x
Menü
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kapat
Sepetim

Tesbih & Orijinal Tesbih Modelleri

Elinizden bırakamayacağınız, tüm dikkatleri üzerinize çekecek Tesbihlere bedava kargo, kapıda ödeme ve değişim&iade imkanlarıyla sahip ol! 

Filtre
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat

Tesbih

Toplam 16 ürün bulunmaktadır.

Tespihler

Bazen rahatlamak, bazen oyalanmak, bazen dini ibadetleri yerine getirmek bazense sadece estetik amacıyla kullandığımız tesbihler, Küçük tanelerin özenle bir ipe dizilmesinden oluşurlar.  Tespih kelime itibariyle Arapça kökenli olup ‘tekrar’ anlamına gelmektedir.  Tespihin tarihine bakıldığında Türklere İslamiyet’le birlikte geçtiği bilinen tespih çekme kültürü günümüzde her erkek tarafından kabul gören bir alışkanlık haline dönüşmüştür.

Tekrarlanan işleri saymak için kullanılan ve tanelerin bir ipe dizilmesi ile halka şeklinde oluşturulan bir sayma aracı ve aksesuar olan tesbih zaman içindeki kullanım amacı değişmiş olan bir aksesuar olsa da eski çağlardan beri her daim kullanılmıştır. Her kullanan için de bir alışkanlık haline gelmiştir.

Eski çağlarda tesbih, bir güç gösterisi olarak kullanılıyordu. Avcılar, avladıkları hayvanların kemiklerini ipe geçirerek basit anlamda bir tesbih yapmış oluyor ve bu da güç göstermeye yönelik bir eylem oluyordu.

Daha sonraları tesbihler Brahman ve Budistler tarafından dini amaçlarla da kullanılan bir araç oldu. İslam'da ise ilk zamanlarda zikir için parmak sayılırken Halifeler döneminde tesbihler de kullanılmaya başlandı. İslam ülkelerinde ve bizim ülkemizde Allah'ı zikretmek için kullanılan tesbihler genelde 33 ve katı şeklinde taneli olur.

Günümüze yaklaştıkça ve yaşadığımız coğrafyayı da ele alınca tesbihin sayılan kullanım alanları dışında bir stres atma aracı ve kişiyi tamamlayan bir aksesuar özelliği kazandığını da görmekteyiz. Günümüzde artık bireyler tesbihi rahatlama aracı, stil tamamlayıcısı ve bir tarzın ifadesi olarak çokça tercih etmektedirler.

Osmanlı'da bir sanat olan tesbih günümüzde de birçok özel tasarımla karşımıza çıkmaktadır. Tesbih modelleri ve çeşitleri o kadar çoktur ki kişinin bu çeşitler içinden tesbih modeli beğenmemesinin imkanı yok denecek kadar azdır. Bu yüzden kullanmak veya koleksiyonuna eklemek isteyenler için internet sitemiz harika fırsatlar sunmaktadır.

Tesbih Çeşitleri

Tesbihi özel kılan taneleri, rengi, ipi ve püskülüdür. Tesbihler, üretim esnasında kullanılan tesbih tanelerinin madde ve cinsine göre sınıflandırılırlar. Dışarıda herhangi bir yerde bulabileceğiniz birkaç liralık tesbihler plastikten yapılanlar ancak biz Anı Yüzük olarak tesbihseverler için üretilen orijinal, değerli ve özel tesbihleri bünyemizde bulunduruyor ve sizlerle buluşturuyoruz. Tesbihlerimiz hem hammaddesi hem de işçiliği ele alındığında kalite ve orijinallikte en üst seviyeyi hedefleyen amaçlarla üretiliyor. Bu yüzden sitemizdeki tesbih çeşitleri kalite olarak ucuz modellerle kıyaslanamaz. En bilinen tesbih çeşitleri arasında kehribar tesbihler, oltu tesbihler, doğal taş tesbihler, gümüş ve  ağaç tesbihler yer almaktadır. Tesbihler yine aynı zamanda tanelerin kesimine göre de kendi içlerinde ayrılırlar bunlar arasında, arpa kesim, küre kesim, çubuk kesim tesbih çeşitleri yer almaktadır.

Bu bağlamda tesbih çeşitlerimizi inceleyebilir ve kolayca sipariş verebilirsiniz.

