Fatih Sultan Mehmet’in Az Bilinen 5 Özelliği!

27 Nisan 2018
Fatih Sultan Mehmet’in Az Bilinen 5 Özelliği!

Fatih Sultan Mehmet’in biyografisine bakıldığında ilk olarak şunlar söylenebilir: İstanbul’u fetheden o şanlı komutan, Avrupa’da tanınan adıyla “Büyük Türk” Osmanlı İmparatorluğunun yedinci padişahı.  İlk olarak 1444-46 yılları arasında kısa bir dönem, daha sonra 1451'den 1481 yılında ölümüne kadar 30 yıl boyunca hüküm süren bu tarihi kişiliğin bilinmeyen yönlerini sizler için araştırdık. Bu özellikleri okuyunca İstanbul’un fethinin ne kadar şanlı bir fetih olduğunu görecek ve bir kez daha ecdadınızla gurur duyacaksınız.

istanbulun-fethi

Fatih Sultan Mehmet’in hayatı 30 Mart 1432’de başlar. Pazar günü şafak vaktinde, devletin başkenti olan Edirne'de, II. Murad'ın dördüncü oğlu olarak dünyaya gelen Fatih Sultan Mehmet’in  Annesi Hüma Hatundur. Fatih Sultan Mehmet’in eşleri ise sırasıyla, Emine Gülbahar Hatun, Gülşah Hatun, Hatice Hatun, Sitti Mükrime Hatun, Çiçek Hatun olmuştur. Çocukları ise sırasıyla, II. Bayezid, Şehzade Mustafa, Cem Sultan, Gevherhan Sultandır.

-FATİH’İN ÇOCUKLUK DEFTERİ

Fatih-sultan-mehmet-annesi

Çocukları çok seven Fatih Sultan Mehmet’in çocukluğundan kalan bu özel defterin günümüze kadar ulaştığını biliyor musunuz? 1940 yılında Prof. Dr. Süheyl Ünver’in dikkatiyle yayın dünyasına kazandırılan bu Fatih’in çocukluk defteridir. Defterde, at başları, leylek, baykuş, kartal, Fatih’in hocaları ya da etrafındakilerin karikatürleri vardır. Yunan alfabesi, çiçek motifleri, Farsça beyitleri yer almaktadır. Anadili Türkçe'nin yanında Yunanca, Arapça, Latince, Farsça ve İbraniceyi kusursuz şekilde konuşuyordu.

-BİLİM AŞIĞIYDI

fatih-sultan-mehmet1

Bilime büyük önem veren Fatih Sultan Mehmed yabancı ülkelerdeki büyük bilginleri İstanbul’a getirtirdi. Trabzon Rum İmparatorluğu’nu ele geçirdikten sonra, imparatorluğun felsefecisi Amiroutzes ile sarayda felsefe konuştuğu oldukça özel bir detaydır. Farsça ve Arapça’ya çevrilmiş olan felsefi eserler okurdu. 1466 yılında Batlamyos Haritasını yeniden tercüme ettirip haritadaki adları Arap harfleriyle yazdırdı. Saray’da büyük bir kütüphane kurdurmuş pek çok Antik Yunan felsefecilerin eserlerini getirtmiştir. Bunlar arasında en bilinenleri, Aristotales, St Thomas, Aquinas kitapları vardır.

İTALYA’NIN HER KARIŞINI BİLİRDİ!

Fatih İtalya’yı ve İtalyan kültürünü çok iyi biliyordu. Son seferi de İtalya üzerineydi. Gedik Ahmet Paşa'ya da Puglia eyaletini üs tutturmuştur.

İLK RESMİNİ ÇİZDİREN PADİŞAH!

fatihin-portresi

1479 yazında Venedikliler’den iyi bir ressam göndermelerini istemiştir. 1479 sonbaharında Gentile Bellini İstanbul’a gelmiştir. Şu an Londra National Portrait Gallery’deki bildiğimiz o Fatih tablosunu yapmıştır. Fatih’in oğlu II. Bayezid çok dindardı. Bellini’nin yaptığı meşhur tabloyu ve diğer tabloları Saray’dan atmıştır. Bellini’nin Saray’ın bazı duvarlarına yaptığı freskleri de sıvayla kapattırmıştır.

FATİH’İN KAFTANI…

fatih-sultan-mehmet-mezarı

Fatih’in ölümünde üzerindeki kaftanın yakası yırtıktır. Doktorlar nefes alsın diye yapmıştır. Halen Topkapı Sarayı’ndadır. Topkapı Sarayı’nda Fatih’in kılıcını ve diğer savaş aksesuarlarını da görmeniz mümkün. Bu şanlı kahraman, 3 Mayıs 1481 günü vefat etmiştir ve Fatih Camii’nin yanındaki Fatih Türbesi’ne defnedilmiştir.

