Özel Kuvvetler Komutanlığı Hakkında Her Şey

29 Eylül 2017
Özel Kuvvetler Komutanlığı Hakkında Her Şey

Bir ülkenin en büyük askeri övünç kaynağı olan Özel kuvvetler nedir? Özel kuvvetlerin eğitiminden aldıkları maaşa kadar diğer adıyla bordo bereliler hakkında tüm merak edilenleri sizler için araştırdık.
Özel kuvvetler, bir ülkenin en büyük övünç kaynağıdırlar. Her askerin gitmeye cesaret edemeyeceği bölgelere rahatlıkla giden bu kuvvetler cesur bir şekilde kurtarma operasyonları da yürütürler. Bunu uzun yıllar boyunca kazandıkları tecrübe ve isimlerinin geçtiği yerlerde düşmanlarına aşıladıkları korkuyla yaparlar. Türkiye’nin göz bebeği bordo berelilere daha yakından bakmaya ne dersiniz? İşte onlar hakkında en çok merak edilenler ve yanıtları…

Özel Kuvvetler Nedir?

ozel-kuvvetler-armasi

Kamuouyunda bordo bereliler olarak bilinen Özel Kuvvetler Komutanlığı seçkin askerden oluşur. Bu askerler fiziksel, psikolojik ve zeka yönünden oldukça güçlü ve kabiliyetlidirler. Doğrudan Genelkurmay Başkanlığı'na bağlı olduklarından diğer askeri birimlerden emir almazlar ve onların komutasına girmezler. Aralarında gerçekleşen telsiz konuşmalarında bile kendilerine has bir dilleri vardır onlar dışında hiçbir asker anlayamaz! Bordo bereli olmak özel bir asker olmanın yanı sıra zorlu bir hayatı da beraberinde getirir.

Özel Kuvvetler Personel Alımı

ozel-kuvvetler-yuzugu

Peki, “Özel Kuvvetler’e nasıl katılırım?” Bordo bereli olmak tamamen gönüllülük esasına dayanır. Gönüllülük esasıyla özel kuvvetlerde görev yapmak üzere başvuran askerler çeşitli seçmelere tabi tutulur. Bu seçmeleri geçenler bordo bereli eğitimine kabul edilirler. Bordo Bereli olma koşullarına bakıldığında fiziksel özelliklerinizden boyunuzun 1.75-1.90 arası olması gerekmektedir. Özellikle gözlerinizin çok sağlam olması gerekmektedir. Gözlük kullananlar kesinlikle bordo bereli olamazlar! Bugüne kadar bordo bereliler hep TSK içinden seçilmişti! 2016 yılında ilk kez Özel Kuvvetler Komutanlığı dışarıdan da yetiştirilmek üzere personel alımında bulundu.

Özel Kuvvetler Eğitimi

ozel-kuvvetler-egitimi

Fiziksel özelliklerini sağlayan ve zeka testinden geçen adaylar birtakım eğitimlere tabi tutulurlar. Bordo berelilerin eğitimleri 3 yıl sürer. Bu eğitimlerde, balık adam, paraşut, bomba imha keskin nişancılık, hayatı idame ve çeşitli kurslardan geçirilirler. Psikolojik eğitimlerde askerlik mesleklerini en ust derecede içselleştirmeleri sağlanır. Normal bir insanın psikolojisini alt üst edebilecek durumlardan çok kolay çıkabilirler. İnanılmaz baskı altında doğru kararlar verebilmeyi öğrenirler. Asıl amac gücün kontrollü ve çeviklikle askeri harekatin maksimum faydada icrasi oldugu için teknik anlamda ve pratikte çok yaratıcı hizli karar verebilen hareketinin farkında üst düzey egitimli kişilerdir. Onları diğer askerlerden ayıran da budur.

Bordo Berelilerin Kullandıkları Silahlar

özel-kuvvetler-yuzugu

Genelde amerikan piyade tüfeği M-16 (bomba atarlı) ,Bora (keskin nişançı tüfeği, RPG 7 (roket atar ) Biksi makineli tüfek, tabanca, bıçak gibi silahlardır. Aslında en dogal arazi sartlarinda elde edilecek malzemeler bile bu savaşçılar tarafindan imha araci olarak kullanilabilir.