Tesbih Modelleri

Tesbih modellerinin en değerli ve popüler olanlarına Anı Yüzük ile güvenle sahip olabilirsiniz.  Bu modeller arasında değerli ve yarı değerli taşlardan yapılan tesbih modelleri ile ağaç tesbih çeşitlerini bulabilirsiniz.  Bünyemizde yüzlerce çeşit model bulunmaktadır. Bu modellerin her biri size en kaliteli tesbihi en uygun fiyatlarla ulaştırma amacı ile sitemizde yer almaktadır.

Tesbih çeşitleri ve modelleri arasından tarzınıza en uygun olanı seçebilmek için tesbih yapımında kullanılan taşların özelliklerini bilmeniz sizler için büyük kolaylık sağlayacaktır. Tesbih alırken öncelikle taş seçiminizi yapmalı ardından taş rengi ve püskülüne karar vermelisiniz.  Tesbih modelleri arasında tesbih koleksiyonerlerinin en gözde parçası hiç şüphesiz ki kehribar tesbih modelleridir. Bu modeli Erzurum Oltu taşından üretilen Oltu tesbihler takip etmektedir.  Ucuz tesbih arayanlar ise çoğunlukla sıkma kehribar tesbih modellerine ya da ağaç tesbih modeli olan kuka tesbihe yönelirler.

En çok tutulan tesbih modellerini ise şöyle sıralayabiliriz.

Kehribar Tesbih

Kehribar, bir taş çeşidi olmayıp 40 milyon yıl önce ölen ağaçların fosilleşmiş reçinesidir.  Kehribar taşı, yerin binlerce kilometre altından çıkarılan ve işlenmesi bir hayli zor olan özel bir tesbih tanesidir. Gerçek kehribarın rengi turuncu ile altın sarısı arası tonlardadır. Gerçek kehribar nasıl anlaşılır sorusu birçok tesbih severin zihnini meşgul etmektedir. Oldukça pahalı bir tesbih çeşidi olan kehribar tesbihin en bilinen modelleri, damla kehribar, ateş kehribar ve sıkma kehribar tesbihtir. Damla kehribar, Çam ağacı reçinesinin fosilleşmesiyle oluşurken kehribar tozlarının sıkıştırılması ile sıkma kehribar, şeffaf ve saydam bir yapıya sahip olan taşa ise ateş kehribarı adı verilmiştir.

Kehribar çok eski çağlardan gelen fosilleşip taşlaşan ağaç reçinelerinden elde edilen bir taştır. Geniş bir renk yelpazesine sahip olan kehribar kıymetli bir taş olup şıklığı ve verdiği histen dolayı çokça tesbihlerde kullanılır. Kehribar tesbihlerden damla ve ateş kehribarlar biraz daha pahalı olabilirken sıkma kehribarlar maliyet konusunda daha uygundur. Bunun sebebi özellikle damla kehribarların en doğal ve orijinal olmasında gelmektedir. Kehribar tesbihlerin fiyatları ve sebepten dolayı geniş bir yelpazede farklılık gösterir.

Oltu Tesbih

Türkiye’de çıkarılan ve değerli taşlar arasında yer alan Oltu taşı, rezervi az olan ve çıkarılması oldukça zor olan bir maden olması nedeniyle Oltu taşı tespih fiyatları itibariyle pahalı tesbihler arasında yer almaktadır. Oltu taşı cenneti Erzurum’daki atölyemizde üretilen Oltu tesbih çeşitleri firuze işlemeli, mercan işlemeli olarak farklı işçiliklerle süslenmektedir. Oltu taşı tespih faydaları da oldukça fazlasıdır. En bilineni kişinin vücutlarında birikmiş olan statik elektriği tespih çekmek suretiyle attıklarına ve bu vesileyle de stresten kurtulduklarına inanılır. Gerçek Oltu taşını bulmak bir hayli zordur. Gerçek Oltu taşı nasıl anlaşılır diye düşünmek istemiyorsanız hemen Anı Yüzük’e gelerek Erzurum’daki atölyemizde ustalarımız tarafından tasarlanan ve üretilen Oltu tesbih modellerine göz atabilirsiniz.

Erzurum'da çıkartılan oltu taşından yapılan tesbihler de göz dolduran modeller arasında. Erzurum oltusu kalitesi çok yüksek bir taştır bundan yapılan oltu tesbihler de en güzel tesbihler içerisinde yer alır. Anı Yüzük olarak kalitesi ile ün salmış gerçek Erzurum oltusu tesbihler satmaktayız ama isterseniz Gürcistan oltu modellerimiz de tercih edebilirsiniz.

