x
Menü
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kapat
Sepetim
Elif Vav Harfinin Anlamı
08.12.2017

Elif Vav Harfinin Anlamı

ELİF VAV HARFİNİN ANLAMLARI VE AKSESUARLARDAKİ YERİ

Elif ve Vav harfleri aksesuar alanında özellikle yüzük ve kolyelerde sık kullanılan tasavvufi simgelerdir. Anlamları bakımından evrensel içeriklere sahip olan bu harfler özellikle Türk coğrafyalarında cazip bir imaja sahip olmuşlardır. Elif harfi bilindiği üzere Arapçadaki ilk harftir. Bu ilk olma durumu Türk ve Müslüman toplumlarında “Elif” için ayrıcalıklı bir harf inancını yaygınlaştırmıştır. Elif, yazılışı ve duruşu itibariyle de “dik” bir harftir. Bu bağlamda Elif, herkesin üzerinde taşımak istediği, bağımsız ve güçlü bir frekans yayacağına inanılan harf olmuştur. Elif ayrıca klasik Fars ve Türk edebiyatlarında da bir teşbih unsuru olarak karşımıza çıkmaktadır. Türk şiirlerinde ve edebî metinlerinde yerini alan Elif, sevgilinin boyu, endamı ve düzgünlüğü olarak değerlendirilen bir harf bir anlam mekânıdır. Hem gücü hem zarafeti temsil etmesi, birçok kişi tarafından “Elif” harfinin benimsenmesini desteklemiştir.

elif

Vav ise, Elif’le beraber çok sık tercih edilen, anlam olarak Elif’in karşısında duran ve ancak Elif’le birlikteyken beslenebilen bir harftir. Karşıtlıkların birbirini beslemesinin bir örneğidir Elif ve Vav… Elif dik ve sağlam duran bir harf iken Vav, görüntüsü itibariyle daha esnek ve bükülen bir harftir. Vav, İslam dininde teslimiyeti ve kendinden geçmiş olmayı simgelemektedir. Kendinden geçmenin tasavvufî ve dervişlikle ilgisi bulunmaktadır. Bir tür hemhal olma hâlidir Vav.

vav

Elif harfi, tam anlamıyla bir “benlik” ve “kendi olma hâli”ni yansıtırken, yani tek başına ve yalnız iken, Vav herkesin âlemde “bir” olduğunu savunan felsefeyle karşımıza çıkmaktadır. Tam anlamıyla bir kendin olamama, bir hiçlik ve bencillikten arınmışlığın temsili olan Vav, her ne kadar zıt da olsa Elif’ten ayrı düşünülemez. Onlar birbirleri sayesinde var olurlar. Birbirlerinin gölgelerine ışık yayarlar. İşte bu bağlamda aksesuar tarafında da ikisini sıkça görmek mümkündür.

Anı Yüzük bünyesinde geliştirilen özel tasarım Elif Vav aksesuarlardan bazılarını sizler için Blog yazımıza eklemeyi ihmal etmedik;

elifvav

elifvav

Anı Yüzük ailesi olarak sizler için çalıştığımız birbirinden farklı tasarımları incelemek ve sahip olmak isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.

Blog Son Eklenenler
Selahaddin Eyyubi Kimdir ?

Selahaddin Eyyubi Kimdir ?

