Türk ve Dünya Kültüründe Hayat Ağacı

21 Ekim 2019
Türk ve Dünya Kültüründe Hayat Ağacı

SEMBOLLER VE VAROLUŞ

İnsan evladı, varlığını sürdürdüğü ve inşa ettiği ilk günden bugüne pek çok varlığı ve nesneyi kutsal olarak değerlendirmiş ve bu kutsal gördüğü varlıkları yaşatmak, kendisinden sonra gelecek kuşaklara aktarmak adına sanatı araçsallaştırmayı tercih etmişlerdir. Henüz varlığın fiziksel olarak dünyaya adapte olduğu o ahir zamanlarda insan, bir anlamın peşinden koşmak istemiştir. Bu anlamlar bir yığın hâlinde insanın var oluşunu yeryüzünde meşru kılacaktır. Bu meşruiyet ile yaşama motivasyonuna sahip olacak insan evladı ise çeşitli alanlarda – edebiyat, sanat, tarih, mitoloji – kendini gerçekleştirmenin farklı yollarına çekilecektir. Anlam, imgesel düzeyde kalacak olan öznel bir çağrının ifadesidir. Kişiden kişiye, toplumdan topluma değişebilecek bir nitelikte olan anlam, insan için önemli bir yere sahiptir. Mutlak bir karşılığı olmamakla birlikte hakikatin eşiğinde bırakılmıştır. Bu durum ise anlamı, sert bir kayalıktan çok yumuşak ve esnek bir zemine iten gerçeklik olmuştur. Anlam, insanların gündelik hayatlarında belirledikleri doğal tavrın retorik yansımasıdır.

hayatagaci

AĞAÇLARIN KİMLİKLERİ

Ağaç, birçok sosyal bilim araştırmacısına göre dünya tarihinde doğurganlığın ve ölümsüzlüğün, şansın ve bereketin, sağlığın ve şifanın güçlü bir sembolüdür. Öyle ki ilahi bir gücü temsil etmesi, Tanrıdan istenilen güzel şeylerin dile getirilmesinde bir araç olarak konumlandırılmıştır. Birçok tabiat olayını dengelemesi bakımından da ağaç, biyolojik tarafta da varlığıyla dikkat çeken mucize dolu özellikleriyle insanın koruyucusu olmuştur. Dünya Tarihinde ağaç Tanrının insana armağanıdır. Tanrıyla konuşmada bir araç olabileceği gibi Tanrının gölgesi konumundadır. Bu gerçeklik, ağacın mitolojik sahnede de sıkça anılmasına sebep olmuştur. Gerek Dünya Tarihinde gerek Türk Tarihinde ağaca atfedilen anlamlar nesiller boyunca yaşatılmaya devam etmiştir...

DÜNYA KÜLTÜRÜNDE HAYAT AĞACI

Hayat Ağacı, Yahudilik, Hıristiyanlık ve İslam dininde bahsedildiği üzere ilk insan kadar eski bir yerdedir. Hayat Ağacı, fiziksel olarak da gerçekliğini koruyan ama güncel olarak konumunun bilinmemesi üzerine mitolojik bir anlama da eşlik eden kimlikle karşımıza çıkar. Bazı kaynaklarda, dünyanın merkezinde olduğu iddia edilmektedir. Bu merkez yerin altı ve üstü ile bir iletişim kuran eksene sahip merkezdir. İslamî geleneklere göre dünyanın merkezi Kâbe olarak kabul edilmektedir. Hıristiyanlara göre ise bu Golgota tepesidir. Birçok kutsal kitapta yer alan Hayat Ağacı aynı zamanda farklı medeniyetlerin ve uygarlıkların da sıkça bahsettiği bir ağaçtır. Her kültür kendi içinde farklı bir yere konumlandırıyor olsa da Hayat Ağacı’nın evrensel imajı hiçbir şekilde zedelenmemiştir.