Doğal Taş Tesbih

Kehribar veya oltunun tesbihteki otoritesini kıramasalar da diğer doğal taşlardan yapılan tesbihler de hem fiyat hem de şık tasarımları ile büyük kitlelerin tercihleri arasında. Doğal taşlı tesbihlerde akik, oniks, ametist, kaplan gözü ve sedef taşlı tesbihler sevilen modeller arasında. Özellikle akik hem tesbihye hem de yüzükte tercih edilen bir taş türü. Akik taşının hadislere konu olması hem akik yüzük hem akik tesbih konusunda da onu sevilen bir tesbih modeli yapıyor.

Doğal taşların şifasına inanan beyler tarafından tercih edilen doğal taş tesbihler sadece faydası ile değil doğal taş tesbih tanelerinin elde oluşturduğu ışık dansıyla da birçok kişiyi etkilemektedir. Tanelerin parlaklığı ve tesbih çekerken elde oluşturduğu kayganlık hissi nedeniyle erkekler tarafından çokça tercih edilirler. Doğal taş tesbih modelleri arasında en bilinenleri Akik taşlı tesbih, oniks taşlı tesbih, sedef, kaplangözü, inci, mercan, havlit ve firuze taşı tesbihlerdir. Doğal taş tesbih fiyatları işçiliğinde kullanılan doğal taşın çıkarılması ile ilişkili olarak fiyatlandırılırlar ve ucuz tesbihler arasında yer alırlar.

Akik tesbihler için buraya tıklayınız.

Ağaç Tesbih

Taşlardan yapılan tesbihler kadar ağaçtan yapılan tesbihler de hem kalite hem de işçilik olarak çok güzel bir deneyim sunuyor. Ağaç tesbihler içinde en popüler olanı kula oluyor. Kuka tesbihler genelde çekildikçe koyulaşan bir özelliğe sahip. Bunlar verdikleri güzel his ile bilinirler. Kuka tesbihin sade modelleriyle beraber gümüş işlemeli olanları genelde aranan modeller arasındadır. Fiyat olarak da daha uygun bir seviyededir. Kukanın dışında ise ağaç tesbih olarak gül ağacı, pelesenk, palmiye, abanoz, yılan ağacı gibi tesbih çeşitleri de bulunmaktadır.

Taneleri işlenebilen ağaç türlerinden üretilen ağaç tesbihler farklı model ve tasarımlarla Anı Yüzük’te sizi bekliyor. Ağaç tesbih çeşitleri arasında en çok tercih edilenleri, Kuka, kral ve abanoz tesbihtir. Özellikle Kuka tesbih, mikrop kırıcı özelliği nedeniyle en çok satılan tesbih modelleri arasında yer alır. Oldukça estetik görünüme sahip olan bu tesbihler hafif yapısı ile  elde rahatsız edici bir ağırlık oluşturmaz . Ayrıca kuka tesbih diğer doğal tesbihlerde olduğu gibi stres alıcı ve rahatlatıcı özelliği de bulunmaktadır. Siz de hemen sitemize gelerek ağaç tesbih ve kuka tesbih modellerine göz atabilirsiniz.

Kuka tesbihler için buraya tıklayınız.

Gümüş Tesbih

Aksesuar dünyasında pek çok alanda kullanılan yarı değerli gümüş madeninden üretilen gümüş tespihler, sağlık açısından pek çok faydası bulunması nedeniyle tercih sebebidir. Gümüş tesbihler taşıyan kişiyi, bakterilerden korunur, enfeksiyonları önler ve radyasyonu karşı koruyucu özelliğe sahiptir. Gümüş tesbihler elde oluşturdukları hoş görüntü ve parlaklık nedeniyle de tercih edilmektedir.

Gümüş tesbih genellikle erkekler tarafından aksesuar niteliğinde tercih edilmekte olup, bayan müşterilerimiz tarafından da hediye amaçlı alınmaktadır. Ürünlerimizin tasarımsal özelliklerini ürün sayfasına girerek inceleyebilir, çeşitli ödeme seçenekleriyle satın alabilirsiniz.

Altın Tesbih

Altın tesbihler herkes için en önde gelen tesbih modellerindendir. Bunu sebebi göz alıcı şıklıları ile beraber çok yüksek olan fiyatlarıdır. Altın tesbihler maalesef her kesime hitap etmemektedir. Gerçekten çok maliyetli olmakla beraber şıklığı ve göz alıcılığı üst seviyedir.

