Kehribarın Hiç Bir Yerde Okumadığınız 7 Özelliği

15 Kasım 2016
Kehribarın Hiç Bir Yerde Okumadığınız 7 Özelliği

1.Kehribar Nedir?

Kehribar taşı sanılanın aksine bir mücevher değil 40 milyon yıl önce ölen bir çam türü olan Pinus succinifera ağaçlarının fosilleşmiş reçinesidir. Öyle ki kehribarlar, tarih öncesi böcekleri bile içinde saklamıştır. İnsanların binlerce yıldır, deniz kıyılarından, akarsulardan, alüvyon ve hatta bataklıklar arasından topladıkları bu değerli taş yeryüzünden silinen onlarca farklı ağaç türünün insanlığa armağanı olmuştur.

damla-kehribar-tesbih-cesitleri

2. Kehribarın Faydaları

Günümüzde eskisi kadar kullanılmamakla beraber geçmiş zamanlarda kehribar tedavi amaçlı bolca kullanılmıştır. Amber olarak da bilinen kehribar boğmaca tedavisinde kullanılmıştır. Antik Roma döneminde akıl hastalıklarının tedavisinde kullanılan kehribar Çin’de sakinleştirici, ağrı kesici bir ilaç olarak kullanılırken Almanlar ise kehribar tanelerini bebeklerin üzerine koyarak dişlerinin acısız ve güçlü çıkmasını sağlamıştır. İbni Sina, kehribarı birçok hastalığa ilaç olarak nitelendirmişti. Aynı zamanda yapılan araştırmalar sonucu kehribarın, kalp krizi riskini minimuma indirdiği açıklanmıştır.

Fiziksel faydalarının yanında psikolojik olarak da faydalı olduğunu inanılan kehribar çeşitli sinir hastalıkları, ani öfke nöbetleri, duygusal travmalar ve depresyona neden olabilecek etkenleri engeller, bireyin ruhsal ve zihinsel olarak rahatlamasına yardımcı olur. Doğu ülkelerindeki inanışa göre, kehribar dumanı ruhu güçlendiriyor ve cesaret veriyordu.

3. Kehribar Nereden çıkartılır

İskandinav bölgesi ve özellikle Polonya dünyanın kehribar ülkesi olarak kabul edilmekte. Bu ülkede sadece kehribarların sergilendiği müzeleri bile görmek mümkündür.  Bu bölgenin haricinde Rusya, Ukrayna ve Romanya gibi ülkelerde de kehribar bulunmaktadır.

Yerin metrelerce altında bulunan bu değerli taşa ulaşmak ise adeta cesaret istiyor. Peki bir fosilden mücevher yaratmak… İnanın bu çok daha zor..

kehribar-tesbih-modelleri

Sıkma kehribar tesbih modelleri için tıklayınız

4. Kehribar Tesbih Çeşitleri

Oluşumu çok uzun yıllar süren kehribarların en bilinenleri damla kehribar, fosil kehribar, sıkma kehribar ve ateş kehribar çeşididir. Damla kehribar, Çam ağacı reçinesinin fosilleşmesiyle oluşurken yapışan böceklerin, kehribar ile birlikte fosilleşmesiyle fosilli kehribar meydana gelir. Damla kehribar olarak adlandırılan tesbihler en doğal kehribar çeşididir. Bunların içinde fosil de bulunabilir. Kehribar tozlarının sıkıştırılması ile sıkma kehribar, şeffaf ve saydam bir yapıya sahip olan taşa ise ateş kehribarı adı verilmiştir.

kehribar

5. Kehribar Rengi

Kehribarın 256 farklı tonu bulunmaktadır. Kehribar, renk çarkında turuncu ile altın rengi arasında yer alır. Renk ismini kehribar'dan almıştır, Kehribar'ın rengi; sarı kahverengi kırmızı ve turuncunun karışımı gibidir. Arabalardaki dönüş sinyal rengi de kehribar rengidir.

Taş çağından beri güzelliği kadar değerli olan Kehribar taşı 150 C’ye kadar ısıtılırsa yumuşar, Isıtılan kehribar rengini değiştirerek kızıllaşır. Hatta Almanlar taşın bu özelliğini keşfetmiş olacak ki kehribarı “yanan taş” olarak adlandırmışlardır. 

kehribar-tasi


7. Gerçek kehribar nasıl anlaşılır?

Peki bu kadar değerli ve sağlık açısından faydalı Kehribar taşının gerçeğini sahtelerinden nasıl ayırt ederiz? Milyonlarca yıl önce oluşmuş ve artık üretimi neredeyse durmuş olan bu kıymetli taşı sahte kehribardan ayırmak için en kesin yöntem kimyasal testlerdir. O testlerden evde kolayca uygulayabileceğiniz iki tanesini sizler için bulduk.


