Hematit Taşı Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

30 Ekim 2019
Hematit Taşı Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Doğal taşlar milyonlarca yıl boyunca oluşum süreci geçirerek, bulundukları kaynakların içerisinde manyetik enerji toplarlar. Söz konusu bu enerji her taş tarafından farklı ölçek ve frekanslarda yansıtılır; dolayısıyla her bir taşın kendine has faydaları ortaya çıkar. Bu taşlar arasında aksesuar yaratımında yadsınamaz bir yeri bulunan hematit taşını bu bağlamda birkaç başlık altında inceleyebiliriz.

(Hematit taşı içeren aksesuarlarımız için buraya göz atabilirsiniz.)

Hematit Taşı Nedir

Hematit taşı, büyük çoğunlukla demir kaynaklarında baş göstermekte ve benzerlikler paylaşmaktadır. Genellikle çelik üretiminde kullanılan tek mineral olması niteliği ile bilinen bu taş, görünüş açısından demirin kendisi ile sık sık karıştırılmaktadır. İşlenip parlatıldığında ise gördüğü işleme bağlı olarak daha pürüzsüz ve cıva benzeri bir görünüm alabilir. Bulunduğu toprak ve kayaç yapılarından ötürü kahverengi ve kırmızı tonları ile de ortaya çıkabilir.

Hematit Taşının Özellikleri

Fazlasıyla hassas yapısal bütünlüğe sahip olan hematit taşı doğal halinde iken kristalize formdadır. Bu kristalize yapılar insan elinde dahi kolayca hasar alıp parçalanabildiğinden ötürü işleme sürecinde narince kullanılır ve içerisine dahil edileceği aksesuar ya da nesne göz önünde bulundurularak sağlamlaştırma prosedürleri uygulanır. İçerdiği elementler toryum, silisyum, alüminyum ve manganezdir. Sahtesi ve gerçeği arasında ayrım yapabilmek için taşı bir çakmak yardımıyla ısıtıp renk değişimi olup olmadığını gözlemleyebilirsiniz. Sahte hematit taşlarındaki kaplama ve boyalar ısı altında değişim geçirmekte, sahteliklerini gözler önüne sermektedir. Temizlemek için ise akarsuyun altında birkaç dakika bekletebilir veya birkaç saat güneş altında bırakabilirsiniz. Aksesuarlar için ise yalnızca su ile ıslatılmış bir bez yeterlidir. Bu temizlik işlemlerinin periyodik olarak yapılması, taşın aurasını kaybetmemesi için büyük önem taşır.

Antik çağlardan beri tılsım görevi gören bu taş, farklı kültürlerde farklı şekillerde yorumlanmış ve farklı amaçlar ile de kullanılmıştır. Örneğin Roma İmparatorluğu'nda etkin bir silah olarak görülmüş, Eski Mısır'da sihirli özelliklerinden faydalanılmıştır. Günümüzde ise çoğu modern uygarlık için şifalı içeriği ön planda tutulmaktadır.

Hematit Taşı Nerede Çıkarılır

Toprak yoğunluğu metaform ve volkanik kayaçlardan oluşan bölgelerden, tortul kayaçlardan çıkarılır. Doğal hematit taşı rezervlerine sahip olan ülkelerin başında Almanya, Kanada, Çin, Brezilya, Kazakistan ve İngiltere gibi ülkelere ek olarak Güney Amerika bölgesi gelir.

Hematit Taşının Faydaları

Oldukça versatil özelliklere sahip bu taşın faydalarının en başında stres azaltıcı özellik gelir. Sinir sistemini düzenleyici etkiye sahip olması sebebiyle özellikle bu taştan yapılmış yüzük ve bileklikler kişinin ani ruh hali değişikliklerine uğraması, aşırı heyecan ve endişe gibi etmenleri yumuşatarak duygu-durum bozukluklarının yönetiminde yardımcı olur. Aynı zamanda negatif enerjiyi nötrleyerek bağışıklık sistemine de destekleyici etki yapar; dolayısıyla hastalanma riskini düşürür.

