Osmanlı Padişahlarının Ölüm Nedenleri

18 Ocak 2018
Osmanlı Padişahlarının Ölüm Nedenleri


Kutsal kitap Kuran’ı Kerim’de denildiği gibi “Her nefis ölümü tadacaktır.” İnsanoğlu ne kadar dünyada büyük zaferler kazansa da ölüm karşısında herkes sessiz ve çaresiz kalıyor. 3 kıtaya ve çok sayıda farklı millete ev sahipliği yapmış Osmanlı Devleti, 600 yıllık hâkimiyet sürecinde tam 36 tane padişah tarafından yönetilmiştir. Tarihçiler yakın zamanda Osmanlı padişahlarının ölüm nedenleri ve nasıl öldüklerini açıkladılar. Açıklanan bu kaynaktan alıntılayarak hazırladığımız bu yazıda Osmanlı padişahları sırasıyla ele alacak ve yaşamlarına dair en özel bilgileri sizlere aktaracağız. Hazırsanız başlayalım …

Osmanlı yüzükleri için tıklayınız

1.Kurucu Osman Gazi

osman-gazi

Osmanlı İmparatorluğu'nun kurucusu olan Osman Gazi’nin en bilinen yönü pehlivan hatta bir silahşoru andıran vücut yapısına sahip olmasıdır. Kıyafet konusunda bir giydiğini bir daha asla giymez ve her giydiğini başka birilerine bağışladığı söylenir. Müziğe düşkünlüğü ile Osman Gazi’nin yemeklerden önce her zaman müzik dinleme alışkanlığının olduğu söylenir. Aynı zamanda Osman Gazi’nin eski bir kabile adetini de yaşattığı yazılmıştır. Bu adete göre aşiret reisinin evi yağmaya açılır bey ile hanım evlerinden hiçbir şey almadan çıkarlar ve halk eve hücum edermiş. ‘Bey evinin halka açılması’ şeklinde anılan bu adeti Osman gazi her yıl geleneksel olarak düzenlermiş. Genellikle paylaşımcı ve cömert bir padişah olan kurucu Osman Gazi neyden öldü dersiniz? Ölüm nedeni kalp yetmezliği olarak biliniyor.


2.Orhan Gazi

Osmanlı Devleti’nde 36 yılla en uzun süre tahtta kalan padişahı olan Orhan Gazi’nin sürekli gezmek ve dolaşmak gibi bir adetinin olduğu söylenir hatta öyle ki gittiği bir yerde bir aydan fazla durmazmış. Mevlana Hazretlerine düşkünlüğü ile bilinen Orhan Gazi’nin bu yüzden sarık ve sikke ile dolaştığı söylenir. Seyahat düşkünü Orhan Gazi ise 83 yaşında felç yüzünden hayata veda eder.


3. I. MURAD (Hüdavendigar)


Hüdavendigar ismini mevlana’ya olan aşırı düşkünlüğünden alan I.Murat, özel kütüphanesi olan ilk padişah olarak bilinir. Diğer 2 hükümdardan farklı olarak bizzat savaş meydanında suikasta kurban gitmiştir. Sırp Kralı Lazar'ın damadı Miloş Obroneviç padişahın huzuruna çıktığı sırada göğsünde sakladığı hançerle öldürülmüştür.

4. YILDIRIM BEYAZIT

yildirim-beyazid

Adının başındaki yıldırım kelimesinin hikayesi oldukça ilginçtir. Her ihtiyaç anında yıldırım gibi yetişmesi sebebiyle Emir Sultan tarafından Bursa’da ‘Bayezid im, sen Yıldırım oldun” demesiyle bu ünvanı kazanır. Silah kullanma, ata binme konusunda oldukça hünerli olduğu söylenir. Şiirle ilk uğraşan padişah olması da yine ayırıcı özelliklerinden biridir. Bir diğer özelliği ise İstanbul’u ilk kuşatan padişah olmasıdır hatta birkaç kez daha denemiştir ama başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Yıldırım Beyazıt’ın Timur’la olan kavgası pek çok tarih dersinde heyecanla anlatılır Timur’a esir düşen beyazıt yüzüğünde sakladığı zehri içerek intihar eder.

