x
Menü
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kapat
Sepetim
Paracord Bileklik Ne İşe Yarar?
07.08.2017

Paracord Bileklik Ne İşe Yarar?

 Son günlerin modası paracord bilekliklere gelin daha yakından bakalım. Paracord bileklik ne işe yarar’dan paracord yapımınna kadar aklınıza gelebilecek tüm sorularınızı bu yazımızda yanıtlıyoruz. Ehh o zaman başlayalım!

PARACORD BİLEKLİK NEDİR?

parasut-ipi

Öncelikle paracord bileklik bir Türk icadı olmayıp Amerikan ordularında ünlenmiş bir aksesuardır. Amerikalıların “Hayatta kalma ekipmanı” olarak tanımladıkları bu aksesuar İngilizcede parachute cord kelimelerinden oluşmaktadır. Paracord kelimesinin Türkçe karşılığı ise paraşüt ipidir. Paracord bileklik nedir sorunun yanıtı da paraşüt ipinden oluşan el ya da makine ile örülen bilekliklerdir. Paracord bileklik ipleri 550 LB kalitede gerçek paraşüt ipinden üretilmiş olup içinde 7 ince ipten oluşmaktadır.

PARACORD BİLEKLİK YAPIMI

paracord-bileklik-yapimi

Paracord bileklikler elle ya da makine ile örülebilir bu bilekliği diğerlerinden ayıran en önemli yönü işçiliğinde paraşüt ipinin kullanılmasıdır. Paraşüt ipi dış naylon kılıfı ve bir takım naylon iç iplerden oluşur. Yağmura ve suya karşı dayanıklıdırlar, İpler elastik yapısı nedeniyle esneyebilirler. Sürtünmeye orta derecede dayanıklıdırlar. Standart ağırlıkta 250 kiloya kadar taşıyabilirler fakat hareket halindeki bir insanı taşımak için kullanılması önerilmez. Örüldüğünde ortalama bilek ölçüsünde 10-20 cm civarında olan bu ip açıldığında 5 metreye kadar uzamaktadır. Farklı örme teknikleri ile örülen bu aksesuarı evde kendiniz de yapabilirsiniz internette kısa bir araştırma ile paracord örme tekniklerine ulaşabilirsiniz. Fakat bu hobi size pahalıya mal olabilir. Gerçek paraşüt ipi tekli olarak parça parça alındığında oldukça pahalıdır. Bu işi yapan kişiler bu ipten metrelerce almakta ve ucuza mal etmektedir. Bu aksesuar diğer hayat kurtarıcı ekipmanlarla desteklenerek doğada kaldığınızda hayatınızı kurtaracak şık bir aksesuara dönüşürler. Bu ekipmanlar pusula, ateş başlatıcı, düdük olabilir.

PARACORD BİLEKLİK NE İŞE YARAR?

ates-baslaticili-paracord-bileklik

Amerikalılar boşuna hayatta kalma ekipmanı dememiş bakmayın öyle sadece bir ip olduğuna doğada kaldığınızda o ip öyle değerli oluyor ki. Paracord bileklikleri en çok askerler, kampçılar, doğa yürüyüşçüleri kullanmakta. Günümüzde yaygınlaşması ve paracord bilekliklerin daha özel tasarımlarının çıkması ile birlikte şehirde yaşayanlar da bu bilekliği aksesuar olarak taşımaya başladı. Peki paracord bileklikler ne işe yarar? Paracordlar, ihtiyaç anında doğada çok işinizi görecektir. Kullanım alanları biraz da sizin hayal gücünüze bağlı ama en bilinen özelliklerini sizler için sıralayalım; Standart ip şeklinde bağlama amaçlı

Barınak yapımı

Çadır ve tente bağlama, sağlamlaştırma

Balıkçılık (olta ve ağ yapımı)

Muhtelif kumaş onarma (kıyafet, çadır , tente vs.)

