Türk Bayrağı İle İlgili Bilmeniz Gereken 7 İlginç Şey

07 Nisan 2018
Türk Bayrağı İle İlgili Bilmeniz Gereken 7 İlginç Şey

Bayraklar ülkelerin bağımsızlığını, özgürlüğünü ve ülkeyi oluşturan bireylerin ülkesine olan bağlılığını temsil eden renkli kumaş parçalarıdır. Devletlerin sembolü olan bayraklar ulusun milli değerlerini yansıtması yönüyle de oldukça kıymetli ve özeldirler.  Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ise diğer ülkelere nazaran bayraklarına çok daha fazla tutku ve saygıyla bağlıdırlar. Türk bayrağı sadece Türkiye’de yaşayan vatandaşlar için değil tarihine gönülden bağlı olan her dünya vatandaşı için kutsal bir simgedir. Türkiye vatandaşları olarak milli sembolümüz türk bayrağı hakkında bilgilerimiz bir hayli yetersiz. Türk bayrağı hakkında merak ettiğiniz her şey bu yazıda sizi bekliyor. İşte başlıyoruz…

Türk Bayrağının Tarihi

turk-bayragi-tarihi

Osmanlılarda Türk bayrağı var mıydı? Tarihteki Türk bayrağı resimleri incelendiğinde, Kırmızı zemin üzerine hilal ve yıldız bulunan bayrağın yıldızının 8 köşeli olduğu bilinmektedir. Türk bayrağının tarihi, Osmanlılarda ilk defa 1793'de devletin resmi bayrağı olarak kabul edilen bu sekiz köşeli bayraktır. Bu bayrak Osmanlı Devleti'nin resmi ve umumi sembolü olarak kullanıldı. Sultan birinci Abdülmecid han zamanında 1842'de yıldızın beş köşeli olması kararlaştırıldı ve Osmanlı bayrağının şekli kesinleşti.

turk-bayragi

Peki, Türk bayrağının çiziminde neden ay ve yıldız kullanıldı? Bu fikir nereden geldi? Yaygın inanışa göre, Osmanlıların 1448'de, düşmanlarını ağır bir yenilgiye uğrattığı Kosova savaşından sonraki gece; savaş alanında oluşmuş kan gölünün üzerinde gökyüzünden yansıyan hilal ve yıldız yan yana görünmesinden ilham alınarak tasarlandığına inanılmıştır. Böylece sultan II Murad bu simgeyi devlet bayrakları arasında kullanmaya başlamıştır.  Bir diğer efsanede Türk bayrağının tarihi Osmanlı Devletinin kurucusu Osman bey’in rüyasında göğsünde bir hilal ile yıldızın belirdiğini ve göğsünün büyümeye başladığını görmesine bağlanmıştır. Bu rüyayı devletinin cihana hükmedecek kadar büyüyeceğine bağlamış ve bayraklarında kullanmaya başlamıştır.

turk-bayragi-yuzuk

Türk Bayrağının Çizimi

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulması ile beraber de 29 Mayıs 1936 tarihinde Türk bayrağı şekli kararlaştırılmış, 25 Ocak 1985 tarihinde Türk bayrağı boyutları, ebatları ve oranları Türkiye Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu tarafından belirlenmiştir. Böylece Türk bayrağı resmileştirilmiştir. Buna göre kullanılan Türk bayrağı ölçüleri aşağıdaki gibidir;

Türk Bayrağının Anlamı

Türk bayrağında kullanılan 8 köşeli yıldızın zaferi temsil ettiği bilinmektedir. Abdülmecid tarafından ilk defa kullanılmaya başlanılan ve günümüzde de kullanılan 5 köşeli yıldız ise insanı temsil etmektedir.  Türk bayrağında kullanılan hilal şeklindeki ay, İslam dinini kimilerine göre de eski Türk inanışı olan Gök Tanrı inancını temsil eder. Tüm bu anlamların üzerinde Türk bayrağı geçmişten günümüze bu topraklar üzerinde yaşayan çeşitli inanış ve kökenlerden gelen milyonlarca insanı kucaklaması ve tek bir millet olma ruhunu kazandırması yönüyle kutsaldır.