5. II.MURAT

II. Murad, şiddetli bir baş ağrısı sebebiyle yatağa düştüğü yazılmıştır. 3 gün sonrada Şubat 1451'de vefat etmiştir.

6. FATİH SULTAN MEHMET

padisah-fatih-sultan-mehmet

Fatih Sultan Mehmet Yüzüğü için tıklayınız

Ölümü adeta bir sır olan Fatih Sultan Mehmet’in padişahlar arasında özel bir yere sahip olması nedeniyle de yaşamı oldukça merak edilen isimlerdendir. Padişahlar arasında bilgiye en aşık isimlerdendi.
Venedikli Zorzi Dolfin onu şu sözlerle anlatır; “Az gülen, zeki, çalışkan, cömert, amacına ulaşmakta inatçı, her gün mutlaka kitap okuyan, Roma tarihini, Papaların hayatını, Heredot’un tarihini ve daha pek çok tarih kitabını okutup dinleyen, araştırmalar yapan eşsiz bir insandı.”
Güzel sanatlara oldukça meraklıdır. Ok için parmağa takılan yüzükler, kemer tokaları ve kılıç kınları yapmıştır. Bir de değerli taş uzmanı olduğuna dair bir rivayet vardır.

fatih-sultan-mehmet-olumu

Şüphesiz ki II.Mehmed'in en büyük başarısı İstanbul'u almasıydı. Sultan II. Mehmed 27 Nisan 1481 tarihinde bilinmeyen bir sefer için hazırlık yaptı. Üsküdar'a geçildiğinde padişah rahatsızlandı. Birkaç gün burada dinlendikten sonra orduyla birlikte Gebze'ye ulaşıldı. Padişah 4 Mayıs 1481 tarihinde daha 49 yaşında iken burada hayata veda etti. Padişahın ölümü tam 11 gün gizlendi. Geriye bir tek ölmeden giydiği ve kesilerek üzerinden alınan bu kaftan kaldı.

7. II. BEYAZIT

Ölümlerin en kötüsü bu olsa gerek desek yanlış olmaz. II. Bayezid, oğlu Yavuz Sultan Selim tarafından zehirlenerek öldürülmüştür. Bu ölüm hakkında ne yazık ki çok fazla detay yok.

8.YAVUZ SULTAN SELİM

Oğul Yavuz Sultan Selim de 21 Eylül 1520'yi 22 Eylül'e bağlayan gece kanserden vefat etmiştir.

9.KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN

kanuni-sultan-suleyman

Kanuni’de Fatih kadar Osmanlı hükümdarları arasında oldukça merak edilen ve dikkat çekilen bir isim olmuştur. En fazla gazel yazan, çağının en şık padişahı olan Kanuni, 46 yıllık padişahlık süresiyle en uzun hükümdarlık yapan isim olmuştur. Hemen hemen her kaynak kendisinin artrit denilen (gut ve damla) hastalıklarından dolayı öldüğünü yazmaktadır.

10. II.SELİM

Ölümün nerede ne zaman geleceği belli değil. II. Selim, 1574'te hamamda düşme sonucu göğüs boşluğunda meydana gelen kanama yüzünden ölmüştür.

11. III. MURAT

Ava meraklı olan 3.Murat’ın en ilginç yönü hiçbir şeye hayır dememesidir. Dünyada olup biten savaşlara ve hükümdarlara özel bir ilgisi olan 3. Murat babalığı hiçbir zaman yaşayamamış 49 çocuğu doğmuş ve hepsinin ölümünü görmüştür. Kendisinin ise kaynaklarda1595 yılında prostat kanserinden öldüğü yazılmaktadır.

