Zülfikar Kılıcı Şimdi Nerede?

29 Eylül 2017
Zülfikar Kılıcı Şimdi Nerede?

Zülfikar Kılıcı’nın Anlamı ve Sırrı! İslam halifesi Hz.Ali’nin kılıcı olarak bilinen Zülfikar’ın anlamı ve sırlarla dolu Zülfikar kılıcının hikayesi bu yazıda. Zülfikar kılıcı nerede sergileniyor? Zülfikar kolyenin anlamı aklınıza takılan pek sorunun yanıtını sizler için araştırdık.

zülfikar-kilici

Zülfikar Kılıcı Anlamı

İslâm peygamberi Hz. Muhammed (s.a.v)’ın  damadı, amcasının oğlu ve Dört Büyük Halife'den biri olan Hz. Ali'nin çatal şeklinde iki başlı kılıcına verilen ad olan Zülfikar kelime anlamı ile "sahip" anlamındaki "zû" ile "omurga,boğum" anlamına gelen "fekār" kelimelerinden oluşmuş zülfekār olan kelime, Türkçeye zülfikar şeklinde geçmiştir.  Dünyada şekli gösterildiğinde bilinen tek kılıçtır. Çatal şeklinde iki başlı olan bu kılıcın bir ucunun ilmi bir ucunun ise adaleti temsil ettiğine inanılır. Zülfikar kılıcının ağırlığı ve uzunluğuna ilişkin çok değişik rivayetler vardır fakat şu kadarını söyleyebiliriz ki anlatılanlar diğer kılıçlardan çok farklı ve özel olduğu yönündedir.

Zülfikar Kılıcı Hikayesi

zulfikar-yuzuk

Kılıca dair 2 tane kabul edilmiş rivayet bulunmakta. Bunlardan bir tanesi Hz. Ali’ye kılıcın Cebrail tarafından verildiğidir. Cennette asılı duran Zülfikar Hz. Ali’ye vermek üzere dünyaya indirilir ve o gece Hz.Peygamber, Ali’yi evine davet ederek bu kılıcı kınıyla verir. Allah’tan bir hediye olduğunu müjdeler.

Kılıç hakkında edilen ikinci rivayet ise, Uhud savaşında düşman askerinden olan Amrü bin Adüd savaşta kendisine karşı çıkacak bir rakip istediğinde Hz. Peygamber, Ali’ye zülfikarı uzatarak ona karşı çıkmasını söylemiştir. Bu kılıcın peygambere savaş ganimeti olarak Mısırlılardan geçtiği söylenmektedir.  Savaşta dişi kırılan Hz.Peygamberin “Yetiş Ali” demesi sonrası bedeninden 70 yara alan ve son ana kadar peygamberi savunan Hz.Ali için Cebrail’in “Zülfikar’dan başka kılıç Ali’den başka yiğit yoktur” dediği rivayet edilir. Arapça olarak pek çok yerde rastlanabilen bu söz şu şekildedir. “La fetta illa ali la seyfe illa Zülfikar”


Zülfikar Kılıcı Nerede Sergileniyor?

zulfikar-yuzuk

Kılıcın nerede olduğu bilinmemekle birlikte Hz.Ali’nin kendi na’şını götürdüğü deveyle beraber onu da yanına aldığı söylenmektedir. Bir diğer rivayete göre ise Hz.Ali  oğulları İmam Hasan ve Hüseyin’e Zülfikar’ı Neceften denize atmasını söylemiştir. Günümüzde Dicle ve Fırat nehirlerine denk gelmektedir.

Aynı zamanda 12. İmam olan İmam Mehdi’nin yeniden dünyaya gelerek bu kılıç ile adaleti yeniden tesis edeceğine inanılmaktadır. Günümüzde Topkapı Sarayı’nda Hz.Ali’ye ait özel bir kılıç bulunmaktadır fakat bu kılıç çatal başlı Zülfikar olmayıp düz bir kılıçtır.


