Kehribarın Hiç Bir Yerde Okumadığınız 7 Özelliği

15 Kasım 2016
Kehribarın Hiç Bir Yerde Okumadığınız 7 Özelliği

1.Kehribar Nedir?

Kehribar taşı sanılanın aksine bir mücevher değil 40 milyon yıl önce ölen bir çam türü olan Pinus succinifera ağaçlarının fosilleşmiş reçinesidir. Öyle ki kehribarlar, tarih öncesi böcekleri bile içinde saklamıştır. İnsanların binlerce yıldır, deniz kıyılarından, akarsulardan, alüvyon ve hatta bataklıklar arasından topladıkları bu değerli taş yeryüzünden silinen onlarca farklı ağaç türünün insanlığa armağanı olmuştur.

kehribar-tesbih-cesitleri

2. Kehribarın Faydaları

Günümüzde eskisi kadar kullanılmamakla beraber geçmiş zamanlarda kehribar tedavi amaçlı bolca kullanılmıştır. Amber olarak da bilinen kehribar boğmaca tedavisinde kullanılmıştır. Antik Roma döneminde akıl hastalıklarının tedavisinde kullanılan kehribar Çin’de sakinleştirici, ağrı kesici bir ilaç olarak kullanılırken Almanlar ise kehribar tanelerini bebeklerin üzerine koyarak dişlerinin acısız ve güçlü çıkmasını sağlamıştır. İbni Sina, kehribarı birçok hastalığa ilaç olarak nitelendirmişti. Aynı zamanda yapılan araştırmalar sonucu kehribarın, kalp krizi riskini minimuma indirdiği açıklanmıştır.

Fiziksel faydalarının yanında psikolojik olarak da faydalı olduğunu inanılan kehribar çeşitli sinir hastalıkları, ani öfke nöbetleri, duygusal travmalar ve depresyona neden olabilecek etkenleri engeller, bireyin ruhsal ve zihinsel olarak rahatlamasına yardımcı olur. Doğu ülkelerindeki inanışa göre, kehribar dumanı ruhu güçlendiriyor ve cesaret veriyordu.

3. Kehribar Nereden çıkartılır

İskandinav bölgesi ve özellikle Polonya dünyanın kehribar ülkesi olarak kabul edilmekte. Bu ülkede sadece kehribarların sergilendiği müzeleri bile görmek mümkündür.  Bu bölgenin haricinde Rusya, Ukrayna ve Romanya gibi ülkelerde de kehribar bulunmaktadır.

Yerin metrelerce altında bulunan bu değerli taşa ulaşmak ise adeta cesaret istiyor. Peki bir fosilden mücevher yaratmak… İnanın bu çok daha zor..

kehribar-tesbih-modelleri

Sıkma kehribar tesbih modelleri için tıklayınız

4. Kehribar Tesbih Çeşitleri

Oluşumu çok uzun yıllar süren kehribarların en bilinenleri damla kehribar, fosil kehribar, sıkma kehribar ve ateş kehribar çeşididir. Damla kehribar, Çam ağacı reçinesinin fosilleşmesiyle oluşurken yapışan böceklerin, kehribar ile birlikte fosilleşmesiyle fosilli kehribar meydana gelir. Damla kehribar olarak adlandırılan tesbihler en doğal kehribar çeşididir. Bunların içinde fosil de bulunabilir. Kehribar tozlarının sıkıştırılması ile sıkma kehribar, şeffaf ve saydam bir yapıya sahip olan taşa ise ateş kehribarı adı verilmiştir.

kehribar

5. Kehribar Rengi

Kehribarın 256 farklı tonu bulunmaktadır. Kehribar, renk çarkında turuncu ile altın rengi arasında yer alır. Renk ismini kehribar'dan almıştır, Kehribar'ın rengi; sarı kahverengi kırmızı ve turuncunun karışımı gibidir. Arabalardaki dönüş sinyal rengi de kehribar rengidir.

Taş çağından beri güzelliği kadar değerli olan Kehribar taşı 150 C’ye kadar ısıtılırsa yumuşar, Isıtılan kehribar rengini değiştirerek kızıllaşır. Hatta Almanlar taşın bu özelliğini keşfetmiş olacak ki kehribarı “yanan taş” olarak adlandırmışlardır. 

kehribar-tasi


7. Gerçek kehribar nasıl anlaşılır?

Peki bu kadar değerli ve sağlık açısından faydalı Kehribar taşının gerçeğini sahtelerinden nasıl ayırt ederiz? Milyonlarca yıl önce oluşmuş ve artık üretimi neredeyse durmuş olan bu kıymetli taşı sahte kehribardan ayırmak için en kesin yöntem kimyasal testlerdir. O testlerden evde kolayca uygulayabileceğiniz iki tanesini sizler için bulduk.


Aseton testi ile öğrenme

Küçük bir pamuk parçasına birkaç damla aseton damlatın ve kehribar tanesinin üzerine bırakın. Aseton buharlaştıktan sonra gerçek kehribarda hiçbir etki görünmez. Sahte kehribarda ise yapışkan bir yüzey oluşacak ve parmak iziniz sahte kehribar tanesi üzerinde kalacaktır. Bu test aynı zamanda sentetik ve plastik ürünler için de kesin çözüm veren bir testtir.


