Elif Vav Harfinin Anlamı

08 Aralık 2017
Elif Vav Harfinin Anlamı

ELİF VAV HARFİNİN ANLAMLARI VE AKSESUARLARDAKİ YERİ

Elif ve Vav harfleri aksesuar alanında özellikle yüzük ve kolyelerde sık kullanılan tasavvufi simgelerdir. Anlamları bakımından evrensel içeriklere sahip olan bu harfler özellikle Türk coğrafyalarında cazip bir imaja sahip olmuşlardır. Elif harfi bilindiği üzere Arapçadaki ilk harftir. Bu ilk olma durumu Türk ve Müslüman toplumlarında “Elif” için ayrıcalıklı bir harf inancını yaygınlaştırmıştır. Elif, yazılışı ve duruşu itibariyle de “dik” bir harftir. Bu bağlamda Elif, herkesin üzerinde taşımak istediği, bağımsız ve güçlü bir frekans yayacağına inanılan harf olmuştur. Elif ayrıca klasik Fars ve Türk edebiyatlarında da bir teşbih unsuru olarak karşımıza çıkmaktadır. Türk şiirlerinde ve edebî metinlerinde yerini alan Elif, sevgilinin boyu, endamı ve düzgünlüğü olarak değerlendirilen bir harf bir anlam mekânıdır. Hem gücü hem zarafeti temsil etmesi, birçok kişi tarafından “Elif” harfinin benimsenmesini desteklemiştir.

elif

Vav ise, Elif’le beraber çok sık tercih edilen, anlam olarak Elif’in karşısında duran ve ancak Elif’le birlikteyken beslenebilen bir harftir. Karşıtlıkların birbirini beslemesinin bir örneğidir Elif ve Vav… Elif dik ve sağlam duran bir harf iken Vav, görüntüsü itibariyle daha esnek ve bükülen bir harftir. Vav, İslam dininde teslimiyeti ve kendinden geçmiş olmayı simgelemektedir. Kendinden geçmenin tasavvufî ve dervişlikle ilgisi bulunmaktadır. Bir tür hemhal olma hâlidir Vav.

vav

Elif harfi, tam anlamıyla bir “benlik” ve “kendi olma hâli”ni yansıtırken, yani tek başına ve yalnız iken, Vav herkesin âlemde “bir” olduğunu savunan felsefeyle karşımıza çıkmaktadır. Tam anlamıyla bir kendin olamama, bir hiçlik ve bencillikten arınmışlığın temsili olan Vav, her ne kadar zıt da olsa Elif’ten ayrı düşünülemez. Onlar birbirleri sayesinde var olurlar. Birbirlerinin gölgelerine ışık yayarlar. İşte bu bağlamda aksesuar tarafında da ikisini sıkça görmek mümkündür.

Anı Yüzük bünyesinde geliştirilen özel tasarım Elif Vav aksesuarlardan bazılarını sizler için Blog yazımıza eklemeyi ihmal etmedik;

elifvav

elifvav

Anı Yüzük ailesi olarak sizler için çalıştığımız birbirinden farklı tasarımları incelemek ve sahip olmak isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.

Paylaş :
SON EKLENEN BLOG YAZILARI
 • Barbaros Hayreddin Paşa Kimdir, Hayatı ve Zaferleri
  Barbaros Hayreddin Paşa Kimdir, Hayatı ve Zaferleri

  Büyük Türk denizcisi Barbaros Hayreddin Paşa'nın hayatı ile ilgili bilmedikleriniz bu yazımızda sizi bekliyor!

 • Sultan Alparslan Hayatı, Zaferleri ve Ölümü
  Sultan Alparslan Hayatı, Zaferleri ve Ölümü

  Malazgirt kahramanı büyük komutan Sultan Alparslan'ın hayatı bu yazımızda!

 • Uyanış: Büyük Selçuklu Dizisi Dönemsel Bazı Sembol ve Motifler
  Uyanış: Büyük Selçuklu Dizisi Dönemsel Bazı Sembol ve Motifler

  TRT'de kısa bir süre sonra seyircisiyle buluşacak olan "Uyanış: Büyük Selçuklu" dizisi, toplumun tarih nostaljisini yeniden harekete geçirecek bir motivasyonla gelmektedir. Büyük Selçuklu Dönemi, başarılarını ve zaferlerini birçok sembolle ve motifle kodlayarak tarihsel kayıtlara geçen önemli bir dönemdir. Aksesuar tarafında da değerlendirilebilecek ve insanların tarihle yeniden buluşmasını ve bütünleşmesini sağlayacak o sembol ve motiflerden bazılarını blog yazımızda bulabilirsiniz.

 • Mistik Topaz Taşının Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
  Mistik Topaz Taşının Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

  Doğadan aldığı enerjisiyle ve güçlü imajıyla nesiller boyu ilgi odağı olan Mistik Topaz'ın hikâyesine göz atın! 

 • Zultanit Taşı (Sultan Taşı) Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
  Zultanit Taşı (Sultan Taşı) Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

  İsmini Osmanlı padişahlarından alan ve otoritenin ışıltılı bir timsali olarak konumlanan Zultanit (Sultan) Taşı'nın ihtişamlı hikâyesine göz atın.

 • Malakit'in Kesif Hikâyesi
  Malakit'in Kesif Hikâyesi

  Yüzyıllar boyunca doğada varlığını sürdüren ve tinsel misyonunu insan bedenine taşıyan Malakit'in kesif hikâyesine göz atın.

 • Kaplangözü Taşı Nedir, Özellikleri Nelerdir?
  Kaplangözü Taşı Nedir, Özellikleri Nelerdir?

  Doğadan aldığı enerjisiyle insana ilham kaynağı olan Kaplangözü Taşı'nın hikâyesini sizler için yazdık!

 • Hematit Taşı Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
  Hematit Taşı Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

  Çelik üretiminde ve gümüş aksesuarlarda sıkça kullanılan Hematit Taşı hakkında öğrenmek istediğiniz her şeye bu yazıya göz atarak ulaşabilirsiniz!

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.