Vücut kırıklarında sabitleyici olarak

Ayı çantası

Alet taşıyıcı kemer

Yaralanmalarında turnike amaçlı

Kıyafet ve muhtelif ekipman kurutulması

Ayakkabı bağcığı

Yay yapımı (avlanma amaçlı)

Ateş yakma (hem tutuşturucu, hem de yay amaçlı)

PARACORD ÇEŞİTLERİ

mermi-kovanli-paracord

Paracord bileklikler paraşüt ipinin yanı sıra desteklenen ekipmanlarla çeşitlenmektedir. Bu aksesuarlar ateş başlatıcılı, pusulalı, düdüklü ya da boş kovanlı olabilir. Anı Yüzük olarak paracord bileklik koleksiyonumuza kişiselleştirilebilir paracord ve kurumsal paracord bileklikleri de ekledik. Siz de üzerine isim yazarak size özel hale getirebileceğiniz şık bir paracordun sahibi olabiliriniz ya da mesleğinize özel olarak hazırlanan paracord bileklikleri inceleyebilirsiniz.

pusulali-paracord

 

    Ateş Başlatıcılı Paracord Bileklik

Ateş başlatıcılı bileklikler zor anlarınızda ateş yakmanıza yardımcı olur. Bilekliğin klipsindeki sistem çakmaktaşı gibi çalışır. Bu sistem ile kıvılcım oluşturulur ve kuru otlardan ateş başlatılabilir.

     Pusulalı Paracord Bileklik

Pusulalı bileklikler karanlıkta, ormanda, yolda veya bilmediğiniz bir yerde yönünüzü kaybettiğinize size kılavuzluk yapmaya elverişlidir. Eldeki diğer imkanlarla birleştirildiğince güzel sonuçlar verir.

     Düdüklü Paracord Bileklik

Düdüklü bileklikler olumsuz ve acil anlarda sesinizi duyurmaya yardımcı olur. Ses yolu ile yerinizi belli ederek destek gelmesine olanak sağlar.

 

PARACORD BİLEKLİK FİYATLARI

paracord-bileklik

Gerçek paraşüt ipinden üretilen el örmesi paracord bilekliklerin fiyatı 30 ile 70 Türk Lirası arasında değişmektedir fakat piyasada 5 Liraya paracord satanlara da rastlamak mümkündür bu bilekliklerin paracord ipi olmadığını kesinlikle söyleyebiliriz. Ayakkabı bağcığı denilen sahte iplerden örülmekte ve pek çok kişi ucuza bu bilekliklerden alarak doğada kendini tehlikeye atmaktadır. Gerçek bir paracord bilekliğe sahip olmak istiyorsanız güvenilir sitelerden ürün bilgilerini detaylıca kontrol ederek alışveriş yapmanızı öneririz.

 

Blog Son Eklenenler
Selahaddin Eyyubi Kimdir ?

Selahaddin Eyyubi Kimdir ?

Dizi aksesuarları

Selahaddin Eyyubi Eyyubi hanedanının kurucusu ve ilk hükümdarıdır. 1187 yılında Kutsal Toprakları Haçlılardan geri almak için bir ordu kurdu ve ordusuyla birlikte 4 Temmuz 1187'de gerçekleşen Hıttin Muharebesi'nde Kudüs Kralı Lüzinyan Kralı Guy'ın ordusunun büyük bir kısmını yok etti. 2 Ekim 1187'de Kudüs'ü Haçlıların elinden alarak bölgedeki 88 yıllık Hıristiyan egemenliğine son verdi ve şehri İslam dünyasına geri verdi. Üçüncü Haçlı Seferi Selahaddin'in ordusu Frank mevzilerini kuşatıyordu, ancak sonunda Philip ve Richard'ın ordularının gelişi dengeyi Haçlılar lehine değiştirdi. Şehir nihayet 12 Temmuz 1191'de Selahaddin'in filosunun büyük kısmını oluşturan 70 geminin ele geçirilmesiyle ele geçirildi.Haçlılar daha sonra güneye, Kudüs'e doğru yürüdüler ve sahil boyunca ilerlerken Selahaddin'in ordusunu taciz ettiler. Daha sonra 7 Eylül 1191'de Arsuf ovasında büyük çaplı bir savaş yaşandı. Haçlılar zaferi kazandı, ancak Müslümanların kayıpları önemli değildi. Ne Acre ne de Arsuf, Selahaddin'in ordusuna ciddi hasar vermemiş olsa da, arka arkaya iki yenilgi ve ardından Ağustos 1192'de Jaffa'nın I. Richard tarafından ele geçirilmesi, Selahaddin'in çağdaşları arasındaki itibarını zayıflattı. İslam Dünyası'nı Birleştirmek Mısır Sultanı olan Selahaddin, Nureddin'in Suriye'deki muzafferiyetini 1174'te Şam'ı zaptetmesiyle tekrar etti. Selahaddin, Sünni Ortodoksluğun koruyucusu olduğunu ilan etti ve onun Kahire'deki Şii halifesini vazifeden alması ve devletini Sıkı İslam hukukuyla teşkilatlandırılması bu iddiaya ciddi bir ağırlık verdi. Vefat ve Mirası Selahaddin, kısa bir süre sonra 4 Mart 1193'te Şam'da öldüğü için Haçlıların ayrılışından yararlanamadı. O zamanlar sadece 55 veya 56 yaşındaydı ve muhtemelen onlarca yıl süren kampanyalar nedeniyle fiziksel yaralanmalardan ölmüştü. Kırılgan ve çoğu zaman istikrarsız olan Müslüman Birliği, ana liderinin ölümünden sonra hızla dağıldı.