Türk Bayrağının Rengi

Türk bayrağı rengi itibariyle de milletimiz için oldukça mitolojik ve destansıdır. Türk bayrağı hangi renktir sorusunun yanıtı kırmızı değil al bayraktır.  Oğuz/Türkmen boylarının çok eskiden beri al renkli börkler giydiği bilinmektedir. Al renk adı kutsallık içerdiği içindir ki, Türkler, "kırmızı bayrak" değil "al bayrak," "kırmızı kan" değil "al kan," demişlerdir.

turk-bayragi-kolye

Türk Bayrağı İle İlgili Şiirler

Böylesine kutsal bir simge üzerine elbette ki çok sayıda şiir yazılmıştır. Bu şiirler arasında en bilineni şair Arif Nihat Asya’nın kaleme aldığı o destansı dizelerdir.

Ey mavi göklerin beyaz ve kızıl süsü,

Kız kardeşimin gelinliği, şehidimin son örtüsü,

Işık ışık, dalga dalga bayrağım!

Senin destanını okudum, senin destanını yazacağım.

Yine İstiklal şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un “Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır. Vatan uğrunda ölen varsa vatandır” sözleri de bayrak ile ilgili söylenmiş en güzel sözler arasında yer alır.

En Büyük Türk Bayrağı

en-buyuk-turk-bayragi

En Uzun Türk bayrağı, Ankara Cebeci'deki 50. yıl parkındadır. 300 metrekare büyüklüğündeki en yüksek Türk bayrağının direk uzunluğu 100 metredir. En büyük Türk bayrağı ise Mersin'in Toroslar Belediyesince, yaklaşık 5 ton boya kullanılarak Toros dağlarının kente bakan yüzünde işlenen, 4.532 metrekare alanı kaplayan Türk bayrağıdır.

Türk Bayrağı Ne Zaman Yarıya İndirilir?

Bayrakların yarıya indirilmesi geleneği eski deniz savaşlarına kadar uzanmaktadır. Savaş sonrası yenilen gemi, galip tarafın bayrağını asıyordu. Bunu yapabilmek için de kendi bayrağını yarıya çekerek, üstte yer bırakmak zorundaydı.

Hangi ulustan olursa olsun denizde birbirinin yanından geçen gemilerin, geçiş süresince bayraklarını yarıya indirme geleneği, bir saygı ifadesi olarak günümüzde de devam etmektedir.

Milli yas günlerinde, önemli devlet adamlarının ölümünde bayraklar yarıya iner. Başka ülkeler de mateme katılmak için bayraklarını yarıya indirebilirler. Bu uluslararası bir gelenek haline gelmiştir.

10 Kasım Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm günü olduğundan yurdumuzda bayraklar yarıya indirilir. Bunun yanı sıra, ülkemizde yaşanan terör olayları, maden kazaları ya da doğal felaket durumlarında milli yas ilan edilmiş ve bayraklar yarıya indirilir. Bu duruma birçok ülke de katılarak bayraklarını yarıya indirerek milli yas ilan ederler.

turk-bayragi-yuzuk

Türk Bayraklı Yüzükler

Anı Yüzük olarak şanlı bayrağımızın sembolü olan ay yıldızı gümüş aksesuarlarımızda sıklıkla kullanmaktayız. 925 ayar gümüşten üretilen ay yıldız yüzükler milli değerlerine bağlı erkeklerin tarzlarını tamamlamada kendilerine yardımcı olabilir. Yine aynı şekilde dilerseniz yüzük yerine gümüş ay yıldız kolyeleri de tercih edebilirsiniz.  29 Ekim, 23 Nisan gibi ulusal kutlamalarda ya da yas günlerinde kişiler ay yıldız yaka rozeti takarlar böyle günlerde bayrağa saygı ve bağlılık bu aksesuarlarla yeniden gösterilir.

