x
Menü
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kapat
Sepetim
Erkekler Neden Gümüş Yüzük Takar?
13.03.2017

Erkekler Neden Gümüş Yüzük Takar?

Gümüş yüzük aksesuarı erkekler için hala tartışma konusu… Bazı erkekler gümüş yüzük takmayı katiyen reddederken bazı erkekler ise adeta tutkunu hatta öyle ki bazı erkekler gümüş yüzük koleksiyonu bile yapıyor. Peki kadınlar bu konu hakkında ne düşünüyor? İnternette kısa bir araştırma yapıldığında kadınların küçük bir grubu bunu “kroluk” olarak değerlendirse de çoğunluk erkeğe gümüş yüzüğün yakıştığı görüşünde.

gumus-yuzuk1

Genel görüşleri aktardıktan sonra asıl soruyu sormanın tam zamanı: “Erkekler neden gümüş yüzük takar?” Yaşadığımız toplum içerisinde belirli bir yaştan sonra günlük hayatta kullandığımız eşyalardan aksesuarlara kadar birçok şeye anlamlar yüklüyoruz. Tarihi olarak incelendiğinde İslam toplumlarında erkekler hep gümüş yüzük takmışlardır. Bunun nedeni ise elbette islami emirlerdir. Erkeklerin gümüş yüzük takması emredilmese de tüm mezheplere göre altın yüzük takmak erkeğe haram olarak nitelendirilmiştir. Altın aksesuarlar daha çok kadınlara hitap ettiği için erkekler tarafından kadınsı bulunur ve tercih edilmezler.

gumus-yuzuk2

Erkeklerin gümüş yüzüğü tercih etmesinin bir diğer nedeni ise gümüşün estetik açıdan ağırlığı ve kullanılan taşın cazibesidir. İşçiliğinde kullanılan taşların psikolojik olarak birçok soruna iyi geldiğine inanılmaktadır. Yüzükler üzerinde kullanılan milli, dini semboller de yine erkeğin gümüş yüzük takmasında önemli etkenlerden biridir.

Yüzükler yine erkeklerin siyasi ya da hayat görüşlerini anlatmada önemli bir yer tutmaktadır. Sembollerle donatılmış bu yüzükler şıklıktan ziyade derin anlamlar içerir. 

gumus-yuzuk3

Geçmişte yüzük tutkunu olan birçok ünlü ve tarihi isimden bahsetmek mümkün. Tarihi olarak örnek verebileceğimiz elbette Kanuni Sultan Süleyman ve Sultan Abdülhamid Handır. Kanuni, babası Yavuz Sultan Selim gibi kuyumculuğa meraklı olmuş ve taşlı yüzük koleksiyonu oluşturmuştur. Sultan Abdülhamid Han’ın özenle oluşturduğu yüzük koleksiyonunun ise Pariste satılığa çıkartıldığı söylenenler arasındadır.

Yakın döneme baktığımızda ise usta sanatçı Barış Manço hem şarkılarıyla hem de taktığı yüzüklerle adından sıkça söz ettirmiştir.

Siz de en güzel gümüş yüzükler için Anı Yüzük'ü ziyaret edebilirsiniz.

Blog Son Eklenenler
Selahaddin Eyyubi Kimdir ?

Selahaddin Eyyubi Kimdir ?

