Fatih Sultan Mehmet’in Az Bilinen 5 Özelliği!

27 Nisan 2018
Fatih Sultan Mehmet’in Az Bilinen 5 Özelliği!

Fatih Sultan Mehmet’in biyografisine bakıldığında ilk olarak şunlar söylenebilir: İstanbul’u fetheden o şanlı komutan, Avrupa’da tanınan adıyla “Büyük Türk” Osmanlı İmparatorluğunun yedinci padişahı.  İlk olarak 1444-46 yılları arasında kısa bir dönem, daha sonra 1451'den 1481 yılında ölümüne kadar 30 yıl boyunca hüküm süren bu tarihi kişiliğin bilinmeyen yönlerini sizler için araştırdık. Bu özellikleri okuyunca İstanbul’un fethinin ne kadar şanlı bir fetih olduğunu görecek ve bir kez daha ecdadınızla gurur duyacaksınız.

istanbulun-fethi

Fatih Sultan Mehmet’in hayatı 30 Mart 1432’de başlar. Pazar günü şafak vaktinde, devletin başkenti olan Edirne'de, II. Murad'ın dördüncü oğlu olarak dünyaya gelen Fatih Sultan Mehmet’in  Annesi Hüma Hatundur. Fatih Sultan Mehmet’in eşleri ise sırasıyla, Emine Gülbahar Hatun, Gülşah Hatun, Hatice Hatun, Sitti Mükrime Hatun, Çiçek Hatun olmuştur. Çocukları ise sırasıyla, II. Bayezid, Şehzade Mustafa, Cem Sultan, Gevherhan Sultandır.

-FATİH’İN ÇOCUKLUK DEFTERİ

Fatih-sultan-mehmet-annesi

Çocukları çok seven Fatih Sultan Mehmet’in çocukluğundan kalan bu özel defterin günümüze kadar ulaştığını biliyor musunuz? 1940 yılında Prof. Dr. Süheyl Ünver’in dikkatiyle yayın dünyasına kazandırılan bu Fatih’in çocukluk defteridir. Defterde, at başları, leylek, baykuş, kartal, Fatih’in hocaları ya da etrafındakilerin karikatürleri vardır. Yunan alfabesi, çiçek motifleri, Farsça beyitleri yer almaktadır. Anadili Türkçe'nin yanında Yunanca, Arapça, Latince, Farsça ve İbraniceyi kusursuz şekilde konuşuyordu.

-BİLİM AŞIĞIYDI

fatih-sultan-mehmet1

Bilime büyük önem veren Fatih Sultan Mehmed yabancı ülkelerdeki büyük bilginleri İstanbul’a getirtirdi. Trabzon Rum İmparatorluğu’nu ele geçirdikten sonra, imparatorluğun felsefecisi Amiroutzes ile sarayda felsefe konuştuğu oldukça özel bir detaydır. Farsça ve Arapça’ya çevrilmiş olan felsefi eserler okurdu. 1466 yılında Batlamyos Haritasını yeniden tercüme ettirip haritadaki adları Arap harfleriyle yazdırdı. Saray’da büyük bir kütüphane kurdurmuş pek çok Antik Yunan felsefecilerin eserlerini getirtmiştir. Bunlar arasında en bilinenleri, Aristotales, St Thomas, Aquinas kitapları vardır.

İTALYA’NIN HER KARIŞINI BİLİRDİ!

Fatih İtalya’yı ve İtalyan kültürünü çok iyi biliyordu. Son seferi de İtalya üzerineydi. Gedik Ahmet Paşa'ya da Puglia eyaletini üs tutturmuştur.

İLK RESMİNİ ÇİZDİREN PADİŞAH!

fatihin-portresi

1479 yazında Venedikliler’den iyi bir ressam göndermelerini istemiştir. 1479 sonbaharında Gentile Bellini İstanbul’a gelmiştir. Şu an Londra National Portrait Gallery’deki bildiğimiz o Fatih tablosunu yapmıştır. Fatih’in oğlu II. Bayezid çok dindardı. Bellini’nin yaptığı meşhur tabloyu ve diğer tabloları Saray’dan atmıştır. Bellini’nin Saray’ın bazı duvarlarına yaptığı freskleri de sıvayla kapattırmıştır.

