Gümüşün Tarihi, Nasıl Karardığı & Nasıl Parlatılacağı

07 Aralık 2015
Gümüşün Tarihi, Nasıl Karardığı & Nasıl Parlatılacağı

Merhaba değerli okuyucular gümüş hakkında yaptığım incelemede sayfalar dolusu bilgiye ulaştım bunların hepsini buradan anlatarak laf kalabalığı yapmak istemedim. Bunun için size kısaca tarihsel gelişimi, bulunuşu, nerelerde kullanıldığı ve son olarak ta bazı gümüş yüzüklerin neden karardığını kullanıcı olarak gümüşü nasıl temizleyeceğimizi kısaca anlatmaya çalışacağım.


Gümüşün tarihi ve kullanım alanları


Tarihsel gelişimine baktığımızda milattan önceye dayandığı ve daha eski tarihlerde bile kullanıldığı Mısır, Çin Pers ve Yunan medeniyetlerinde kullanıldığı bilinmektedir. Gümüş altın ve bakırdan sonra bulunmuştur. Bunun sebebi ise altının dünyanın her yerine dağılmış olması ve gümüşün çok derinlerde olmasıdır. Ayrıca gümüş çıkarılırken altın, bakır, cıva ya da diğer metal alaşımlarla beraber veya saf halde çıkartılıyormuş. 1860 yılında İspanya da sekiz tonluk kocaman külçe gümüş çıkartılmıştır. Gümüşün dövüle bilen sündürülebilir bir metal olması aksesuar olarak da kullanılmasında etkendir.
Kullanım alanları ise hepimizin bildiği mücevheratla sınırlı kalmıyor. Bunun dışında sanayi , tıp, uzay ve havacılık, fotoğrafçılık izolasyon enerji tasarrufu ve yatırım sektöründe de sıkça kullanılmaktadır.Bir gram gümüşün 2 km’lik ince bir tel şeklinde uzaya bildiğini biliyor muydunuz?

Peki 925 ayar gümüş bir yüzüğün resimdeki gibi parlak ve mükkemmel göründüğünü biliyor muydunuz?Gümüş neden kararır?


Kullandığımız aksesuar gümüşlerde belli bir süre sonra kararma oluyor bunun sebebi havada ki hidrojen sülfür ve yumurta lahana gibi yiyecekler de de bulunan kükürttür.


Gümüşün kararmasını nasıl önleriz?


Bu kararmanın önlenmesi için tavsiye edilen işlem ise şu şekildedir: Suyun bir litresine bir yemek kaşığı çamaşır sodası ve bir kaşık sofra tuzu katılır, emaye bir kap içinde hazırlanmış çözelti, kaynar sıcaklığa getirilir. Kabın dibine alüminyum bir tabak konulur daha sonra bunun üzerine her tarafının çözelti içinde kalmasına dikkat edilerek gümüş aksesuar, eşya yerleştirilir. Üç dakika kaynatılır. Sonra gümüşler sıcak suda durulanır. Gümüşler temiz ve parlak hale gelir.
Blog Yazılarımız

Diriliş Ertuğrul Yeni Sezonunda Osmanlı Kuruluyor!

21 Eylül 2018
Diriliş Ertuğrul Yeni Sezonunda Osmanlı Kuruluyor!

Kayı Boyunun kurucu lideri Ertuğrul Gazi’nin varoluş mücadelesini konu alan Diriliş dizisi yeni sezonda Osmanlı Devleti’ni kurmaya hazırlanıyor. Peki, Diriliş Ertuğrul’un 5.sezonu ne zaman? Dizi hakkında merak ettikleriniz bu yazıda aksesuarları ise sadece Anı Yüzük’te satışta.

Anı Yüzük’ten Payitaht Abdülhamid Müjdesi!

21 Eylül 2018
Anı Yüzük’ten Payitaht Abdülhamid Müjdesi!

Türkiye’de ve Ortadoğu’da büyük hayran kitlesine ulaşan Payitaht Abdülhamid dizisi yeni sezona ne zaman başlıyor? Merakla beklenen Abdülhamid dizisi hakkında en yeni bilgiler bu yazıda. Dizide yer alan aksesuarlar ise resmi sponsoru Anı Yüzük’te. Mutlaka göz atın!

Her Bütçeye Uygun 5 Harika Kehribar Tesbih Modeli

04 Mayıs 2018
Her Bütçeye Uygun 5 Harika Kehribar Tesbih Modeli

Tesbih severlerin ilgisini çekecek her bütçeye uygun 5 kehribar tesbih modeline daha yakından bakın! Stresinizi azaltacak tesbihler için şimdi tıkla, keşfet!

Devlet Ebed Müddet’in Anlamı

27 Nisan 2018
Devlet Ebed Müddet’in Anlamı

Aksesuar dünyasında sıklıkla yer verdiğimiz “Devlet Ebed Müddet” ne demektir? Gelin daha yakından bakalım!

Fatih Sultan Mehmet’in Az Bilinen 5 Özelliği!

27 Nisan 2018
Fatih Sultan Mehmet’in Az Bilinen 5 Özelliği!

Osmanlı Padişahları arasında kendi döneminde bilgi birikimi ve entelektüel seviyesi ile adeta bir dünya insanı olmayı başarmış Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’un Fethi dışında az bilinen 5 özelliğini sizler için araştırdık! İşte Fatihin o çarpıcı yönleri…

En Güzel Anneler Günü Hediye Fikirleri

20 Nisan 2018
En Güzel Anneler Günü Hediye Fikirleri

Mayıs'ın ikinci haftası kutlanmaya başlanan Anneler Günü için en güzel hediye önerileri Anı Yüzük'te sizi bekliyor. Hemen tıkla, anneni mutlu edecek hediyeyi kolayca seç.

Özel Güvenlik Nasıl Olunur?

13 Nisan 2018
Özel Güvenlik Nasıl Olunur?

Özel Güvenlik Görevlisi ögg nasıl olunur? Çağımızın popüler mesleği güvenlik işine gelin daha yakından bakalım! Özel Güvenlik görevlileri hakkında merak ettiğiniz her şey bu yazıda.

Türk Bayrağı İle İlgili Bilmeniz Gereken 7 İlginç Şey

07 Nisan 2018
Türk Bayrağı İle İlgili Bilmeniz Gereken 7 İlginç Şey

Türk bayrağı hakkında neler biliyorsunuz? Milli sembolümüz hakkında merak ettikleriniz en güzel bayrak resimleri ile bu yazıda hemen tıkla, okumaya başla!

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.