ESKİ TÜRKLERDE HAYAT AĞACI

Eski Türk inançlarında – Şamanizm etkisiyle de – Hayat Ağacı’nın kutsal bir yeri bulunmaktaydı. Eski Türkler, henüz İslam dinini benimsememişken, bir yaratıcının varlığına inanarak gücünü gökten alan bir topluluk olarak bilinmektedir. Bu onların, yükselen varlıklara – güneş , ay, ağaç – özel ilgisi olduğuna da işaret eder. Onlar, gökte olan ve göğe yükselen ihtişamlı varlıkları kutsallaştırarak çeşitli anlamlar yüklemişlerdir. Hayat Ağacı, bu bağlamda Türklerin tarihinde de değer gören bir ağaç olmuştur. Eski Türklerde tabiata kutsallık verme kültürü yer – nehir terimiyle bilinmektedir. Türkler, toprağı besleyen ve topraktan beslenen her şeye saygı duymuşlardır. Böyle bir durumda ağacın varlığının görmezden gelinmesi de mümkün olmayacaktır. Ağaçların uzun yıllar boyunca yetişmesi, dallarının ve yapraklarının sarkarak uzaması ve meyve vermesi Türkler için bereketin ve zenginliğin temsili olmuştur. Bu bağlamda Türkler, Hayat Ağacı’nı öncelikli olarak mitolojide ve efsanelerde sonrasında ise sanat ve edebiyatta sıkça değerlendirmişlerdir.

hayatagaci

Doğumun ve ölümün, varlığın ve yokluğun simgesi olan Hayat Ağacı, Anı Yüzük aksesuarları tarafında da özellikle tercih edilerek insanlara tarihin ruhunu yaşatmaları adına çeşitli tasarımlar yelpazesinde sunulmuştur.

Anı Yüzük ailesi olarak sizler için çalıştığımız Hayat Ağacı motifli ürünlere buradan ulaşabilirsiniz.

SON EKLENEN BLOG YAZILARI
 • Mistik Topaz Taşının Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
  Mistik Topaz Taşının Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

  Doğadan aldığı enerjisiyle ve güçlü imajıyla nesiller boyu ilgi odağı olan Mistik Topaz'ın hikâyesine göz atın! 

 • Zultanit Taşı (Sultan Taşı) Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
  Zultanit Taşı (Sultan Taşı) Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

  İsmini Osmanlı padişahlarından alan ve otoritenin ışıltılı bir timsali olarak konumlanan Zultanit (Sultan) Taşı'nın ihtişamlı hikâyesine göz atın.

 • Malakit'in Kesif Hikâyesi
  Malakit'in Kesif Hikâyesi

  Yüzyıllar boyunca doğada varlığını sürdüren ve tinsel misyonunu insan bedenine taşıyan Malakit'in kesif hikâyesine göz atın.

 • Kaplangözü Taşı Nedir, Özellikleri Nelerdir?
  Kaplangözü Taşı Nedir, Özellikleri Nelerdir?

  Doğadan aldığı enerjisiyle insana ilham kaynağı olan Kaplangözü Taşı'nın hikâyesini sizler için yazdık!

 • Hematit Taşı Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
  Hematit Taşı Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

  Çelik üretiminde ve gümüş aksesuarlarda sıkça kullanılan Hematit Taşı hakkında öğrenmek istediğiniz her şeye bu yazıya göz atarak ulaşabilirsiniz!

 • Mavi Kelebeklerin Dramatik Hikâyesi
  Mavi Kelebeklerin Dramatik Hikâyesi

  Bir Savaşın Onurlu Anımsanışı: Mavi Kelebekler'in dramatik hikâyesine göz atın...

 • Türk ve Dünya Kültüründe Hayat Ağacı
  Türk ve Dünya Kültüründe Hayat Ağacı

  Türk ve dünya kültüründe edebiyat ve sanata konu olan, mitolojik ve efsanevi sembollerin mimarı Hayat Ağacı'nın hikâyesine göz atın.

 • Türkler Geliyor Yakında Vizyonda!
  Türkler Geliyor Yakında Vizyonda!

  Son yılların gözde yapımcısı ve senaristi, Diriliş Ertuğrul ve Mehmetçik Kut'ülamare yapımlarının arkasındaki isim Mehmet Bozdağ'ın önderliğinde çekimi tamamlanan Türkler Geliyor: Adaletin Kılıcı filmi, 20 Aralık 2019 tarihinde sinemaseverler ile beyazperdede buluşacak.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.