x
Menü
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kapat
Sepetim

Oltu Tesbih

Eşsiz güzellikteki orijinal oltu taşı tesbihleri bedava kargo, kapıda ödeme ve taksitli alışveriş fırsatları ile inceleyerek güvenle alışveriş yapabilirsiniz!

Filtre
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat

Oltu Taşı Tesbihler

İlgili kategoriye ait ürün bulunmamaktadır.

Oltu Taşı

Oltu taşı bir diğer nadide taş olan kehribar gibi yarı değerli bir taştır. Hatta renginden dolayı oltu taşına siyah kehribar da denilmektedir. Geçmişte de kullanılan oltu taşı günümüzde daha çok ziynet eşyaları ve aksesuarlarda tercih edilmektedir. Karbon bileşenli olan b taş Türkiye 'de 3213 sayılı Maden Kanunu'nda kıymetli taşlar içinde tescillenmiştir. Sürtünme ile elektriklenebilen oltu taşı yanma esnasında aniden soğutulur ise, camlaşarak kalıp halini alma özelliğine sahiptir. Yerkabuğu içinde yumuşak, hava ile temas ettiğinde sertleşen bir yapısı vardır. Oltu taşı bir linyit çeşididir.

En kaliteli oltu taşı Erzurum'un Oltu ilçesinde çıkartılmaktadır. Bu sebeple Erzurum oltusu diye bir tabir de vardır. Bu tabir Gürcistan oltusu gibi diğer taşlardan ayırt etmek için kullanılır. Erzurum’a özgü oltu taşı zorluklarla çıkartılır ve bu taş tesbih, yüzük, küpe gibi çeşitli aksesuarların yapımında kullanılır.

Oltu Taşı Tesbihler

Tesbih denildiği zaman akla ilk gelenlerden biri olan Oltu taşı siyah kehribar ismi ile de anılmaktadır. Erzurum yöresine ait son derece değerli bir taş olan Oltu taşı aynı zamanda adını çıkarıldığı Erzurum ilçesinden alır. Kolay işlenme özelliğine sahip olduğu için yöredeki ustaların tesbih işlemesinde sıklıkla kullandığı Oltu taşı dünyaca ünlü tesbihlerin ortaya çıkarılmasını sağlamaktadır.

Oltu taşı tesbihler genelde siyah renkli olup gümüş, pirinç ve firuze işlemelileri de bulunmaktadır. Bunlar oltunun şıklığına farklılık katmaktadır ve her zevkten insana hitap etmesini sağlamaktadır. Oltu tesbihler farklı püskül seçenekleri ile de gelmektedir. Bunlar arasında kazaz püsküller, gümüş püskülleri Atatürk imzalı, Osmanlı armalı, Selçuklu kartalı gibi her görüşten insana hitap eden püskül çeşitleri bulunmaktadır.

Oltu tesbihler tanelerinin şekli ele alındığında da birçok farklı seçenek sunmaktadır. Bunlar içinde karpuz dilim oltu tesbihler çok popülerdir. Ayrıca misket kesim, arpa kesim, küre kesim ve sığırcık kesim oltu taşı tesbihler de AnıYüzük'te bulunmaktadır. Tüm modellerimizi bedava kargo ile güvenle sipariş verebilirsiniz.

Oltu Tesbih Nasıl Anlaşılır?

Orijinal Erzurum oltu tesbihlerinde ipin taneye geçtiği yerde ufak işçilik hataları olabilir. Sahte oltularda ise buna rastlanmaz. Oltu taşı kağıda sürüldüğünde siyah-kahverengi bir iz bırakır, diğerlerinde bu durum yoktur. Ayrıca ateşe tutma yöntemi de vardır eğer erirse Erzurum oltusu değildir ancak bu yöntemi uygulamak tavsiye edilmemektedir. En iyi yöntem ise işin ehline sormak veya sitemiz Anı Yüzük gibi yerlerde alışveriş yapmakdır.

Oltu Taşı Tesbih Fiyatları

Oltu taşı tesbih fiyatları değişmektedir. Oltu tesbihlerde fiyat faktörünü tane büyüklüğü, üzerindeki işlemeleri, püskülü ve kampanyalar gibi faktörler etkilemektedir. Ancak, tesbih severlerin favori tercihlerinden olan oltu taşı tesbihler geniş fiyat yelpazesi ile farklı bütçelere hitap edebilmektedir.

İsimli Oltu Tesbihler

Anı Yüzük olarak oltu tesbihlerin tanelerini kişiselleştirme imkanını da sizlere sunuyoruz. Bu şekilde istediğiniz ismi yazarak kendinize veya sevdiklerinize özel bir hediye alabilirsiniz. Tesbihe harf yazılı gümüş taneler eklenebilir veya dilerseniz doğrudan tane üzerine harf işlenebilir. Bu şekilde tercihinize göre iki farklı türden isimli ve kişiye özel oltu tesbihe sahip olabilirsiniz. Üstelik adrese teslim kargo imkanı ile de kapınıza kadar gönderiyoruz.

Oltu Taşından Tesbih Nasıl Yapılır?

Oltu taşı Erzurum’dan çıkarıldığı için genelde Erzurumlu ustalar tarafından kullanılarak işlenir. Tesbih yapımı konusunda ilk aşama taşın işlenmesidir. Taş işlenerek tesbihte kullanıma uygun hale getirilir. Oltu taşı tek başına kullanılabileceği gibi aynı zamanda gümüş ya da altın gibi değerli madenlerle birleştirilerek de işlenir ki bu durumda değeri oldukça artar ve tesbih daha da pahalanmış olur. Zaten Oltu tesbih fiyatları bu nedenle oldukça değişken bir aralığa sahiptir.

Oltu Taşı Faydaları

Oltu taşı şifalı taşlar arasında kabul edilmektedir. Faydaları arasında şunları sayabiliriz: Pozitif düşünce üzerine etkilidir. Mutluluk ve stres azaltıcı etkili bir taştır. Geçmişten günümüze şans taşı olarak bilinir ve eski çağlarda nazara karşı etkili olduğu düşünüldüğünden nazarlık niyetiyle kullanılmıştır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.