Zultanit Taşı (Sultan Taşı) Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

31 Ekim 2019
Zultanit Taşı (Sultan Taşı) Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Doğal taşlar milyonlarca yıl boyunca oluşum süreci geçirerek, bulundukları kaynakların içerisinde manyetik enerji toplarlar. Söz konusu bu enerji her taş tarafından farklı ölçek ve frekanslarda yansıtılır; dolayısıyla her bir taşın kendine has faydaları ortaya çıkar. Bu taşlar arasında aksesuar yaratımında yadsınamaz bir yeri bulunan zultanit taşını (sultan taşı) bu bağlamda birkaç başlık altında inceleyebiliriz.

(Zultanit taşı içeren aksesuarlarımız için buraya göz atabilirsiniz.)

zultanit

Zultanit Taşı (Sultan Taşı) Nedir

Zultanit taşı aslında madencilikte "diaspor" olarak bilinen taş grubundan gelir. Bu taş grubunun diğer örnekleri diaspor ve Rusya'da çıkarılan Alexandrite taşlarıdır. Bu isim, ışıltılı fiziksel niteliklerinden ötürü Yunanca "diaspora" kelimesinden gelmektedir. 19. Yüzyıl'dan itibaren yoğun olarak kullanılmaya başlanan diaspor, Türkiye'de Muğla - Milas civarında 1980'li yıllardan itibaren çıkarılmaya başlandığında Zultanite isimli tescilli bir ticari marka halini almıştır. Amerika'da da tescilli olan Zultanite markası son yıllarda büyük üne kavuşmuş, yeni işletmecisi ile birlikte Csarite ismini de almıştır. Dolayısıyla her diaspor taşı aslında zultanit taşı değildir.

sultan taşı

Zultanit Taşının (Sultan Taşı) Özellikleri Nelerdir

Zultanit taşı alüminyum bazlı olmakla birlikte üzerine yansıyan ışık ile renk değiştirme özelliğine sahiptir. Genellikle yeşil, sarı, pembe, beyaz, kahverengi ve leylak gibi sıcak renkler ve tonlarda bulunan zultanit taşı çoğunlukla yarı şeffaftır. Sertlik skalasında 6,5-7 civarında bulunan taş, dayanıklıdır. Mücevhercilikte 'kedi gözü' olarak bilinen özelliğe de sahiptir. Bu özellik, taş üzerinde bir ışık huzmesinin yüzey boyunca kesilmeden ortaya çıkması şeklinde özetlenebilir. Gerçek zultanitin anlaşılması için bir büyüteç yardımı ile kristalize partiküllerin iç yüzey kısmında gözlemlenmesi mümkündür.

Zultanit Taşının (Sultan Taşı) Tarihi Nedir, Nerede Çıkarılır

İkinci tür saydam bir taş olarak mücevhercilikte tescilli biçimde kabul gören zultanit taşı 80'lerden beri ülkemizde bilinmeye başlamış, son on yıl içerisinde büyük popülerliğe kavuşmuştur. Dünya üzerindeki tek zultanit yatağı Türkiye'de, Muğla-Milas civarındadır. Madenin sahibi Murat Akgün tarafından, sultanlara yakışır görünümünden ötürü bu taşa zultanit taşı ismi verilmiştir. Aynı gruptan bir taş 1800'lerden beri Rusya sınırları içerisindeki Ural Dağları'ndan da çıkarılmaktadır, fakat söz konusu taş zultanit değil diaspordur.