Günlük hayatta kullanıma uygun olmasa da sevdiklerinize ya da özel kişilere hediye olarak sunabileceğiniz altın tesbihler farklı işçilik ve teknikle üretilmektedir. Altın tesbih fiyatları güncel altın fiyatlarına göre değişmekte olup çoğunlukla tesbih koleksiyonerleri tarafından tercih edilirler.

99'luk Tesbih

Namaz tesbihi olarak da bilinen 99'luk tesbihler namaz ibadeti sonrasında Allah'ı zikretmek için kullanılırlar. 99 tesbih tanesinden üretilmesi nedeniyle bu isimle anılırlar. Namaz tesbihlerinin üretiminde çoğunlukla sedef, akik, yeşim taşı gibi doğal taşlar kullanılmaktadır. Kuka namaz tesbihleri de yine mikrop kırıcı özelliği nedeniyle tercih edilebilmektedir.

99'luk tesbihler genel olarak namaz tesbihi olarak bilinir. Bunlar dini ve zikir amaçlı kullanılan tesbihler olarak hayatlarımızda yer alır. 99'luk tesbihlerde oniks, sedef ve kuka gibi çeşitlerimiz bulunmaktadır.

İsimli Tesbih

İsimli tesbihler genelde tanelere işlenmiş şekilde tercih edilir. Bunun yanı sıra imame veya püsküle harf şeklinde de isim yazılı tesbihler bulmak mümkündür. İsimli tesbihler kişiye özel olması bakımından anlamlı ve kıymetlidir. Bu tesbihler özellikle hediye olarak alınmaktadır.

Özel günlerde ne hediye alacağınızı bilemiyorsanız hediyelik tesbihler size yardımcı olabilir. Son zamanlarda trend haline geline gelen isimli tesbihlerle siz de kendinize özel hazırlanan bir aksesuarın sahibi olabilir dilerseniz doğum günü, sevgililer günü gibi özel günlerde sevdiklerinize özel bir tesbih tasarlatabilirsiniz. İsimli teşbihlerle dilerseniz tesbih taneleri üzerine dilerseniz püskül uçlarına gümüş harf uçları taktırabilirsiniz. En güzel isimli tesbih seçeneklerine sitemizden ulaşabilir, ücretsiz kargo ile güvenle alışveriş yapabilirsiniz.

Erkek Tesbihleri

Tesbih kullanım olarak farklı amaçlara hizmet edebilen bir aksesuardır. Namaz, zikir gibi ibadet amaçlı kullanılırsa tesbih hem erkek hem de kadınlar için ortak bir amaca hizmet etmektedir ve cinsiyet ayrımı bulunmamaktadır. Ancak günlük hayatta bir aksesuar ve yaşam tarzı olarak ele alındığınde tesbih daha çok erkeklere hitap etmektedir. Erkek tesbihi kavramı daha çok bu ikinci durumu işaret etmektedir. Erkek tesbihleri günlük hayatta tarzı ifade etme amaçlı kullanılan kehribar, oltu, kuka, gümüş, akik veya başka maddelerden yapılmış tesbihleri işaret etmektedir. Erkek tesbih ile ifade edilen tesbihlerde zikir için kullanılan 99'luk tesbihler yer almamaktadır.

Hediyelik Tesbih

Hem dini hem de kültürel anlamda toplumuzda geniş bir yeri olan tesbihler aynı zamanda özellikle beylere alınabilecek hediyeler arasında yer almaktadır. Bu amaçlar ister günlük hayatta kullanmalık ister koleksiyonluk olsun tesbihler hediye etmek için araştırılan aksesuarlardan olmaktadır. Konu hediye olunca isimli tesbih modelleri en çok arananlardan olmaktadır. İsim, tanelere harf harf işlenmiş, imameye yazılmış veya püskülde harflerden oluşacak şekilde olabilmektedir. Tesbih çeşidi olarak da oltu, gümüş ve kehribar gibi modeller en çok tercih edilenler arasındadır. Bunun sebebi hem popüler, değerli ve kaliteli olmalarıdır. Hediye tesbih için sitemizi inceleyebilir sevdiklerinizi mutlu etmek için güvenle sipariş verebilirsiniz.