Özel Kuvvetler ne kadar maaş alır?

özel-kuvvetler-yuzugu1

Özel Kuvvetler yüzükleri için tıkla 

Aslında bakıldığında hayatlarını ortaya koyan bu askerler için ne kadar maaş verilse dahi az ama en çok merak edilen sorulardan biri olan Bordo bereliler ne kadar maaş alır sorusunu burada detayları yanıtlamış olalım! En düşük rütbe olan uzman çavuşların maaşı 3.500 liradan başlıyor. Elbette buna özel tazminatlar ve görev ücretleri dahil değil. Orta seviye bir bordo bereli astsubay maaşı ise 4.200 liradan başlar. Tazminatlar ve özel ödemelerle birlikte maaşları 6 bin lirayı bulmaktadır.

Anı Yüzük kahraman özel kuvvetlerimiz için aksesuar üretmeye devam ediyor. Siz de hemen sitemize gelin! Özel Kuvvetler yüzüğü ile mesleğinizin gururunu parmağınızda taşıyın!

SON EKLENEN BLOG YAZILARI
 • Barbaros Hayreddin Paşa Kimdir, Hayatı ve Zaferleri
  Barbaros Hayreddin Paşa Kimdir, Hayatı ve Zaferleri

  Büyük Türk denizcisi Barbaros Hayreddin Paşa'nın hayatı ile ilgili bilmedikleriniz bu yazımızda sizi bekliyor!

 • Sultan Alparslan Hayatı, Zaferleri ve Ölümü
  Sultan Alparslan Hayatı, Zaferleri ve Ölümü

  Malazgirt kahramanı büyük komutan Sultan Alparslan'ın hayatı bu yazımızda!

 • Uyanış: Büyük Selçuklu Dizisi Dönemsel Bazı Sembol ve Motifler
  Uyanış: Büyük Selçuklu Dizisi Dönemsel Bazı Sembol ve Motifler

  TRT'de kısa bir süre sonra seyircisiyle buluşacak olan "Uyanış: Büyük Selçuklu" dizisi, toplumun tarih nostaljisini yeniden harekete geçirecek bir motivasyonla gelmektedir. Büyük Selçuklu Dönemi, başarılarını ve zaferlerini birçok sembolle ve motifle kodlayarak tarihsel kayıtlara geçen önemli bir dönemdir. Aksesuar tarafında da değerlendirilebilecek ve insanların tarihle yeniden buluşmasını ve bütünleşmesini sağlayacak o sembol ve motiflerden bazılarını blog yazımızda bulabilirsiniz.

 • Mistik Topaz Taşının Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
  Mistik Topaz Taşının Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

  Doğadan aldığı enerjisiyle ve güçlü imajıyla nesiller boyu ilgi odağı olan Mistik Topaz'ın hikâyesine göz atın! 

 • Zultanit Taşı (Sultan Taşı) Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
  Zultanit Taşı (Sultan Taşı) Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

  İsmini Osmanlı padişahlarından alan ve otoritenin ışıltılı bir timsali olarak konumlanan Zultanit (Sultan) Taşı'nın ihtişamlı hikâyesine göz atın.

 • Malakit'in Kesif Hikâyesi
  Malakit'in Kesif Hikâyesi

  Yüzyıllar boyunca doğada varlığını sürdüren ve tinsel misyonunu insan bedenine taşıyan Malakit'in kesif hikâyesine göz atın.

 • Kaplangözü Taşı Nedir, Özellikleri Nelerdir?
  Kaplangözü Taşı Nedir, Özellikleri Nelerdir?

  Doğadan aldığı enerjisiyle insana ilham kaynağı olan Kaplangözü Taşı'nın hikâyesini sizler için yazdık!

 • Hematit Taşı Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
  Hematit Taşı Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

  Çelik üretiminde ve gümüş aksesuarlarda sıkça kullanılan Hematit Taşı hakkında öğrenmek istediğiniz her şeye bu yazıya göz atarak ulaşabilirsiniz!

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.