Dünya ve Türk Mitolojilerinde Hayat Ağacı

21 Ekim 2019
Dünya ve Türk Mitolojilerinde Hayat Ağacı

hayat-agaci

İnsanoğlunun yazılı tarihinden de çok daha eskidir sembolizm. Yazılı sistemlerin icat edilmesinin çok öncelerinden itibaren duvar yazıları, işlemeler, heykelcilik ve dizimcilik ile (Stonehenge örneğinde olduğu gibi) insanlar kendilerini, inançlarını ifade etmenin en manidar, en isabetli ve en sanatsal yollarını aramışlardır. Bu sembolizm deryasının içinden öne çıkan bazı unsurlar vardır ki kültürlerin ve dillerin sınırlarını aşmış, birbirleriyle iletişim dahi kurmamış diyarların ortak noktaları olmuşlardır. İşte hayat ağacı burada devreye girer.

Hayat Ağacı Nedir?

Farklı kültürlerdeki yansımaları dizayn unsurlarından ötürü farklı olsa da hayat ağacı; ağaç figürünün biçimi ve özelliklerinden yola çıkılarak tıpkı insanın kendi ömründe başarmaya çalıştığı gibi gittikçe daha yükseğe kollarını açarak uzanmaya çalışması, boy atması ve kök salması metaforları ile birleştirilmek suretiyle çeşitli başarılara ulaşma ivmesini temsil eder. Ölümsüzlük, bereket, sağlık gibi anlamlar çağlar boyu hayat ağacına atfedilen alt metinlerden yalnızca birkaçıdır.

(Anı Yüzük güvencesiyle tasarlanan hayat ağacı sembolizmli ürünler için buraya göz atabilirsiniz.)

agac

Farklı Kültürlerde Hayat Ağacı

Özellikle İskandinav ve Avrupa kültürlerinde hayat ağacı diğer anlamlarından ziyade birleştirici, bütünleştirici nitelik taşır. İskandinav mitolojisinde "Dünya Ağacı" (The World Tree / Yggdrasil) olarak adlandırılan bu sembol, dallarında farklı türlerin farklı habitatlar içerisinde fakat aynı gövde ve köke bağlı olarak yaşadığı evreni sembolize eder. Hristiyanlık, Musevilik gibi semavi dinlerde ise hayat ağacı metaforu cennet bahçelerinin merkez noktası veya yasak elmanın yetiştiği ağaç olarak yerleşmiştir.

İlk hayat ağacı betimlemelerine yaklaşık olarak M.Ö. 3.000 civarından itibaren Asur ve Hitit mühürlerinde, çeşitli Mezopotamya kültürlerinin gündelik hayatta kullandıkları çeşitli nesnelerde rastlanmıştır. Aynı sembol olduğu noktasında tartışmalar bulunsa da M.Ö. 6.000 civarından kalma ana tanrıça figürünün göbek kısmında bereketi simgeleyen bir bitki imgesine rastlanmıştır.

Hayat Ağacı Mitinin Türk Kültüründeki Yeri

Tıpkı diğer kültürlerde olduğu gibi Türkler de hayat ağacını kendi yaşam şartlarına özgün biçimde yorumlamışlardır. Bilindiği üzere eski Türklerde kutup yıldızı büyük öneme sahiptir. Türk mitolojisine göre hayat ağacının en üst dalında kutup yıldızı bir meyve kisvesi ile yer alır; tanrı ile dünyayı birbirine bağlarken kültürümüzde atların bağlandığı demir kazık işlevini tanrı nezdinde görür. Yöre, yurt, yerleşme, aile, boy kavramları buradan türeyip gelişmiştir.

hayat-agaci-mitoloji

Anı Yüzük, Diriliş Ertuğrul ve Hayat Ağacı

Anı Yüzük için sembol her şeydir. Gücünü, mânâsını anılardan ve hikayelerden alan ürünlerimiz özenle, en kaliteli materyallerden üretilir ve kendinizi en şık şekilde ifade edebilmeniz için tasarlanır. Her biri birbirinden eşsiz hikayeler barındıran bu ürünlerimizin arasından en çok göze çarpanların bazıları, hayat ağacı mitini taşıyan kolyelerimizdir.