Şimdilerde başrollerinde Kenan İmirzalıoğlu'nun oynadığı Fatih adlı diziyle alınan Fatih Sultan Mehmet’in hayatının ne kadarı ekrana taşınır bilinmez ama her Türk gencinin bilmesi ve ilham alması gereken Fatih’in hayatı dileriz sizin ömrünüze de ışık tutar.

BONUS: FETİH YÜZÜKLERİ

feth-yüzügü

Anı Yüzük olarak Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethinden ve başarılarla dolu yaşam öyküsünden ilham alarak tasarladığımız fetih yüzüklerine daha yakından bakın! Siz de bu şık aksesuarın sahibi olarak fetih ruhunu her daim yaşatabilirsiniz. Hemen sipariş verin, ücretsiz kargo ve kapıda ödeme kolaylığı ile güvenle satın alın.

Blog Yazılarımız

Diriliş Ertuğrul Yeni Sezonunda Osmanlı Kuruluyor!

21 Eylül 2018
Diriliş Ertuğrul Yeni Sezonunda Osmanlı Kuruluyor!

Kayı Boyunun kurucu lideri Ertuğrul Gazi’nin varoluş mücadelesini konu alan Diriliş dizisi yeni sezonda Osmanlı Devleti’ni kurmaya hazırlanıyor. Peki, Diriliş Ertuğrul’un 5.sezonu ne zaman? Dizi hakkında merak ettikleriniz bu yazıda aksesuarları ise sadece Anı Yüzük’te satışta.

Anı Yüzük’ten Payitaht Abdülhamid Müjdesi!

21 Eylül 2018
Anı Yüzük’ten Payitaht Abdülhamid Müjdesi!

Türkiye’de ve Ortadoğu’da büyük hayran kitlesine ulaşan Payitaht Abdülhamid dizisi yeni sezona ne zaman başlıyor? Merakla beklenen Abdülhamid dizisi hakkında en yeni bilgiler bu yazıda. Dizide yer alan aksesuarlar ise resmi sponsoru Anı Yüzük’te. Mutlaka göz atın!

Her Bütçeye Uygun 5 Harika Kehribar Tesbih Modeli

04 Mayıs 2018
Her Bütçeye Uygun 5 Harika Kehribar Tesbih Modeli

Tesbih severlerin ilgisini çekecek her bütçeye uygun 5 kehribar tesbih modeline daha yakından bakın! Stresinizi azaltacak tesbihler için şimdi tıkla, keşfet!

Devlet Ebed Müddet’in Anlamı

27 Nisan 2018
Devlet Ebed Müddet’in Anlamı

Aksesuar dünyasında sıklıkla yer verdiğimiz “Devlet Ebed Müddet” ne demektir? Gelin daha yakından bakalım!

Fatih Sultan Mehmet’in Az Bilinen 5 Özelliği!

27 Nisan 2018
Fatih Sultan Mehmet’in Az Bilinen 5 Özelliği!

Osmanlı Padişahları arasında kendi döneminde bilgi birikimi ve entelektüel seviyesi ile adeta bir dünya insanı olmayı başarmış Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’un Fethi dışında az bilinen 5 özelliğini sizler için araştırdık! İşte Fatihin o çarpıcı yönleri…

En Güzel Anneler Günü Hediye Fikirleri

20 Nisan 2018
En Güzel Anneler Günü Hediye Fikirleri

Mayıs'ın ikinci haftası kutlanmaya başlanan Anneler Günü için en güzel hediye önerileri Anı Yüzük'te sizi bekliyor. Hemen tıkla, anneni mutlu edecek hediyeyi kolayca seç.

Özel Güvenlik Nasıl Olunur?

13 Nisan 2018
Özel Güvenlik Nasıl Olunur?

Özel Güvenlik Görevlisi ögg nasıl olunur? Çağımızın popüler mesleği güvenlik işine gelin daha yakından bakalım! Özel Güvenlik görevlileri hakkında merak ettiğiniz her şey bu yazıda.

Türk Bayrağı İle İlgili Bilmeniz Gereken 7 İlginç Şey

07 Nisan 2018
Türk Bayrağı İle İlgili Bilmeniz Gereken 7 İlginç Şey

Türk bayrağı hakkında neler biliyorsunuz? Milli sembolümüz hakkında merak ettikleriniz en güzel bayrak resimleri ile bu yazıda hemen tıkla, okumaya başla!

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.