Devamını Oku
17.10.2023
Barbaros Hayreddin Paşa Kimdir, Hayatı ve Zaferleri

Barbaros Hayreddin Paşa Kimdir, Hayatı ve Zaferleri

Anı Yüzük Tarih

Büyük Türk denizcisi Barbaros Hayreddin Paşa'nın hayatı ile ilgili bilmedikleriniz bu yazımızda sizi bekliyor!

Devamını Oku
05.06.2023
Sultan Alparslan Hayatı, Zaferleri ve Ölümü

Sultan Alparslan Hayatı, Zaferleri ve Ölümü

Anı Yüzük Tarih

Malazgirt kahramanı büyük komutan Sultan Alparslan'ın hayatı bu yazımızda!

Devamını Oku
31.08.2021
Uyanış: Büyük Selçuklu Dizisi Dönemsel Bazı Sembol ve Motifler

Uyanış: Büyük Selçuklu Dizisi Dönemsel Bazı Sembol ve Motifler

Dizi aksesuarları

TRT'de kısa bir süre sonra seyircisiyle buluşacak olan " Uyan ış : Büyük Selçuklu " dizisi, toplumun tarih nostaljisini yeniden harekete geçirecek bir motivasyonla gelmektedir. Büyük Selçuklu Dönemi , başarılarını ve zaferlerini birçok sembolle ve motifle kodlayarak tarihsel kayıtlara geçen önemli bir dönemdir. Aksesuar tarafında da değerlendirilebilecek ve insanların tarihle yeniden buluşmasını ve bütünleşmesini sağlayacak o sembol ve motiflerden bazılarını blog yazımızda bulabilirsiniz.

Devamını Oku
28.09.2020
Mistik Topaz Taşının Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Mistik Topaz Taşının Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Doğal Taşlar

Doğadan aldığı enerjisiyle ve güçlü imajıyla nesiller boyu ilgi odağı olan Mistik Topaz'ın hikâyesine göz atın! 

Devamını Oku
31.10.2019
Zultanit Taşı (Sultan Taşı) Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Zultanit Taşı (Sultan Taşı) Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Doğal Taşlar

İsmini Osmanlı padişahlarından alan ve otoritenin ışıltılı bir timsali olarak konumlanan Zultanit (Sultan) Taşı'nın ihtişamlı hikâyesine göz atın.

Devamını Oku
31.10.2019
Malakit'in Kesif Hikâyesi

Malakit'in Kesif Hikâyesi

Doğal Taşlar

Yüzyıllar boyunca doğada varlığını sürdüren ve tinsel misyonunu insan bedenine taşıyan Malakit'in kesif hikâyesine göz atın.

Devamını Oku
30.10.2019
Kaplangözü Taşı Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Kaplangözü Taşı Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Doğal Taşlar

Doğadan aldığı enerjisiyle insana ilham kaynağı olan Kaplangözü Taşı'nın hikâyesini sizler için yazdık!

Devamını Oku
30.10.2019
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.