Bunlara ek olarak enerji dalgalarınızın kullanımını düzenlemek suretiyle kullanıcıya cesaret verir, özgüven duygusunu tetikler ve muhafaza edilmesine yardımcı olur. Aynı şekilde kararsızlıkları minimale indirir ve zihni daha net, bulanıklıktan uzak bir biçimde düşünmeye teşvik eder. Fizyolojik açıdan da kan dolaşımını düzenleme, böbreği koruma, kalbi muhafaza ederek tansiyonu düzenleme gibi özelliklere sahiptir. Romatizma gibi eklem rahatsızlıklarının etkilerini azaltmakta da önemli bir yeri vardır. Direkt ve dolaylı yollardan saç dökülmesi ve yıpranmasına da engel olur, saçları gürleştirir.

Anı Yüzük Aksesuarlarında Hematit Taşı

Doğal taşları yalnızca estetik amaçla değil aynı zamanda da tüm nitelikleri ve faydalarını değerli müşterilerimize yansıtmak için Anı Yüzük olarak canla başla çalışıyor, ürünlerimize bu doğal taşları kazandırıyoruz. Sayısız kategorimiz içerisinden size uyan doğal taşları bulmak ve en büyük itina ile tasarlanmış aksesuarlar sayesinde bu enerji ve faydaları üzerinizde taşımak için seçiminizi yapmanız yeterli. Daha detaylı bilgi için müşteri hizmetlerimiz ile iletişime geçebilir, bize direkt olarak ulaşabilirsiniz.

Blog Yazılarımız

Mistik Topaz Taşının Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

31 Ekim 2019
Mistik Topaz Taşının Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Renk değiştiren özelliğinden ötürü yüzyıllardır ilgi odağı olan mistik topaz taşına dair tüm bilmek istedikleriniz blog yazımızda.

Zultanit Taşı (Sultan Taşı) Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

31 Ekim 2019
Zultanit Taşı (Sultan Taşı) Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Son yıllardaki popülerliği ile dünya mücevherat sektörünün baş taçlarından biri haline gelen zultanit taşının (diaspor/sultan taşı) tüm özellikleri ve faydaları blog yazımızda.

Malakit (Malahit) Taşı Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

30 Ekim 2019
Malakit (Malahit) Taşı Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Çağlar boyu nitelikleri ile bilinen malakit (malahit) taşı ile ilgili bilmek istediğiniz tüm özellikler ve faydalarını blog yazımızda sizlerle paylaşıyoruz.

Kaplangözü Taşı Nedir, Özellikleri Nelerdir?

30 Ekim 2019
Kaplangözü Taşı Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Göz alıcı rengi ve nitelikleri ile diğer doğal taşlardan ayrılan kaplangözü taşının özellikleri hakkında tüm merak ettikleriniz blog yazımızda.

Hematit Taşı Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

30 Ekim 2019
Hematit Taşı Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Çelik üretiminde ve gümüş aksesuarlarda sıkça kullanılan hematit taşı hakkında bilgiler ve tüm özellikleri blog yazımızda.

Mavi Kelebeklerin Hikayesi

21 Ekim 2019
Mavi Kelebeklerin Hikayesi

1992 yılında başlayan ve 3 yıl süren, yüzbinlerce can kaybı ile sonuçlanan Kosova Savaşı'nın en yürek burkan sayfalarından biri olan Srebrenitza Katliamı'nın üzerinden geçen 27 yılın ardından Mavi Kelebeklerin hikayesini ve sembolizmini birlikte inceliyoruz.

Dünya ve Türk Mitolojilerinde Hayat Ağacı

21 Ekim 2019
Dünya ve Türk Mitolojilerinde Hayat Ağacı

Türk tarihi, Türk ve dünya mitolojilerinde büyük öneme sahip hayat ağacı miti nedir, nereden gelir? Diriliş Ertuğrul dizisindeki sembolizminin mânâsı nedir? Bu ve benzeri soruların cevabı blog yazımızda.

Türkler Geliyor Yakında Vizyonda!

21 Ekim 2019
Türkler Geliyor Yakında Vizyonda!

Son yılların gözde yapımcısı ve senaristi, Diriliş Ertuğrul ve Mehmetçik Kut'ülamare yapımlarının arkasındaki isim Mehmet Bozdağ'ın önderliğinde çekimi tamamlanan Türkler Geliyor: Adaletin Kılıcı filmi, 20 Aralık 2019 tarihinde sinemaseverler ile beyazperdede buluşacak.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.