BONUS: En Güzel Türk Bayrağı Resimleri

en-guzel-bayrak-resimleri

Yazımıza en güzel Türk bayrağı resimleri ile son veriyoruz. Siz de Anı Yüzük’e gelin! Şanlı bayrağımızın sembollerinin kullanıldığı 925 ayar gümüş aksesuarlara göz atın! Ücretsiz kargo ve kapıda ödeme imkanı ile kolayca sahip olun.

 

Blog Yazılarımız

Diriliş Ertuğrul Yeni Sezonunda Osmanlı Kuruluyor!

21 Eylül 2018
Diriliş Ertuğrul Yeni Sezonunda Osmanlı Kuruluyor!

Kayı Boyunun kurucu lideri Ertuğrul Gazi’nin varoluş mücadelesini konu alan Diriliş dizisi yeni sezonda Osmanlı Devleti’ni kurmaya hazırlanıyor. Peki, Diriliş Ertuğrul’un 5.sezonu ne zaman? Dizi hakkında merak ettikleriniz bu yazıda aksesuarları ise sadece Anı Yüzük’te satışta.

Anı Yüzük’ten Payitaht Abdülhamid Müjdesi!

21 Eylül 2018
Anı Yüzük’ten Payitaht Abdülhamid Müjdesi!

Türkiye’de ve Ortadoğu’da büyük hayran kitlesine ulaşan Payitaht Abdülhamid dizisi yeni sezona ne zaman başlıyor? Merakla beklenen Abdülhamid dizisi hakkında en yeni bilgiler bu yazıda. Dizide yer alan aksesuarlar ise resmi sponsoru Anı Yüzük’te. Mutlaka göz atın!

Her Bütçeye Uygun 5 Harika Kehribar Tesbih Modeli

04 Mayıs 2018
Her Bütçeye Uygun 5 Harika Kehribar Tesbih Modeli

Tesbih severlerin ilgisini çekecek her bütçeye uygun 5 kehribar tesbih modeline daha yakından bakın! Stresinizi azaltacak tesbihler için şimdi tıkla, keşfet!

Devlet Ebed Müddet’in Anlamı

27 Nisan 2018
Devlet Ebed Müddet’in Anlamı

Aksesuar dünyasında sıklıkla yer verdiğimiz “Devlet Ebed Müddet” ne demektir? Gelin daha yakından bakalım!

Fatih Sultan Mehmet’in Az Bilinen 5 Özelliği!

27 Nisan 2018
Fatih Sultan Mehmet’in Az Bilinen 5 Özelliği!

Osmanlı Padişahları arasında kendi döneminde bilgi birikimi ve entelektüel seviyesi ile adeta bir dünya insanı olmayı başarmış Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’un Fethi dışında az bilinen 5 özelliğini sizler için araştırdık! İşte Fatihin o çarpıcı yönleri…

En Güzel Anneler Günü Hediye Fikirleri

20 Nisan 2018
En Güzel Anneler Günü Hediye Fikirleri

Mayıs'ın ikinci haftası kutlanmaya başlanan Anneler Günü için en güzel hediye önerileri Anı Yüzük'te sizi bekliyor. Hemen tıkla, anneni mutlu edecek hediyeyi kolayca seç.

Özel Güvenlik Nasıl Olunur?

13 Nisan 2018
Özel Güvenlik Nasıl Olunur?

Özel Güvenlik Görevlisi ögg nasıl olunur? Çağımızın popüler mesleği güvenlik işine gelin daha yakından bakalım! Özel Güvenlik görevlileri hakkında merak ettiğiniz her şey bu yazıda.

Türk Bayrağı İle İlgili Bilmeniz Gereken 7 İlginç Şey

07 Nisan 2018
Türk Bayrağı İle İlgili Bilmeniz Gereken 7 İlginç Şey

Türk bayrağı hakkında neler biliyorsunuz? Milli sembolümüz hakkında merak ettikleriniz en güzel bayrak resimleri ile bu yazıda hemen tıkla, okumaya başla!

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.