Tesbih Fiyatları

Konu aksesuar sahibi olmaya gelince kişileri en çok ilgilendiren bir konu da fiyatlar oluyor. Tesbih fiyatları bu konuda kişilere sunduğu alternatifler ile alım kolaylığı sağlıyor. Tesbihin çeşidi, kalitesi, modeli ve işçiliğine göre tesbih fiyatları altmış lira ile bin beş yüz lira arası değişmektedir.

Kalite, malzeme, el işi ve kampanyalar gibi faktörler göz önüne alındığında her kesimden kişiye hitap eden tesbihleri uygun fiyatlar ile sitemizden inceleyebilir ve güvenle sipariş verebilirsiniz.

Tesbih Nasıl Çekilir?

Genelde dini amaçla sorulan bu soru 33 ve katları sayısınca taneleri olan tesbihler için uygundur. Otuz üçer defa Sübhanallah, Elhamdülillah, Allahüekber denilerek namaz sonrası zikir yapılır. Bu esnada imameden sonra gelen ilk tane bir olacak şekilde sayılarak otuz üç sayısı yanılmadan tutturulmuş olur.

Tesbih çekme kültürü incelendiğinde en bilinen tesbih çekme yöntemi sağ el ile yapılandır. Dua eşliğinde tesbih çekiliyorsa, sağ el diz üzerine konur. Başparmak diğerlerinden ayrılarak sola çekilir. Soldan itibaren parmaklardaki üç boğum üzerinden üçer defa gidilerek (her parmakta dokuz tesbih çekilmiş olur) diğer parmağa geçilir. Son parmak olan serçe parmak ise boğumlar üzerinden ikişer defa geçmekle 6 tesbih çekilerek otuz üçe tamamlanır. Günlük yaşamda daima yanınızda tesbih taşıyorsanız bir kurala bağlı olmaksızın dilediğiniz şekilde kullanabilirsiniz.

Tesbih Malzemeleri

Tesbihler genel olarak dört parçadan oluşmaktadır. Bunlar tesbih ipi, boncuklar, imame ve püsküldür. Ek olarak kişisel tercih olarak ayraçlar da bulunmaktadır. Tesbih ipleri mumlu ip, misina, çelik tel gibi malzemelerden oluşabilir. Boncuklar veya taneler ise ne tür tesbih istediğinize göre değişir. Kaliteli bir model istiyorsanız kehribar, oltu, akik, kuka, gümüş, oniks, sedef gibi taş veya madenler en popüler olanlarıdır. İmameler de boncuklar hangi türden oluyorsa genelde öyle olmaktadır. Püsküller ise aynı şekilde tanelerde kullanılan maddede devam edebilirken; gümüş veya metal olanlar da bulunmaktadır. Burada tercih tesbihi yapacak kişiye bırakılmıştır.

Tesbih Yapımı

Tesbih yapımında öncelikle tesbihin yapılacağı madde seçilir. Eğer kaliteli bir tesbih isteniyorsa genelde kehribar, oltu, gümüş veya kuka gibi maddeler seçilir. Bunun yanı sıra akik, oniks, ametist gibi sevilen maddeler bulunmaktadır tesbih seçimlerinde. Karar verildikten sonra öncelikle bu madde uygun ende çubuklar halinde kesilerek yapım aşaması başlıyor. Tane boyutuna bölündükten sonra tornada tam ortalarından delinen taneler daha sonra "yuvarlama" yapılarak şekil verilmek üzere yontulup istenilen biçime sokuluyor. Bu sayede eşit büyüklükte tesbih taneleri üretimi sağlanıyor. En son aşamada ise tesbihler ipe dizilerek işlem tamamlanmış oluyor.

Tesbih satın almak yerine yapmayı tercih edenler için tesbih malzemeleri, tesbihi özel kılan tesbih taneleri, ipi ve püskülüdür. Tek başına tesbih üretmek oldukça pahalı ve maliyetlidir. Gerçek kehribar taşı, oltu ya da doğal taşı bulmak bir hayli zordur bu nedenle bu zahmetli iş yerine güvenle satın alabileceğiniz Anı Yüzük’ü tercih ederek hemen sipariş verebilir, kolayca hayalinizdeki tesbihin sahibi olabilirsiniz.

Orijinal Tesbih ve Güvenilir Alışverişin Adresi Anı Yüzük

Ürünlerimiz işinin ehli ve bu işe yıllarını vermiş ustalar tarafından özenle yapılmaktadır. Tesbih severler ve tesbih koleksiyonu yapan beyler için tesbih modellerimizi sitemizden inceleyebilir kendiniz veya sevdikleriniz için güzel bir hediye alabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.