Aseton testi ile öğrenme

Küçük bir pamuk parçasına birkaç damla aseton damlatın ve kehribar tanesinin üzerine bırakın. Aseton buharlaştıktan sonra gerçek kehribarda hiçbir etki görünmez. Sahte kehribarda ise yapışkan bir yüzey oluşacak ve parmak iziniz sahte kehribar tanesi üzerinde kalacaktır. Bu test aynı zamanda sentetik ve plastik ürünler için de kesin çözüm veren bir testtir.


Tuzlu su yöntemi ile öğrenme:

Bir miktar suya sofra tuzu katın ve güzelce karıştırın. Gerçek kehribarlar su üzerinde kalacak, sahte kehribarlar ise batacaktır.

damla-kehribar


Bonus. Burada aradığı bilgileri bulamayan veya kehribarla ilgili daha fazla şey öğrenmek isteyenler için kehribarın kitabını yazdık! Evet, yanlış okumadınız. Dilerseniz bu bağlantıdan kehribar kitabımızı indirerek kehribarla ilgili akademik makale tadındaki bilgilerden oluşan kitabımızı okuyabilirsiniz!
Kehribar kitabını incelemek için tıklayınız

Tesbih tutkunları için gerçek kehribar tesbih taşımanın verdiği huzur, gurur ve mutluluk göz ardı edilemez. Tesbih koleksiyonerleri ise koleksiyonuna eklediği her yeni parça için ayrı bir mutluluk yaşar. Ancak bizden size tavsiye, gerçek kehribar satın almak Anı Yüzük gibi alanında usta ve güvenilir markalara başvurmalısınız. Dilerseniz kehribar tesbihler adresinden Anı Yüzük’ün kehribar tesbih modellerini inceleyebilir ve sipariş verebilirsiniz.

Blog Yazılarımız

Mistik Topaz Taşının Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

31 Ekim 2019
Mistik Topaz Taşının Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Renk değiştiren özelliğinden ötürü yüzyıllardır ilgi odağı olan mistik topaz taşına dair tüm bilmek istedikleriniz blog yazımızda.

Zultanit Taşı (Sultan Taşı) Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

31 Ekim 2019
Zultanit Taşı (Sultan Taşı) Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Son yıllardaki popülerliği ile dünya mücevherat sektörünün baş taçlarından biri haline gelen zultanit taşının (diaspor/sultan taşı) tüm özellikleri ve faydaları blog yazımızda.

Malakit (Malahit) Taşı Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

30 Ekim 2019
Malakit (Malahit) Taşı Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Çağlar boyu nitelikleri ile bilinen malakit (malahit) taşı ile ilgili bilmek istediğiniz tüm özellikler ve faydalarını blog yazımızda sizlerle paylaşıyoruz.

Kaplangözü Taşı Nedir, Özellikleri Nelerdir?

30 Ekim 2019
Kaplangözü Taşı Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Göz alıcı rengi ve nitelikleri ile diğer doğal taşlardan ayrılan kaplangözü taşının özellikleri hakkında tüm merak ettikleriniz blog yazımızda.

Hematit Taşı Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

30 Ekim 2019
Hematit Taşı Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Çelik üretiminde ve gümüş aksesuarlarda sıkça kullanılan hematit taşı hakkında bilgiler ve tüm özellikleri blog yazımızda.

Mavi Kelebeklerin Hikayesi

21 Ekim 2019
Mavi Kelebeklerin Hikayesi

1992 yılında başlayan ve 3 yıl süren, yüzbinlerce can kaybı ile sonuçlanan Kosova Savaşı'nın en yürek burkan sayfalarından biri olan Srebrenitza Katliamı'nın üzerinden geçen 27 yılın ardından Mavi Kelebeklerin hikayesini ve sembolizmini birlikte inceliyoruz.

Dünya ve Türk Mitolojilerinde Hayat Ağacı

21 Ekim 2019
Dünya ve Türk Mitolojilerinde Hayat Ağacı

Türk tarihi, Türk ve dünya mitolojilerinde büyük öneme sahip hayat ağacı miti nedir, nereden gelir? Diriliş Ertuğrul dizisindeki sembolizminin mânâsı nedir? Bu ve benzeri soruların cevabı blog yazımızda.

Türkler Geliyor Yakında Vizyonda!

21 Ekim 2019
Türkler Geliyor Yakında Vizyonda!

Son yılların gözde yapımcısı ve senaristi, Diriliş Ertuğrul ve Mehmetçik Kut'ülamare yapımlarının arkasındaki isim Mehmet Bozdağ'ın önderliğinde çekimi tamamlanan Türkler Geliyor: Adaletin Kılıcı filmi, 20 Aralık 2019 tarihinde sinemaseverler ile beyazperdede buluşacak.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.