12. III.MEHMED

III. Mehmed, 22 Aralık 1603'te kalp krizi geçirerek öldü.

13. SULTAN MUSTAFA

Osmanlı tarihinde tek 'Deli' padişahı olan Sultan Mustafa, 20 Ocak 1639'da bir sara nöbeti sırasında öldü.

padisahların-olum-nedenleri

14. II.OSMAN

II. Osman, Genç Osman Sadrazam Davud Paşa ve yanındakiler tarafından kementle boğularak, öldürüldü.

15. I. MEHMET

I.Mehmet (Mehmed Çelebi) 26 Mayıs 1421'de Edirne'de bir sürek avı sırasında at sırtında felç oldu, düştü ve yaralandı. Osmanlı Padişahları arasında ölümü gizlenen ilk padişah o oldu. Durumundan kuşkuya düşen ve ayaklanmaları güçlükle önlenen askerleri yatıştırmak için askere geçit yaptırılıp, bu sırada mumyalanmış cesedine kaftan giydirilip, başına sarık konulup pencere önüne oturtulduğu kollarının oynatıldığı rivayet edilir. 2. Murat Bursa'ya gelip tahta çıkmasından sonra cenazesi Edirne'den Bursa'ya götürülerek Yeşil Türbe'ye defnedildi.

16. IV. MURAT

IV. Murad'ın, ölüm nedeni üzerine iki ayrı iddia var. Batılı kaynaklar sirozdan, Osmanlı kaynakları ise damla hastalığından öldüğünü iddia ediyorlar.

17. IV. MURAT


Sultan İbrahim'i yeniden tahta çıkarmak isteyenlerin sayısı artınca, Kösem Sultan ve devlet ileri gelenleri tarafından 18 Ağustos 1648'te boğdurttular.

18. IV. MEHMED

39 yıllık boyunca tahtta kalmış Kanuni’den sonra ikinci isimdir. Bir başka özelliği ise tahta oturtulduğunda 7 yaşında olmasıdır. IV. Mehmed, yakalandığı zatürrenin ilerlemesi sonucu 6 Ocak 1693'te öldü.

19. II. SÜLEYMAN

II. Süleyman, 6 Şubat 1695'te böbrek yetmezliğinden öldü.

osmanli-padisahlari-sirasiyla

20. II. MUSTAFA

II. Mustafa, 1703'te bir isyan sonucu tahttan indirildi ve 29 Aralık 1703'te prostat kanserinden öldü.

21. III. AHMED

III. Ahmed, şeker hastalığının vücudunda meydana getirdiği tahribatın sonucunda 24 Haziran 1736'da öldü.

22. I. MAHMUD

I. Mahmud, 21 Yıl padişahlık yaptıktan sonra attan düşerek beyin kanaması geçirip öldü.

23. I. ABDÜLHAMİD

I. Abdülhamid, Anapa Kalesi'nin Rusların eline geçtiği haberini alınca beyin kanaması geçirdi ve 7 Nisan 1789'da öldü.

24. III. SELİM

III. Selim, dördüncü Mustafa yanlıları tarafından 28 Temmuz 1808'de öldürüldü.

25. II MAHMUT

II. Mahmut, verem hastalığından kurtulamadı ve 1 Temmuz 1839 günü vefat etti.

26. ABDÜLMECİD

Tanzimat Dönemini başlatan sultan Abdülmecid, 25 Haziran 1861'de babası İkinci Mahmud gibi veremden öldü.

osmanl-padisahlari-savas

27. ABDÜLAZİZ

Sultan Abdülaziz, tahttan indirildikten birkaç gün sonra odasında bilekleri kesilmiş bir halde ölü bulundu.

28. V.MURAD

V. Murad, şeker hastalığının vücudunda meydana getirdiği tahribatın sonucunda 29 Ağustos 1904'te öldü.

29. II. ABDÜLHAMİD

padisah-abdülhamid

Abdülhamid yüzüğü için tıklayınız

Osmanlı tarihinin en çok tartışılan padişahı olan İkinci Abdülhamid, 10 Şubat 1918'de Beylerbeyi Sarayı'nda yakalandığı zatürrenin ilerlemesi sonucu veremden öldü.

30. MEHMED REŞAD

V. Mehmed Reşad, şeker hastalığının vücudunda meydana getirdiği tahribatın sonucunda 3 Temmuz 1918'de öldü.

31. VAHDETTİN

Son Osmanlı padişahı olan Vahdettin, San-Remo'da 16 Mayıs 1926'da kalp krizinden öldü.

