuş olmak ve en az lise mezunu olmak şartı aranmaktadır.

-Silahsız müracaat için 8 yıllık İlköğretim veya Ortaokul mezunu ve 18 yaşını doldurmuş olmak gereklidir.

ozel-guvenlik-yetkileri

-Özel Güvenliklerin hakları, sorumlulukları ve alımlarına dair kurallar 5188 kanunu denilen özel güvenlik kanunu ile belirlenmiştir. Özel güvenlikçiler, tüm kamu ve özel sektörlerin güvenlik işlerinde çalışabilirler. Bu kurumların güvenliğinden sorumlu olurlar. Bu bazen bir banka bazen bir alışveriş merkezi, apartman sitesi ya da maçlarda stat güvenliğinde görev alabilirler. Güvenlikli olması gereken her yerde bir özel güvenlik vardır. Sayıları polisi geçmiştir desek yanlış olmaz.

-Özel güvenlik cop kullanma yetkisi 

Özel Güvenliklerin tek müdahale aracı yanlarında taşıdıkları coplarıdır. Özel güvenlik cop kullanma yetkisi yasada detaylı şekilde aktarılmıştır. cop çeşitleri, kullanma yetkisi kısaca şu şekildedir;

Cop bir saldırı silahı olup, aynı zamanda ÖGG ile gösterici ve saldırgan arasında caydırılıcılık vasıtası olarak kullanılır.

Cop görevli ile gösterici ve saldırgan arasında belirli bir mesafeyi korumak için kullanılır. Cop, hasımları uzaklaştırmak ve etkisiz hale getirmek amacıyla kullanılan bir araçtır.

Cop, karşıdaki hedef şahıs veya şahıslar üzerinde hem fiziki, hem de psikolojik bir etki meydana getirir.

ozel-guvenlik-mulakat

- Özel Güvenlik Sınavları ve Sonuçları

Özel Güvenlik Sınavlarına girecek adaylar  aşağıdaki derslerden sorumlu olurlar.

Özel Güvenlik birimi Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlıdır. Özel güvenlik olmak isteyenlere, Özel güvenlik tedbirleri, Özel güvenlik hukuku, Kişi koruma, Kalabalık yönetimi, Genel kolluk ve ilişkiler, Güvenlik sistem ve cihazlar, Yangın güvenliği, Temel ilkyardım, Etkili iletişim, Uyuşturucu madde, Silah bilgisi ve atış(silahlı görev yapacak özel güvenlik görevlileri için)

Eğitimlerde doküman olarak, Emniyet Genel Müdürlüğünce onaylı ders kitapları kullanılmaktadır.

Sınav yerleri Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından belirlenip, sınava bir hafta kala yine İl Emniyet Müdürlüğü tarafından www.ozelguvenlik.pol.tr adresinden açıklanır

Sınav giriş belgeleri sınav tarihinden 3 ya da 4 gün önce özel güvenlik eğitim kurumu tarafından kursiyerlere dağıtılır. Silah atış sınavı yazılı sınavı takip eden 1 hafta içinde yapılacaktır. Atış sınavında da aynı giriş belgesi kullanılacağından, yazılı sınavdan sonra giriş belgesi muhafaza edilmelidir.

Sınavlar, sınavdan 2 hafta sonra Cuma günü açıklanır. Sınav sonucunuzu www.ozelguvenlik.pol.tr  adresinden öğrenebilirsiniz.

Özel Güvenlik sınavını başarıyla geçenler Özel Güvenlik sertifikası almaya hak kazanır bu belge ile tüm özel güvenlik iş ilanlarına başvurabilirler.

ozel-guvenlik-aksesuarlari

BONUS: ÖZEL GÜVENLİK AKSESUARLARI

Özel Güvenlik görevlileri için tasarladığımız aksesuarlarla mesleğinizin ruhunu her daim yaşayın! Sizler için üretilen gümüş yüzükler, rozetli deri cüzdanlar, anahtarlıklar ve kemer rozetlerine daha yakından bakın! Hemen sipariş verin, ücretsiz kargo ve kapıda ödeme imknı ile sahip olun.

 

Blog Yazılarımız

Mistik Topaz Taşının Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

31 Ekim 2019
Mistik Topaz Taşının Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Renk değiştiren özelliğinden ötürü yüzyıllardır ilgi odağı olan mistik topaz taşına dair tüm bilmek istedikleriniz blog yazımızda.

Zultanit Taşı (Sultan Taşı) Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

31 Ekim 2019
Zultanit Taşı (Sultan Taşı) Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Son yıllardaki popülerliği ile dünya mücevherat sektörünün baş taçlarından biri haline gelen zultanit taşının (diaspor/sultan taşı) tüm özellikleri ve faydaları blog yazımızda.

Malakit (Malahit) Taşı Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

30 Ekim 2019
Malakit (Malahit) Taşı Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Çağlar boyu nitelikleri ile bilinen malakit (malahit) taşı ile ilgili bilmek istediğiniz tüm özellikler ve faydalarını blog yazımızda sizlerle paylaşıyoruz.

Kaplangözü Taşı Nedir, Özellikleri Nelerdir?

30 Ekim 2019
Kaplangözü Taşı Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Göz alıcı rengi ve nitelikleri ile diğer doğal taşlardan ayrılan kaplangözü taşının özellikleri hakkında tüm merak ettikleriniz blog yazımızda.

Hematit Taşı Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

30 Ekim 2019
Hematit Taşı Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Çelik üretiminde ve gümüş aksesuarlarda sıkça kullanılan hematit taşı hakkında bilgiler ve tüm özellikleri blog yazımızda.

Mavi Kelebeklerin Hikayesi

21 Ekim 2019
Mavi Kelebeklerin Hikayesi

1992 yılında başlayan ve 3 yıl süren, yüzbinlerce can kaybı ile sonuçlanan Kosova Savaşı'nın en yürek burkan sayfalarından biri olan Srebrenitza Katliamı'nın üzerinden geçen 27 yılın ardından Mavi Kelebeklerin hikayesini ve sembolizmini birlikte inceliyoruz.

Dünya ve Türk Mitolojilerinde Hayat Ağacı

21 Ekim 2019
Dünya ve Türk Mitolojilerinde Hayat Ağacı

Türk tarihi, Türk ve dünya mitolojilerinde büyük öneme sahip hayat ağacı miti nedir, nereden gelir? Diriliş Ertuğrul dizisindeki sembolizminin mânâsı nedir? Bu ve benzeri soruların cevabı blog yazımızda.

Türkler Geliyor Yakında Vizyonda!

21 Ekim 2019
Türkler Geliyor Yakında Vizyonda!

Son yılların gözde yapımcısı ve senaristi, Diriliş Ertuğrul ve Mehmetçik Kut'ülamare yapımlarının arkasındaki isim Mehmet Bozdağ'ın önderliğinde çekimi tamamlanan Türkler Geliyor: Adaletin Kılıcı filmi, 20 Aralık 2019 tarihinde sinemaseverler ile beyazperdede buluşacak.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.