Tuzlu su yöntemi ile öğrenme:

Bir miktar suya sofra tuzu katın ve güzelce karıştırın. Gerçek kehribarlar su üzerinde kalacak, sahte kehribarlar ise batacaktır.

damla-kehribar


Bonus. Burada aradığı bilgileri bulamayan veya kehribarla ilgili daha fazla şey öğrenmek isteyenler için kehribarın kitabını yazdık! Evet, yanlış okumadınız. Dilerseniz bu bağlantıdan kehribar kitabımızı indirerek kehribarla ilgili akademik makale tadındaki bilgilerden oluşan kitabımızı okuyabilirsiniz!
Kehribar kitabını incelemek için tıklayınız

Tesbih tutkunları için gerçek kehribar tesbih taşımanın verdiği huzur, gurur ve mutluluk göz ardı edilemez. Tesbih koleksiyonerleri ise koleksiyonuna eklediği her yeni parça için ayrı bir mutluluk yaşar. Ancak bizden size tavsiye, gerçek kehribar satın almak Anı Yüzük gibi alanında usta ve güvenilir markalara başvurmalısınız. Dilerseniz kehribar tesbihler adresinden Anı Yüzük’ün kehribar tesbih modellerini inceleyebilir ve sipariş verebilirsiniz.

Blog Yazılarımız

Diriliş Ertuğrul Yeni Sezonunda Osmanlı Kuruluyor!

21 Eylül 2018
Diriliş Ertuğrul Yeni Sezonunda Osmanlı Kuruluyor!

Kayı Boyunun kurucu lideri Ertuğrul Gazi’nin varoluş mücadelesini konu alan Diriliş dizisi yeni sezonda Osmanlı Devleti’ni kurmaya hazırlanıyor. Peki, Diriliş Ertuğrul’un 5.sezonu ne zaman? Dizi hakkında merak ettikleriniz bu yazıda aksesuarları ise sadece Anı Yüzük’te satışta.

Anı Yüzük’ten Payitaht Abdülhamid Müjdesi!

21 Eylül 2018
Anı Yüzük’ten Payitaht Abdülhamid Müjdesi!

Türkiye’de ve Ortadoğu’da büyük hayran kitlesine ulaşan Payitaht Abdülhamid dizisi yeni sezona ne zaman başlıyor? Merakla beklenen Abdülhamid dizisi hakkında en yeni bilgiler bu yazıda. Dizide yer alan aksesuarlar ise resmi sponsoru Anı Yüzük’te. Mutlaka göz atın!

Her Bütçeye Uygun 5 Harika Kehribar Tesbih Modeli

04 Mayıs 2018
Her Bütçeye Uygun 5 Harika Kehribar Tesbih Modeli

Tesbih severlerin ilgisini çekecek her bütçeye uygun 5 kehribar tesbih modeline daha yakından bakın! Stresinizi azaltacak tesbihler için şimdi tıkla, keşfet!

Devlet Ebed Müddet’in Anlamı

27 Nisan 2018
Devlet Ebed Müddet’in Anlamı

Aksesuar dünyasında sıklıkla yer verdiğimiz “Devlet Ebed Müddet” ne demektir? Gelin daha yakından bakalım!

Fatih Sultan Mehmet’in Az Bilinen 5 Özelliği!

27 Nisan 2018
Fatih Sultan Mehmet’in Az Bilinen 5 Özelliği!

Osmanlı Padişahları arasında kendi döneminde bilgi birikimi ve entelektüel seviyesi ile adeta bir dünya insanı olmayı başarmış Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’un Fethi dışında az bilinen 5 özelliğini sizler için araştırdık! İşte Fatihin o çarpıcı yönleri…

En Güzel Anneler Günü Hediye Fikirleri

20 Nisan 2018
En Güzel Anneler Günü Hediye Fikirleri

Mayıs'ın ikinci haftası kutlanmaya başlanan Anneler Günü için en güzel hediye önerileri Anı Yüzük'te sizi bekliyor. Hemen tıkla, anneni mutlu edecek hediyeyi kolayca seç.

Özel Güvenlik Nasıl Olunur?

13 Nisan 2018
Özel Güvenlik Nasıl Olunur?

Özel Güvenlik Görevlisi ögg nasıl olunur? Çağımızın popüler mesleği güvenlik işine gelin daha yakından bakalım! Özel Güvenlik görevlileri hakkında merak ettiğiniz her şey bu yazıda.

Türk Bayrağı İle İlgili Bilmeniz Gereken 7 İlginç Şey

07 Nisan 2018
Türk Bayrağı İle İlgili Bilmeniz Gereken 7 İlginç Şey

Türk bayrağı hakkında neler biliyorsunuz? Milli sembolümüz hakkında merak ettikleriniz en güzel bayrak resimleri ile bu yazıda hemen tıkla, okumaya başla!

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.