Zülfikar Kılıcı Şimdi Nerede?

29 Eylül 2017
Zülfikar Kılıcı Şimdi Nerede?

Zülfikar Kılıcı’nın Anlamı ve Sırrı! İslam halifesi Hz.Ali’nin kılıcı olarak bilinen Zülfikar’ın anlamı ve sırlarla dolu Zülfikar kılıcının hikayesi bu yazıda. Zülfikar kılıcı nerede sergileniyor? Zülfikar kolyenin anlamı aklınıza takılan pek sorunun yanıtını sizler için araştırdık.

zülfikar-kilici

Zülfikar Kılıcı Anlamı

İslâm peygamberi Hz. Muhammed (s.a.v)’ın  damadı, amcasının oğlu ve Dört Büyük Halife'den biri olan Hz. Ali'nin çatal şeklinde iki başlı kılıcına verilen ad olan Zülfikar kelime anlamı ile "sahip" anlamındaki "zû" ile "omurga,boğum" anlamına gelen "fekār" kelimelerinden oluşmuş zülfekār olan kelime, Türkçeye zülfikar şeklinde geçmiştir.  Dünyada şekli gösterildiğinde bilinen tek kılıçtır. Çatal şeklinde iki başlı olan bu kılıcın bir ucunun ilmi bir ucunun ise adaleti temsil ettiğine inanılır. Zülfikar kılıcının ağırlığı ve uzunluğuna ilişkin çok değişik rivayetler vardır fakat şu kadarını söyleyebiliriz ki anlatılanlar diğer kılıçlardan çok farklı ve özel olduğu yönündedir.

Zülfikar Kılıcı Hikayesi

zulfikar-yuzuk

Kılıca dair 2 tane kabul edilmiş rivayet bulunmakta. Bunlardan bir tanesi Hz. Ali’ye kılıcın Cebrail tarafından verildiğidir. Cennette asılı duran Zülfikar Hz. Ali’ye vermek üzere dünyaya indirilir ve o gece Hz.Peygamber, Ali’yi evine davet ederek bu kılıcı kınıyla verir. Allah’tan bir hediye olduğunu müjdeler.

Kılıç hakkında edilen ikinci rivayet ise, Uhud savaşında düşman askerinden olan Amrü bin Adüd savaşta kendisine karşı çıkacak bir rakip istediğinde Hz. Peygamber, Ali’ye zülfikarı uzatarak ona karşı çıkmasını söylemiştir. Bu kılıcın peygambere savaş ganimeti olarak Mısırlılardan geçtiği söylenmektedir.  Savaşta dişi kırılan Hz.Peygamberin “Yetiş Ali” demesi sonrası bedeninden 70 yara alan ve son ana kadar peygamberi savunan Hz.Ali için Cebrail’in “Zülfikar’dan başka kılıç Ali’den başka yiğit yoktur” dediği rivayet edilir. Arapça olarak pek çok yerde rastlanabilen bu söz şu şekildedir. “La fetta illa ali la seyfe illa Zülfikar”


Zülfikar Kılıcı Nerede Sergileniyor?

zulfikar-yuzuk

Kılıcın nerede olduğu bilinmemekle birlikte Hz.Ali’nin kendi na’şını götürdüğü deveyle beraber onu da yanına aldığı söylenmektedir. Bir diğer rivayete göre ise Hz.Ali  oğulları İmam Hasan ve Hüseyin’e Zülfikar’ı Neceften denize atmasını söylemiştir. Günümüzde Dicle ve Fırat nehirlerine denk gelmektedir.

Aynı zamanda 12. İmam olan İmam Mehdi’nin yeniden dünyaya gelerek bu kılıç ile adaleti yeniden tesis edeceğine inanılmaktadır. Günümüzde Topkapı Sarayı’nda Hz.Ali’ye ait özel bir kılıç bulunmaktadır fakat bu kılıç çatal başlı Zülfikar olmayıp düz bir kılıçtır.