Dizi aksesuarları

Selahaddin Eyyubi Eyyubi hanedanının kurucusu ve ilk hükümdarıdır. 1187 yılında Kutsal Toprakları Haçlılardan geri almak için bir ordu kurdu ve ordusuyla birlikte 4 Temmuz 1187'de gerçekleşen Hıttin Muharebesi'nde Kudüs Kralı Lüzinyan Kralı Guy'ın ordusunun büyük bir kısmını yok etti. 2 Ekim 1187'de Kudüs'ü Haçlıların elinden alarak bölgedeki 88 yıllık Hıristiyan egemenliğine son verdi ve şehri İslam dünyasına geri verdi. Üçüncü Haçlı Seferi Selahaddin'in ordusu Frank mevzilerini kuşatıyordu, ancak sonunda Philip ve Richard'ın ordularının gelişi dengeyi Haçlılar lehine değiştirdi. Şehir nihayet 12 Temmuz 1191'de Selahaddin'in filosunun büyük kısmını oluşturan 70 geminin ele geçirilmesiyle ele geçirildi.Haçlılar daha sonra güneye, Kudüs'e doğru yürüdüler ve sahil boyunca ilerlerken Selahaddin'in ordusunu taciz ettiler. Daha sonra 7 Eylül 1191'de Arsuf ovasında büyük çaplı bir savaş yaşandı. Haçlılar zaferi kazandı, ancak Müslümanların kayıpları önemli değildi. Ne Acre ne de Arsuf, Selahaddin'in ordusuna ciddi hasar vermemiş olsa da, arka arkaya iki yenilgi ve ardından Ağustos 1192'de Jaffa'nın I. Richard tarafından ele geçirilmesi, Selahaddin'in çağdaşları arasındaki itibarını zayıflattı. İslam Dünyası'nı Birleştirmek Mısır Sultanı olan Selahaddin, Nureddin'in Suriye'deki muzafferiyetini 1174'te Şam'ı zaptetmesiyle tekrar etti. Selahaddin, Sünni Ortodoksluğun koruyucusu olduğunu ilan etti ve onun Kahire'deki Şii halifesini vazifeden alması ve devletini Sıkı İslam hukukuyla teşkilatlandırılması bu iddiaya ciddi bir ağırlık verdi. Vefat ve Mirası Selahaddin, kısa bir süre sonra 4 Mart 1193'te Şam'da öldüğü için Haçlıların ayrılışından yararlanamadı. O zamanlar sadece 55 veya 56 yaşındaydı ve muhtemelen onlarca yıl süren kampanyalar nedeniyle fiziksel yaralanmalardan ölmüştü. Kırılgan ve çoğu zaman istikrarsız olan Müslüman Birliği, ana liderinin ölümünden sonra hızla dağıldı.

Devamını Oku
17.10.2023
Barbaros Hayreddin Paşa Kimdir, Hayatı ve Zaferleri

Barbaros Hayreddin Paşa Kimdir, Hayatı ve Zaferleri

Anı Yüzük Tarih

Büyük Türk denizcisi Barbaros Hayreddin Paşa'nın hayatı ile ilgili bilmedikleriniz bu yazımızda sizi bekliyor!

Devamını Oku
05.06.2023
Sultan Alparslan Hayatı, Zaferleri ve Ölümü

Sultan Alparslan Hayatı, Zaferleri ve Ölümü

Anı Yüzük Tarih

Malazgirt kahramanı büyük komutan Sultan Alparslan'ın hayatı bu yazımızda!

Devamını Oku
31.08.2021
Uyanış: Büyük Selçuklu Dizisi Dönemsel Bazı Sembol ve Motifler

Uyanış: Büyük Selçuklu Dizisi Dönemsel Bazı Sembol ve Motifler

Dizi aksesuarları

TRT'de kısa bir süre sonra seyircisiyle buluşacak olan " Uyan ış : Büyük Selçuklu " dizisi, toplumun tarih nostaljisini yeniden harekete geçirecek bir motivasyonla gelmektedir. Büyük Selçuklu Dönemi , başarılarını ve zaferlerini birçok sembolle ve motifle kodlayarak tarihsel kayıtlara geçen önemli bir dönemdir. Aksesuar tarafında da değerlendirilebilecek ve insanların tarihle yeniden buluşmasını ve bütünleşmesini sağlayacak o sembol ve motiflerden bazılarını blog yazımızda bulabilirsiniz.

Devamını Oku
28.09.2020
Mistik Topaz Taşının Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Mistik Topaz Taşının Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Doğal Taşlar

Doğadan aldığı enerjisiyle ve güçlü imajıyla nesiller boyu ilgi odağı olan Mistik Topaz'ın hikâyesine göz atın! 

Devamını Oku
31.10.2019
Zultanit Taşı (Sultan Taşı) Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Zultanit Taşı (Sultan Taşı) Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Doğal Taşlar

İsmini Osmanlı padişahlarından alan ve otoritenin ışıltılı bir timsali olarak konumlanan Zultanit (Sultan) Taşı'nın ihtişamlı hikâyesine göz atın.

Devamını Oku
31.10.2019
Malakit'in Kesif Hikâyesi

Malakit'in Kesif Hikâyesi

Doğal Taşlar

Yüzyıllar boyunca doğada varlığını sürdüren ve tinsel misyonunu insan bedenine taşıyan Malakit'in kesif hikâyesine göz atın.

Devamını Oku
30.10.2019
Kaplangözü Taşı Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Kaplangözü Taşı Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Doğal Taşlar

Doğadan aldığı enerjisiyle insana ilham kaynağı olan Kaplangözü Taşı'nın hikâyesini sizler için yazdık!

Devamını Oku
30.10.2019
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.