Zultanit Taşının (Sultan Taşı) Faydaları

Zultanit taşı muhteşem, ışıl ışıl bir görsel estetik sunmanın ve genellikle tesbih, yüzük gibi ürünlerde kullanılmasının yanısıra bazı psikolojik ve çakrasal faydalar da sunar. Açık ve berrak bir zihin yapısının oluşmasına yardımcı olur. Gerginliği azaltır, çevre ile uyumu arttırır. Bazı kaynaklara göre nazara karşı antidot etkisi yapar. Cesaret ve özgüven verir, negatif enerjiyi nötrler.

tesbih

Anı Yüzük Aksesuarlarında Zultanit Taşı (Sultan Taşı)

Doğal taşları yalnızca estetik amaçla değil aynı zamanda da tüm nitelikleri ve faydalarını değerli müşterilerimize yansıtmak için Anı Yüzük olarak canla başla çalışıyor, ürünlerimize bu doğal taşları kazandırıyoruz. Sayısız kategorimiz içerisinden size uyan doğal taşları bulmak ve en büyük itina ile tasarlanmış aksesuarlar sayesinde bu enerji ve faydaları üzerinizde taşımak için seçiminizi yapmanız yeterli. Daha detaylı bilgi için müşteri hizmetlerimiz ile iletişime geçebilir, bize direkt olarak ulaşabilirsiniz.

Blog Yazılarımız

Mistik Topaz Taşının Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

31 Ekim 2019
Mistik Topaz Taşının Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Renk değiştiren özelliğinden ötürü yüzyıllardır ilgi odağı olan mistik topaz taşına dair tüm bilmek istedikleriniz blog yazımızda.

Zultanit Taşı (Sultan Taşı) Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

31 Ekim 2019
Zultanit Taşı (Sultan Taşı) Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Son yıllardaki popülerliği ile dünya mücevherat sektörünün baş taçlarından biri haline gelen zultanit taşının (diaspor/sultan taşı) tüm özellikleri ve faydaları blog yazımızda.

Malakit (Malahit) Taşı Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

30 Ekim 2019
Malakit (Malahit) Taşı Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Çağlar boyu nitelikleri ile bilinen malakit (malahit) taşı ile ilgili bilmek istediğiniz tüm özellikler ve faydalarını blog yazımızda sizlerle paylaşıyoruz.

Kaplangözü Taşı Nedir, Özellikleri Nelerdir?

30 Ekim 2019
Kaplangözü Taşı Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Göz alıcı rengi ve nitelikleri ile diğer doğal taşlardan ayrılan kaplangözü taşının özellikleri hakkında tüm merak ettikleriniz blog yazımızda.

Hematit Taşı Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

30 Ekim 2019
Hematit Taşı Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Çelik üretiminde ve gümüş aksesuarlarda sıkça kullanılan hematit taşı hakkında bilgiler ve tüm özellikleri blog yazımızda.

Mavi Kelebeklerin Hikayesi

21 Ekim 2019
Mavi Kelebeklerin Hikayesi

1992 yılında başlayan ve 3 yıl süren, yüzbinlerce can kaybı ile sonuçlanan Kosova Savaşı'nın en yürek burkan sayfalarından biri olan Srebrenitza Katliamı'nın üzerinden geçen 27 yılın ardından Mavi Kelebeklerin hikayesini ve sembolizmini birlikte inceliyoruz.

Dünya ve Türk Mitolojilerinde Hayat Ağacı

21 Ekim 2019
Dünya ve Türk Mitolojilerinde Hayat Ağacı

Türk tarihi, Türk ve dünya mitolojilerinde büyük öneme sahip hayat ağacı miti nedir, nereden gelir? Diriliş Ertuğrul dizisindeki sembolizminin mânâsı nedir? Bu ve benzeri soruların cevabı blog yazımızda.

Türkler Geliyor Yakında Vizyonda!

21 Ekim 2019
Türkler Geliyor Yakında Vizyonda!

Son yılların gözde yapımcısı ve senaristi, Diriliş Ertuğrul ve Mehmetçik Kut'ülamare yapımlarının arkasındaki isim Mehmet Bozdağ'ın önderliğinde çekimi tamamlanan Türkler Geliyor: Adaletin Kılıcı filmi, 20 Aralık 2019 tarihinde sinemaseverler ile beyazperdede buluşacak.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.