Özel Kuvvetler Komutanlığı Hakkında Her Şey

29 Eylül 2017
Özel Kuvvetler Komutanlığı Hakkında Her Şey

Bir ülkenin en büyük askeri övünç kaynağı olan Özel kuvvetler nedir? Özel kuvvetlerin eğitiminden aldıkları maaşa kadar diğer adıyla bordo bereliler hakkında tüm merak edilenleri sizler için araştırdık.
Özel kuvvetler, bir ülkenin en büyük övünç kaynağıdırlar. Her askerin gitmeye cesaret edemeyeceği bölgelere rahatlıkla giden bu kuvvetler cesur bir şekilde kurtarma operasyonları da yürütürler. Bunu uzun yıllar boyunca kazandıkları tecrübe ve isimlerinin geçtiği yerlerde düşmanlarına aşıladıkları korkuyla yaparlar. Türkiye’nin göz bebeği bordo berelilere daha yakından bakmaya ne dersiniz? İşte onlar hakkında en çok merak edilenler ve yanıtları…

Özel Kuvvetler Nedir?

ozel-kuvvetler-armasi

Kamuouyunda bordo bereliler olarak bilinen Özel Kuvvetler Komutanlığı seçkin askerden oluşur. Bu askerler fiziksel, psikolojik ve zeka yönünden oldukça güçlü ve kabiliyetlidirler. Doğrudan Genelkurmay Başkanlığı'na bağlı olduklarından diğer askeri birimlerden emir almazlar ve onların komutasına girmezler. Aralarında gerçekleşen telsiz konuşmalarında bile kendilerine has bir dilleri vardır onlar dışında hiçbir asker anlayamaz! Bordo bereli olmak özel bir asker olmanın yanı sıra zorlu bir hayatı da beraberinde getirir.

Özel Kuvvetler Personel Alımı

özel-kuvvetler

Peki, “Özel Kuvvetler’e nasıl katılırım?” Bordo bereli olmak tamamen gönüllülük esasına dayanır. Gönüllülük esasıyla özel kuvvetlerde görev yapmak üzere başvuran askerler çeşitli seçmelere tabi tutulur. Bu seçmeleri geçenler bordo bereli eğitimine kabul edilirler. Bordo Bereli olma koşullarına bakıldığında fiziksel özelliklerinizden boyunuzun 1.75-1.90 arası olması gerekmektedir. Özellikle gözlerinizin çok sağlam olması gerekmektedir. Gözlük kullananlar kesinlikle bordo bereli olamazlar! Bugüne kadar bordo bereliler hep TSK içinden seçilmişti! 2016 yılında ilk kez Özel Kuvvetler Komutanlığı dışarıdan da yetiştirilmek üzere personel alımında bulundu.

Özel Kuvvetler Eğitimi

ozel-kuvvetler-egitimi

Fiziksel özelliklerini sağlayan ve zeka testinden geçen adaylar birtakım eğitimlere tabi tutulurlar. Bordo berelilerin eğitimleri 3 yıl sürer. Bu eğitimlerde, balık adam, paraşut, bomba imha keskin nişancılık, hayatı idame ve çeşitli kurslardan geçirilirler. Psikolojik eğitimlerde askerlik mesleklerini en ust derecede içselleştirmeleri sağlanır. Normal bir insanın psikolojisini alt üst edebilecek durumlardan çok kolay çıkabilirler. İnanılmaz baskı altında doğru kararlar verebilmeyi öğrenirler. Asıl amac gücün kontrollü ve çeviklikle askeri harekatin maksimum faydada icrasi oldugu için teknik anlamda ve pratikte çok yaratıcı hizli karar verebilen hareketinin farkında üst düzey egitimli kişilerdir. Onları diğer askerlerden ayıran da budur.

Bordo Berelilerin Kullandıkları Silahlar

özel-kuvvetler-yuzugu

Genelde amerikan piyade tüfeği M-16 (bomba atarlı) ,Bora (keskin nişançı tüfeği, RPG 7 (roket atar ) Biksi makineli tüfek, tabanca, bıçak gibi silahlardır. Aslında en dogal arazi sartlarinda elde edilecek malzemeler bile bu savaşçılar tarafindan imha araci olarak kullanilabilir.

Özel Kuvvetler ne kadar maaş alır?