Otantik tasarımların yer aldığı genel Hayat Ağacı kategorimizin yanısıra Diriliş Ertuğrul dizisi için özel olarak tasarlanan Diriliş Ertuğrul Dizisi İlbilge Hatun Hayat Ağacı Kolye ve Diriliş Ertuğrul Dizisi İlbilge Hatun Hayat Ağacı Yüzük ile hem izlenme rekorları kıran bu muhteşem diziye hayranlığınızı sergileyebilir, hem de var olan en derin simgelerden birini boynunuzda veya parmağınızda gururla taşırken şıklığınızdan ödün vermemeyi seçebilirsiniz. Bu serilerin devamı için bizi ve ürünlerimizi takipte kalın!

Blog Yazılarımız

Mistik Topaz Taşının Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

31 Ekim 2019
Mistik Topaz Taşının Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Renk değiştiren özelliğinden ötürü yüzyıllardır ilgi odağı olan mistik topaz taşına dair tüm bilmek istedikleriniz blog yazımızda.

Zultanit Taşı (Sultan Taşı) Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

31 Ekim 2019
Zultanit Taşı (Sultan Taşı) Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Son yıllardaki popülerliği ile dünya mücevherat sektörünün baş taçlarından biri haline gelen zultanit taşının (diaspor/sultan taşı) tüm özellikleri ve faydaları blog yazımızda.

Malakit (Malahit) Taşı Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

30 Ekim 2019
Malakit (Malahit) Taşı Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Çağlar boyu nitelikleri ile bilinen malakit (malahit) taşı ile ilgili bilmek istediğiniz tüm özellikler ve faydalarını blog yazımızda sizlerle paylaşıyoruz.

Kaplangözü Taşı Nedir, Özellikleri Nelerdir?

30 Ekim 2019
Kaplangözü Taşı Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Göz alıcı rengi ve nitelikleri ile diğer doğal taşlardan ayrılan kaplangözü taşının özellikleri hakkında tüm merak ettikleriniz blog yazımızda.

Hematit Taşı Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

30 Ekim 2019
Hematit Taşı Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Çelik üretiminde ve gümüş aksesuarlarda sıkça kullanılan hematit taşı hakkında bilgiler ve tüm özellikleri blog yazımızda.

Mavi Kelebeklerin Hikayesi

21 Ekim 2019
Mavi Kelebeklerin Hikayesi

1992 yılında başlayan ve 3 yıl süren, yüzbinlerce can kaybı ile sonuçlanan Kosova Savaşı'nın en yürek burkan sayfalarından biri olan Srebrenitza Katliamı'nın üzerinden geçen 27 yılın ardından Mavi Kelebeklerin hikayesini ve sembolizmini birlikte inceliyoruz.

Dünya ve Türk Mitolojilerinde Hayat Ağacı

21 Ekim 2019
Dünya ve Türk Mitolojilerinde Hayat Ağacı

Türk tarihi, Türk ve dünya mitolojilerinde büyük öneme sahip hayat ağacı miti nedir, nereden gelir? Diriliş Ertuğrul dizisindeki sembolizminin mânâsı nedir? Bu ve benzeri soruların cevabı blog yazımızda.

Türkler Geliyor Yakında Vizyonda!

21 Ekim 2019
Türkler Geliyor Yakında Vizyonda!

Son yılların gözde yapımcısı ve senaristi, Diriliş Ertuğrul ve Mehmetçik Kut'ülamare yapımlarının arkasındaki isim Mehmet Bozdağ'ın önderliğinde çekimi tamamlanan Türkler Geliyor: Adaletin Kılıcı filmi, 20 Aralık 2019 tarihinde sinemaseverler ile beyazperdede buluşacak.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.