FATİH’İN KAFTANI…

fatih-sultan-mehmet-mezarı

Fatih’in ölümünde üzerindeki kaftanın yakası yırtıktır. Doktorlar nefes alsın diye yapmıştır. Halen Topkapı Sarayı’ndadır. Topkapı Sarayı’nda Fatih’in kılıcını ve diğer savaş aksesuarlarını da görmeniz mümkün. Bu şanlı kahraman, 3 Mayıs 1481 günü vefat etmiştir ve Fatih Camii’nin yanındaki Fatih Türbesi’ne defnedilmiştir.

Şimdilerde başrollerinde Kenan İmirzalıoğlu'nun oynadığı Fatih adlı diziyle alınan Fatih Sultan Mehmet’in hayatının ne kadarı ekrana taşınır bilinmez ama her Türk gencinin bilmesi ve ilham alması gereken Fatih’in hayatı dileriz sizin ömrünüze de ışık tutar.

BONUS: FETİH YÜZÜKLERİ

feth-yüzügü

Anı Yüzük olarak Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethinden ve başarılarla dolu yaşam öyküsünden ilham alarak tasarladığımız fetih yüzüklerine daha yakından bakın! Siz de bu şık aksesuarın sahibi olarak fetih ruhunu her daim yaşatabilirsiniz. Hemen sipariş verin, ücretsiz kargo ve kapıda ödeme kolaylığı ile güvenle satın alın.

Blog Yazılarımız

Mistik Topaz Taşının Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

31 Ekim 2019
Mistik Topaz Taşının Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Renk değiştiren özelliğinden ötürü yüzyıllardır ilgi odağı olan mistik topaz taşına dair tüm bilmek istedikleriniz blog yazımızda.

Zultanit Taşı (Sultan Taşı) Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

31 Ekim 2019
Zultanit Taşı (Sultan Taşı) Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Son yıllardaki popülerliği ile dünya mücevherat sektörünün baş taçlarından biri haline gelen zultanit taşının (diaspor/sultan taşı) tüm özellikleri ve faydaları blog yazımızda.

Malakit (Malahit) Taşı Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

30 Ekim 2019
Malakit (Malahit) Taşı Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Çağlar boyu nitelikleri ile bilinen malakit (malahit) taşı ile ilgili bilmek istediğiniz tüm özellikler ve faydalarını blog yazımızda sizlerle paylaşıyoruz.

Kaplangözü Taşı Nedir, Özellikleri Nelerdir?

30 Ekim 2019
Kaplangözü Taşı Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Göz alıcı rengi ve nitelikleri ile diğer doğal taşlardan ayrılan kaplangözü taşının özellikleri hakkında tüm merak ettikleriniz blog yazımızda.

Hematit Taşı Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

30 Ekim 2019
Hematit Taşı Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Çelik üretiminde ve gümüş aksesuarlarda sıkça kullanılan hematit taşı hakkında bilgiler ve tüm özellikleri blog yazımızda.

Mavi Kelebeklerin Hikayesi

21 Ekim 2019
Mavi Kelebeklerin Hikayesi

1992 yılında başlayan ve 3 yıl süren, yüzbinlerce can kaybı ile sonuçlanan Kosova Savaşı'nın en yürek burkan sayfalarından biri olan Srebrenitza Katliamı'nın üzerinden geçen 27 yılın ardından Mavi Kelebeklerin hikayesini ve sembolizmini birlikte inceliyoruz.

Dünya ve Türk Mitolojilerinde Hayat Ağacı

21 Ekim 2019
Dünya ve Türk Mitolojilerinde Hayat Ağacı

Türk tarihi, Türk ve dünya mitolojilerinde büyük öneme sahip hayat ağacı miti nedir, nereden gelir? Diriliş Ertuğrul dizisindeki sembolizminin mânâsı nedir? Bu ve benzeri soruların cevabı blog yazımızda.

Türkler Geliyor Yakında Vizyonda!

21 Ekim 2019
Türkler Geliyor Yakında Vizyonda!

Son yılların gözde yapımcısı ve senaristi, Diriliş Ertuğrul ve Mehmetçik Kut'ülamare yapımlarının arkasındaki isim Mehmet Bozdağ'ın önderliğinde çekimi tamamlanan Türkler Geliyor: Adaletin Kılıcı filmi, 20 Aralık 2019 tarihinde sinemaseverler ile beyazperdede buluşacak.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.