32. I. AHMED

Talihi neredeyse 14 rakamı üzerine kuruludur. 14 yaşında tahta çıkmıştı. 14. Osmanlı padişahıydı ve 14 yıl padişahlık yapmıştı. Öldüğünde ise 28 yaşındaydı. Tahta çıktıktan sonra sünnet olan ilk Osmanlı padişahıdır. I.Ahmet yakalandığı tifüs hastalığından kurtulamayarak 21 Kasım'ı 22 Kasım'a bağlayan gece 1617 yılında 27 yaşında vefat etti

33. II. AHMED

Girdiği depresyon sonucu 6 Subat 1695 senesinde Edirne'de vefat etti.

34. III. OSMAN

58 yaşında geçirdiği felç sonucu vefat etti.

35. III. MUSTAFA

Devletin asıl gerileme devrini başlatan Rus savaşında üzüntüden hastalanmış ve vefat etmistir.

36. IV MUSTAFA

Bazi kimselerin ikinci Mahmud'u indirip, Dördüncü Mustafa'yı tahta çıkarmayı tasarlamaları üzerine, ulemadan fetva alınarak öldürüldü.

Blog Yazılarımız

Mistik Topaz Taşının Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

31 Ekim 2019
Mistik Topaz Taşının Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Renk değiştiren özelliğinden ötürü yüzyıllardır ilgi odağı olan mistik topaz taşına dair tüm bilmek istedikleriniz blog yazımızda.

Zultanit Taşı (Sultan Taşı) Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

31 Ekim 2019
Zultanit Taşı (Sultan Taşı) Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Son yıllardaki popülerliği ile dünya mücevherat sektörünün baş taçlarından biri haline gelen zultanit taşının (diaspor/sultan taşı) tüm özellikleri ve faydaları blog yazımızda.

Malakit (Malahit) Taşı Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

30 Ekim 2019
Malakit (Malahit) Taşı Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Çağlar boyu nitelikleri ile bilinen malakit (malahit) taşı ile ilgili bilmek istediğiniz tüm özellikler ve faydalarını blog yazımızda sizlerle paylaşıyoruz.

Kaplangözü Taşı Nedir, Özellikleri Nelerdir?

30 Ekim 2019
Kaplangözü Taşı Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Göz alıcı rengi ve nitelikleri ile diğer doğal taşlardan ayrılan kaplangözü taşının özellikleri hakkında tüm merak ettikleriniz blog yazımızda.

Hematit Taşı Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

30 Ekim 2019
Hematit Taşı Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Çelik üretiminde ve gümüş aksesuarlarda sıkça kullanılan hematit taşı hakkında bilgiler ve tüm özellikleri blog yazımızda.

Mavi Kelebeklerin Hikayesi

21 Ekim 2019
Mavi Kelebeklerin Hikayesi

1992 yılında başlayan ve 3 yıl süren, yüzbinlerce can kaybı ile sonuçlanan Kosova Savaşı'nın en yürek burkan sayfalarından biri olan Srebrenitza Katliamı'nın üzerinden geçen 27 yılın ardından Mavi Kelebeklerin hikayesini ve sembolizmini birlikte inceliyoruz.

Dünya ve Türk Mitolojilerinde Hayat Ağacı

21 Ekim 2019
Dünya ve Türk Mitolojilerinde Hayat Ağacı

Türk tarihi, Türk ve dünya mitolojilerinde büyük öneme sahip hayat ağacı miti nedir, nereden gelir? Diriliş Ertuğrul dizisindeki sembolizminin mânâsı nedir? Bu ve benzeri soruların cevabı blog yazımızda.

Türkler Geliyor Yakında Vizyonda!

21 Ekim 2019
Türkler Geliyor Yakında Vizyonda!

Son yılların gözde yapımcısı ve senaristi, Diriliş Ertuğrul ve Mehmetçik Kut'ülamare yapımlarının arkasındaki isim Mehmet Bozdağ'ın önderliğinde çekimi tamamlanan Türkler Geliyor: Adaletin Kılıcı filmi, 20 Aralık 2019 tarihinde sinemaseverler ile beyazperdede buluşacak.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.