Dizi aksesuarları

Selahaddin Eyyubi Eyyubi hanedanının kurucusu ve ilk hükümdarıdır. 1187 yılında Kutsal Toprakları Haçlılardan geri almak için bir ordu kurdu ve ordusuyla birlikte 4 Temmuz 1187'de gerçekleşen Hıttin Muharebesi'nde Kudüs Kralı Lüzinyan Kralı Guy'ın ordusunun büyük bir kısmını yok etti. 2 Ekim 1187'de Kudüs'ü Haçlıların elinden alarak bölgedeki 88 yıllık Hıristiyan egemenliğine son verdi ve şehri İslam dünyasına geri verdi. Üçüncü Haçlı Seferi Selahaddin'in ordusu Frank mevzilerini kuşatıyordu, ancak sonunda Philip ve Richard'ın ordularının gelişi dengeyi Haçlılar lehine değiştirdi. Şehir nihayet 12 Temmuz 1191'de Selahaddin'in filosunun büyük kısmını oluşturan 70 geminin ele geçirilmesiyle ele geçirildi.Haçlılar daha sonra güneye, Kudüs'e doğru yürüdüler ve sahil boyunca ilerlerken Selahaddin'in ordusunu taciz ettiler. Daha sonra 7 Eylül 1191'de Arsuf ovasında büyük çaplı bir savaş yaşandı. Haçlılar zaferi kazandı, ancak Müslümanların kayıpları önemli değildi. Ne Acre ne de Arsuf, Selahaddin'in ordusuna ciddi hasar vermemiş olsa da, arka arkaya iki yenilgi ve ardından Ağustos 1192'de Jaffa'nın I. Richard tarafından ele geçirilmesi, Selahaddin'in çağdaşları arasındaki itibarını zayıflattı. İslam Dünyası'nı Birleştirmek Mısır Sultanı olan Selahaddin, Nureddin'in Suriye'deki muzafferiyetini 1174'te Şam'ı zaptetmesiyle tekrar etti. Selahaddin, Sünni Ortodoksluğun koruyucusu olduğunu ilan etti ve onun Kahire'deki Şii halifesini vazifeden alması ve devletini Sıkı İslam hukukuyla teşkilatlandırılması bu iddiaya ciddi bir ağırlık verdi. Vefat ve Mirası Selahaddin, kısa bir süre sonra 4 Mart 1193'te Şam'da öldüğü için Haçlıların ayrılışından yararlanamadı. O zamanlar sadece 55 veya 56 yaşındaydı ve muhtemelen onlarca yıl süren kampanyalar nedeniyle fiziksel yaralanmalardan ölmüştü. Kırılgan ve çoğu zaman istikrarsız olan Müslüman Birliği, ana liderinin ölümünden sonra hızla dağıldı.

Devamını Oku
17.10.2023
Barbaros Hayreddin Paşa Kimdir, Hayatı ve Zaferleri

Barbaros Hayreddin Paşa Kimdir, Hayatı ve Zaferleri

Anı Yüzük Tarih

Büyük Türk denizcisi Barbaros Hayreddin Paşa'nın hayatı ile ilgili bilmedikleriniz bu yazımızda sizi bekliyor!

Devamını Oku
05.06.2023
Sultan Alparslan Hayatı, Zaferleri ve Ölümü

Sultan Alparslan Hayatı, Zaferleri ve Ölümü

Anı Yüzük Tarih

Malazgirt kahramanı büyük komutan Sultan Alparslan'ın hayatı bu yazımızda!

Devamını Oku
31.08.2021
Uyanış: Büyük Selçuklu Dizisi Dönemsel Bazı Sembol ve Motifler

Uyanış: Büyük Selçuklu Dizisi Dönemsel Bazı Sembol ve Motifler

Dizi aksesuarları

TRT'de kısa bir süre sonra seyircisiyle buluşacak olan " Uyan ış : Büyük Selçuklu " dizisi, toplumun tarih nostaljisini yeniden harekete geçirecek bir motivasyonla gelmektedir. Büyük Selçuklu Dönemi , başarılarını ve zaferlerini birçok sembolle ve motifle kodlayarak tarihsel kayıtlara geçen önemli bir dönemdir. Aksesuar tarafında da değerlendirilebilecek ve insanların tarihle yeniden buluşmasını ve bütünleşmesini sağlayacak o sembol ve motiflerden bazılarını blog yazımızda bulabilirsiniz.

Devamını Oku
28.09.2020
Mistik Topaz Taşının Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Mistik Topaz Taşının Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Doğal Taşlar

Doğadan aldığı enerjisiyle ve güçlü imajıyla nesiller boyu ilgi odağı olan Mistik Topaz'ın hikâyesine göz atın! 

Devamını Oku
31.10.2019
Zultanit Taşı (Sultan Taşı) Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Zultanit Taşı (Sultan Taşı) Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Doğal Taşlar

İsmini Osmanlı padişahlarından alan ve otoritenin ışıltılı bir timsali olarak konumlanan Zultanit (Sultan) Taşı'nın ihtişamlı hikâyesine göz atın.

Devamını Oku
31.10.2019
Malakit'in Kesif Hikâyesi

Malakit'in Kesif Hikâyesi

Doğal Taşlar

Yüzyıllar boyunca doğada varlığını sürdüren ve tinsel misyonunu insan bedenine taşıyan Malakit'in kesif hikâyesine göz atın.

Devamını Oku
30.10.2019
Kaplangözü Taşı Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Kaplangözü Taşı Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Doğal Taşlar

Doğadan aldığı enerjisiyle insana ilham kaynağı olan Kaplangözü Taşı'nın hikâyesini sizler için yazdık!

Devamını Oku
30.10.2019
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.