'IYI' Ne Anlama Gelir? Bize Neyi İfade Eder?

22 Haziran 2017
'IYI' Ne Anlama Gelir? Bize Neyi İfade Eder?

Son zamanlarda her yerde gördüğümüz “IYI” yazılı mavi bayrağın ne anlama geldiğini biliyor muydunuz? IYI yazılı bu mavi bayrak, Kayı Boyu sancağıdır. Her çarşamba saat 20:00’de TRT1 ekranlarında milyonları ekrana kilitleyen Diriliş Ertuğrul dizisi ile daha da gündeme oturan bu bayrak, Osmanlı’nın da soyunun dayandığı, Oğuzların Bozok kolundan bir boya aittir.

Diriliş Ertuğrul Lisanslı Aksesuarları 

Başrollerini Engin Altan Düzyatan, Esra Bilgiç ve Kaan Taşener’in paylaştığı Diriliş Ertuğrul adlı dizide sıkça kullanılan “IYI” sembolü, günümüzde özellikle takı ve aksesuarlarda sıkça kullanılmaya başlanmıştır.

dirilis-iyi-kayi

 Kelime anlamı olarak güç, kuvvet ve kudret sahibi anlamını taşıyan “IYI” simgesi aslında 2 ok ve 1 yayı simgelemektedir.

kayi-soy-agaci

Küçük bir boy olmasına rağmen, daha o zamanlarda kanında ve ruhunda Osmanlı ruhunu taşıyan bu boy, tarih içerisinde cihana hükmeden Osmanlı İmparatorluğu’nun kurucu unsurlarından olmuştur.

Türk ve Osmanlı tarihinde geniş öneme sahip olan Kayı boyunun ilk atası olarak; babası Gün Han ve Dedesi Oğuzhan olan Kayı Han tanınmaktadır. Kayılar, Osmanlıların kuruluş dönemlerinde balkanların fethinden büyük fayda sağlamıştır.

 

iyi-kolye

Bugün Türkiye’nin birçok yerinde konumlanmış olan Kayı boyu mensupları, genellikle; Bilecik, Eskişehir, Çankırı, Ankara, Isparta, Burdur ve Aydın civarındaki köylere yerleşmişlerdir. Tarih boyunca ise Türkiye dışında Hindistan, İran, Irak, Suriye ve Karacadağ’da ikamet etmişlerdir.

iyi-otag

Tarihte bu denli önemli bir yere sahip olan Kayı boyunun simgesinin yakaladığı trend ile hazırlanmış 925 ayar gümüş Kayı yüzükleri ve çok daha fazlası için Anı Yüzük’ü ziyaret edebilir, güvenle alışveriş yapabilirsiniz.Paylaş :
SON EKLENEN BLOG YAZILARI
 • Barbaros Hayreddin Paşa Kimdir, Hayatı ve Zaferleri
  Barbaros Hayreddin Paşa Kimdir, Hayatı ve Zaferleri

  Büyük Türk denizcisi Barbaros Hayreddin Paşa'nın hayatı ile ilgili bilmedikleriniz bu yazımızda sizi bekliyor!

 • Sultan Alparslan Hayatı, Zaferleri ve Ölümü
  Sultan Alparslan Hayatı, Zaferleri ve Ölümü

  Malazgirt kahramanı büyük komutan Sultan Alparslan'ın hayatı bu yazımızda!

 • Uyanış: Büyük Selçuklu Dizisi Dönemsel Bazı Sembol ve Motifler
  Uyanış: Büyük Selçuklu Dizisi Dönemsel Bazı Sembol ve Motifler

  TRT'de kısa bir süre sonra seyircisiyle buluşacak olan "Uyanış: Büyük Selçuklu" dizisi, toplumun tarih nostaljisini yeniden harekete geçirecek bir motivasyonla gelmektedir. Büyük Selçuklu Dönemi, başarılarını ve zaferlerini birçok sembolle ve motifle kodlayarak tarihsel kayıtlara geçen önemli bir dönemdir. Aksesuar tarafında da değerlendirilebilecek ve insanların tarihle yeniden buluşmasını ve bütünleşmesini sağlayacak o sembol ve motiflerden bazılarını blog yazımızda bulabilirsiniz.

 • Mistik Topaz Taşının Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
  Mistik Topaz Taşının Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

  Doğadan aldığı enerjisiyle ve güçlü imajıyla nesiller boyu ilgi odağı olan Mistik Topaz'ın hikâyesine göz atın! 

 • Zultanit Taşı (Sultan Taşı) Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
  Zultanit Taşı (Sultan Taşı) Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

  İsmini Osmanlı padişahlarından alan ve otoritenin ışıltılı bir timsali olarak konumlanan Zultanit (Sultan) Taşı'nın ihtişamlı hikâyesine göz atın.

 • Malakit'in Kesif Hikâyesi
  Malakit'in Kesif Hikâyesi

  Yüzyıllar boyunca doğada varlığını sürdüren ve tinsel misyonunu insan bedenine taşıyan Malakit'in kesif hikâyesine göz atın.

 • Kaplangözü Taşı Nedir, Özellikleri Nelerdir?
  Kaplangözü Taşı Nedir, Özellikleri Nelerdir?

  Doğadan aldığı enerjisiyle insana ilham kaynağı olan Kaplangözü Taşı'nın hikâyesini sizler için yazdık!

 • Hematit Taşı Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
  Hematit Taşı Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

  Çelik üretiminde ve gümüş aksesuarlarda sıkça kullanılan Hematit Taşı hakkında öğrenmek istediğiniz her şeye bu yazıya göz atarak ulaşabilirsiniz!

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.