özel-kuvvetler-yuzugu1

Özel Kuvvetler yüzükleri için tıkla 

Aslında bakıldığında hayatlarını ortaya koyan bu askerler için ne kadar maaş verilse dahi az ama en çok merak edilen sorulardan biri olan Bordo bereliler ne kadar maaş alır sorusunu burada detayları yanıtlamış olalım! En düşük rütbe olan uzman çavuşların maaşı 3.500 liradan başlıyor. Elbette buna özel tazminatlar ve görev ücretleri dahil değil. Orta seviye bir bordo bereli astsubay maaşı ise 4.200 liradan başlar. Tazminatlar ve özel ödemelerle birlikte maaşları 6 bin lirayı bulmaktadır.

Anı Yüzük kahraman özel kuvvetlerimiz için aksesuar üretmeye devam ediyor. Siz de hemen sitemize gelin! Özel Kuvvetler yüzüğü ile mesleğinizin gururunu parmağınızda taşıyın!

Blog Yazılarımız

Diriliş Ertuğrul Yeni Sezonunda Osmanlı Kuruluyor!

21 Eylül 2018
Diriliş Ertuğrul Yeni Sezonunda Osmanlı Kuruluyor!

Kayı Boyunun kurucu lideri Ertuğrul Gazi’nin varoluş mücadelesini konu alan Diriliş dizisi yeni sezonda Osmanlı Devleti’ni kurmaya hazırlanıyor. Peki, Diriliş Ertuğrul’un 5.sezonu ne zaman? Dizi hakkında merak ettikleriniz bu yazıda aksesuarları ise sadece Anı Yüzük’te satışta.

Anı Yüzük’ten Payitaht Abdülhamid Müjdesi!

21 Eylül 2018
Anı Yüzük’ten Payitaht Abdülhamid Müjdesi!

Türkiye’de ve Ortadoğu’da büyük hayran kitlesine ulaşan Payitaht Abdülhamid dizisi yeni sezona ne zaman başlıyor? Merakla beklenen Abdülhamid dizisi hakkında en yeni bilgiler bu yazıda. Dizide yer alan aksesuarlar ise resmi sponsoru Anı Yüzük’te. Mutlaka göz atın!

Her Bütçeye Uygun 5 Harika Kehribar Tesbih Modeli

04 Mayıs 2018
Her Bütçeye Uygun 5 Harika Kehribar Tesbih Modeli

Tesbih severlerin ilgisini çekecek her bütçeye uygun 5 kehribar tesbih modeline daha yakından bakın! Stresinizi azaltacak tesbihler için şimdi tıkla, keşfet!

Devlet Ebed Müddet’in Anlamı

27 Nisan 2018
Devlet Ebed Müddet’in Anlamı

Aksesuar dünyasında sıklıkla yer verdiğimiz “Devlet Ebed Müddet” ne demektir? Gelin daha yakından bakalım!

Fatih Sultan Mehmet’in Az Bilinen 5 Özelliği!

27 Nisan 2018
Fatih Sultan Mehmet’in Az Bilinen 5 Özelliği!

Osmanlı Padişahları arasında kendi döneminde bilgi birikimi ve entelektüel seviyesi ile adeta bir dünya insanı olmayı başarmış Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’un Fethi dışında az bilinen 5 özelliğini sizler için araştırdık! İşte Fatihin o çarpıcı yönleri…

En Güzel Anneler Günü Hediye Fikirleri

20 Nisan 2018
En Güzel Anneler Günü Hediye Fikirleri

Mayıs'ın ikinci haftası kutlanmaya başlanan Anneler Günü için en güzel hediye önerileri Anı Yüzük'te sizi bekliyor. Hemen tıkla, anneni mutlu edecek hediyeyi kolayca seç.

Özel Güvenlik Nasıl Olunur?

13 Nisan 2018
Özel Güvenlik Nasıl Olunur?

Özel Güvenlik Görevlisi ögg nasıl olunur? Çağımızın popüler mesleği güvenlik işine gelin daha yakından bakalım! Özel Güvenlik görevlileri hakkında merak ettiğiniz her şey bu yazıda.

Türk Bayrağı İle İlgili Bilmeniz Gereken 7 İlginç Şey

07 Nisan 2018
Türk Bayrağı İle İlgili Bilmeniz Gereken 7 İlginç Şey

Türk bayrağı hakkında neler biliyorsunuz? Milli sembolümüz hakkında merak ettikleriniz en güzel bayrak resimleri ile bu yazıda hemen tıkla, okumaya başla!

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.