Zülfikar Kolyenin Anlamı

zulfikar-kolye

Günümüzde pek çok kişide Zülfikar kolye, yüzük ya da bilekliğe rastlamak mümkün. Peki bu tarihi ve sırlarla dolu aksesuarı taşımak ne anlama gelir? Zülfikar kolyenin anlamına bakıldığında bu kolyeyi takanların Hz.Ali’den dolayı taktıkları ve mezheplerinin Alevi olduğu yönünde genel bir kanı olsa da doğru değildir. Özellikle kılıcın ilmi ve adaleti temsil etmesinin yanı sıra İslam inancında yiğitliği de temsil etmesi yönüyle pek çok erkek tarafından tercih edilmektedir. Siz de Anı Yüzük’e gelerek Zülfikar kılıçlı aksesuarlarımızı inceleyebilir,günlük hayatta bu sembolik aksesuar ile tarzınızı yansıtabilirsiniz.

Blog Yazılarımız

Diriliş Ertuğrul Yeni Sezonunda Osmanlı Kuruluyor!

21 Eylül 2018
Diriliş Ertuğrul Yeni Sezonunda Osmanlı Kuruluyor!

Kayı Boyunun kurucu lideri Ertuğrul Gazi’nin varoluş mücadelesini konu alan Diriliş dizisi yeni sezonda Osmanlı Devleti’ni kurmaya hazırlanıyor. Peki, Diriliş Ertuğrul’un 5.sezonu ne zaman? Dizi hakkında merak ettikleriniz bu yazıda aksesuarları ise sadece Anı Yüzük’te satışta.

Anı Yüzük’ten Payitaht Abdülhamid Müjdesi!

21 Eylül 2018
Anı Yüzük’ten Payitaht Abdülhamid Müjdesi!

Türkiye’de ve Ortadoğu’da büyük hayran kitlesine ulaşan Payitaht Abdülhamid dizisi yeni sezona ne zaman başlıyor? Merakla beklenen Abdülhamid dizisi hakkında en yeni bilgiler bu yazıda. Dizide yer alan aksesuarlar ise resmi sponsoru Anı Yüzük’te. Mutlaka göz atın!

Her Bütçeye Uygun 5 Harika Kehribar Tesbih Modeli

04 Mayıs 2018
Her Bütçeye Uygun 5 Harika Kehribar Tesbih Modeli

Tesbih severlerin ilgisini çekecek her bütçeye uygun 5 kehribar tesbih modeline daha yakından bakın! Stresinizi azaltacak tesbihler için şimdi tıkla, keşfet!

Devlet Ebed Müddet’in Anlamı

27 Nisan 2018
Devlet Ebed Müddet’in Anlamı

Aksesuar dünyasında sıklıkla yer verdiğimiz “Devlet Ebed Müddet” ne demektir? Gelin daha yakından bakalım!

Fatih Sultan Mehmet’in Az Bilinen 5 Özelliği!

27 Nisan 2018
Fatih Sultan Mehmet’in Az Bilinen 5 Özelliği!

Osmanlı Padişahları arasında kendi döneminde bilgi birikimi ve entelektüel seviyesi ile adeta bir dünya insanı olmayı başarmış Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’un Fethi dışında az bilinen 5 özelliğini sizler için araştırdık! İşte Fatihin o çarpıcı yönleri…

En Güzel Anneler Günü Hediye Fikirleri

20 Nisan 2018
En Güzel Anneler Günü Hediye Fikirleri

Mayıs'ın ikinci haftası kutlanmaya başlanan Anneler Günü için en güzel hediye önerileri Anı Yüzük'te sizi bekliyor. Hemen tıkla, anneni mutlu edecek hediyeyi kolayca seç.

Özel Güvenlik Nasıl Olunur?

13 Nisan 2018
Özel Güvenlik Nasıl Olunur?

Özel Güvenlik Görevlisi ögg nasıl olunur? Çağımızın popüler mesleği güvenlik işine gelin daha yakından bakalım! Özel Güvenlik görevlileri hakkında merak ettiğiniz her şey bu yazıda.

Türk Bayrağı İle İlgili Bilmeniz Gereken 7 İlginç Şey

07 Nisan 2018
Türk Bayrağı İle İlgili Bilmeniz Gereken 7 İlginç Şey

Türk bayrağı hakkında neler biliyorsunuz? Milli sembolümüz hakkında merak ettikleriniz en güzel bayrak resimleri ile bu yazıda hemen tıkla, okumaya başla!

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.