Zülfikar Kolyenin Anlamı

zulfikar-kolye

Günümüzde pek çok kişide Zülfikar kolye, yüzük ya da bilekliğe rastlamak mümkün. Peki bu tarihi ve sırlarla dolu aksesuarı taşımak ne anlama gelir? Zülfikar kolyenin anlamına bakıldığında bu kolyeyi takanların Hz.Ali’den dolayı taktıkları ve mezheplerinin Alevi olduğu yönünde genel bir kanı olsa da doğru değildir. Özellikle kılıcın ilmi ve adaleti temsil etmesinin yanı sıra İslam inancında yiğitliği de temsil etmesi yönüyle pek çok erkek tarafından tercih edilmektedir. Siz de Anı Yüzük’e gelerek Zülfikar kılıçlı aksesuarlarımızı inceleyebilir,günlük hayatta bu sembolik aksesuar ile tarzınızı yansıtabilirsiniz.

Blog Yazılarımız

Mistik Topaz Taşının Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

31 Ekim 2019
Mistik Topaz Taşının Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Renk değiştiren özelliğinden ötürü yüzyıllardır ilgi odağı olan mistik topaz taşına dair tüm bilmek istedikleriniz blog yazımızda.

Zultanit Taşı (Sultan Taşı) Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

31 Ekim 2019
Zultanit Taşı (Sultan Taşı) Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Son yıllardaki popülerliği ile dünya mücevherat sektörünün baş taçlarından biri haline gelen zultanit taşının (diaspor/sultan taşı) tüm özellikleri ve faydaları blog yazımızda.

Malakit (Malahit) Taşı Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

30 Ekim 2019
Malakit (Malahit) Taşı Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Çağlar boyu nitelikleri ile bilinen malakit (malahit) taşı ile ilgili bilmek istediğiniz tüm özellikler ve faydalarını blog yazımızda sizlerle paylaşıyoruz.

Kaplangözü Taşı Nedir, Özellikleri Nelerdir?

30 Ekim 2019
Kaplangözü Taşı Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Göz alıcı rengi ve nitelikleri ile diğer doğal taşlardan ayrılan kaplangözü taşının özellikleri hakkında tüm merak ettikleriniz blog yazımızda.

Hematit Taşı Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

30 Ekim 2019
Hematit Taşı Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Çelik üretiminde ve gümüş aksesuarlarda sıkça kullanılan hematit taşı hakkında bilgiler ve tüm özellikleri blog yazımızda.

Mavi Kelebeklerin Hikayesi

21 Ekim 2019
Mavi Kelebeklerin Hikayesi

1992 yılında başlayan ve 3 yıl süren, yüzbinlerce can kaybı ile sonuçlanan Kosova Savaşı'nın en yürek burkan sayfalarından biri olan Srebrenitza Katliamı'nın üzerinden geçen 27 yılın ardından Mavi Kelebeklerin hikayesini ve sembolizmini birlikte inceliyoruz.

Dünya ve Türk Mitolojilerinde Hayat Ağacı

21 Ekim 2019
Dünya ve Türk Mitolojilerinde Hayat Ağacı

Türk tarihi, Türk ve dünya mitolojilerinde büyük öneme sahip hayat ağacı miti nedir, nereden gelir? Diriliş Ertuğrul dizisindeki sembolizminin mânâsı nedir? Bu ve benzeri soruların cevabı blog yazımızda.

Türkler Geliyor Yakında Vizyonda!

21 Ekim 2019
Türkler Geliyor Yakında Vizyonda!

Son yılların gözde yapımcısı ve senaristi, Diriliş Ertuğrul ve Mehmetçik Kut'ülamare yapımlarının arkasındaki isim Mehmet Bozdağ'ın önderliğinde çekimi tamamlanan Türkler Geliyor: Adaletin Kılıcı filmi, 20 Aralık 2019 tarihinde sinemaseverler ile beyazperdede buluşacak.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.