x
Menü
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kapat
Sepetim
Sultan Alparslan Hayatı, Zaferleri ve Ölümü
31.08.2021

Sultan Alparslan Hayatı, Zaferleri ve Ölümü

Sultan Alparslan
Doğum adı Muhammed bin Davud Çağrı olan Alparslan Büyük Selçuklu Devleti’nin ikinci sultanıdır. Türklerin Orta Asya’dan Anadolu’ya gelişlerini yöneten askeri komutan ve hükümdardır. Büyük Selçuklu Devleti’nin kurucularından Horasan valisi Çağrı Bey’in oğlu ve Selçuklu Sultanı Tuğrul Bey’in yeğenidir. Devletin kuruluş döneminde güç koşullarda yetişmiştir. İlk gençlik yıllarında arkadaşlarından oluşan kendi birliğiyle katıldığı Dandanakan gibi savaşlardaki başarısıyla dikkat çekmiş, babasının ölümünden sonra Horasan valiliğini üstlenmiştir.

Alparslan-Selcuklu


Tahta Çıkışı
Tuğrul Bey ölünce Selçuklu ülkesinde taht kavgaları başladı. Oğlu olmayan Tuğrul Bey vasiyetinde Çağrı Bey’in oğullarından Süleyman’ın tahta geçmesini vasiyet etmişti. Selçuklu veziri Amid’ül Mülk bu vasiyeti yerine getirdi ve Rey kentinde Süleyman’ı sultan olarak tahta çıkardı. Ancak Çağrı Bey’in öteki oğlu Alparslan bazı emir ve şehzadelerle birlikte Süleyman’ın sultanlığını tanımadılar. Kazvin şehrinde Alparslan adına hutbe okundu. Alparslan Rey şehrinde Selçuklu adına tahta geçti.

Alparslan-Uyanis-Selcuklu


Seferleri
İlk seferini Gürcistan ve Doğu Anadolu bölgesine yaptı. Bu seferde oğlu Melikşah ve veziri Nizamülmülk de bulunuyordu. Bizans'ın elinde bulunan Kars ve Ani bölgesine kadar ilerleyerek buraları ele geçirdi. Bu fethi neticesinde Abbasi Halifesi Alparslan’a "Ebu-Feth" yani “Fetihlerin Babası” lakabını vermiştir.
Alparslan Fatımi Devleti’ni ortadan kaldırmak ve Mısır’ı ele geçirmek maksadıyla bir sefer düzenledi ve önce Bizans topraklarına girdi. 1071 yılında Bizans hakimiyetindeki Urfa’yı kuşattıysa da başarılı olamadı. Urfa’dan Halep’e hareket eden Alparslan burayı kuşatarak şehrin anahtarlarını teslim aldı. Şam’a yönelen Alparslan Bizans İmparatoru Romen Diyojen’in büyük bir ordu toplayarak Müslüman topraklarına sefere çıktığını haber aldı ve süratle geri döndü. İki ordu Malazgirt ovasında karşılaştı. Alparslan komutasındaki Selçuklu ordusu kendinden sayıca üstün olan Bizans ordusunu mağlup etti ve Bizans imparatoru Romen Diyojen’i esir aldı. Böylece Malazgirt bir zaferle sonuçlandı ve Alparslan sayesinde Anadolu Türklerin yurdu oldu.

Sultan-Alparslan


Ölümü
Sultan Alparslan batıda olduğu kadar doğuda da topraklarını genişletmeye çalışmıştı. O zaman anlaşmazlığa düştüğü Karahanlılar üzerine bir sefer düzenledi ve Ceyhun nehrini ele geçirdi. Ancak onun ölümüyle bu sefer yarıda kaldı. Yusuf el-Harezmi adlı bir kale kumandanı Alparslan’ı hançerleyerek ölümüne sebep oldu.

Blog Son Eklenenler
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü, Türkiye'nin yakın tarihinde önemli bir dönüm noktasını temsil eder. Bu özel gün, vatanseverliği ve birlikteliği simgeleyen çeşitli etkinliklerle anılır.

Devamını Oku
12.07.2024
Kişiye Özel Olarak Tasarlanan Gümüş Yüzüğünüz Anı Yüzük'te !

Kişiye Özel Olarak Tasarlanan Gümüş Yüzüğünüz Anı Yüzük'te !

Kişiye özel gümüş yüzükler, hem şıklığı hem de anlamı bir araya getiren özel takılardır. Bu yüzükler, kişinin zevkine göre tasarlanabildiği için benzersiz ve anlamlı hediyeler arasında yer alır.

Devamını Oku
03.07.2024
Lisanslı Beşiktaş Gümüş Ürünleri Anı Yüzük'te !

Lisanslı Beşiktaş Gümüş Ürünleri Anı Yüzük'te !

Beşiktaş lisanslı gümüş ürünler, Beşiktaş Jimnastik Kulübü'nün taraftarlarına sunduğu kaliteli ve şık aksesuarlar arasında yer almaktadır. Bu ürünler, hem takım sevgisini göstermek hem de günlük yaşamda şıklığı yakalamak isteyenler için ideal seçenekler sunar.

Devamını Oku
02.07.2024
Sedef Taşı Hakkında

Sedef Taşı Hakkında

Sedef taşı, doğada nadir bulunan ve estetik açıdan oldukça değerli olan bir mineraldir. Genellikle deniz kabuklarının iç yüzeyinde bulunan bu taş, parlak ve rengarenk bir görünüme sahiptir.

Devamını Oku
01.07.2024
TRT Teşkilat Lisanslı Dizi Yüzüğünün Anlamı

TRT Teşkilat Lisanslı Dizi Yüzüğünün Anlamı

Yüzük Hakkında Herşey

TRT LİSANSLI ÜRÜNÜDÜR Detaylı açıklama için tıklayınız...

Devamını Oku
31.05.2024
Gümüşün Özellikleri ve Kullanım Alanları

Gümüşün Özellikleri ve Kullanım Alanları

Gümüş hakkında

Elektrik İletkeni : Gümüş, altından daha az değerli olmasına rağmen elektrik ve ısıyı ideal düzeyde iletebilir. Bu nedenle elektronik endüstrisinde yaygın olarak kullanılır. Tıp ve Dişçilik : Gümüş, antiseptik özellikleri nedeniyle tıbbi aletlerde ve diş dolgularında kullanılır. Takı ve Süs Eşyası : Gümüş, estetik ve dayanıklılığıyla takı ve süs eşyalarında tercih edilir. Endüstriyel Uygulamalar : Gümüş, aynalar, fotoğrafçılık, yansıtıcı kaplamalar ve yüksek kaliteli aynalar gibi birçok endüstriyel alanda kullanılır. Para ve Madalyonlar : Tarih boyunca gümüş, para ve madalyonların yapımında kullanılmıştır. Elektronik ve Elektrik : Lehimleme, elektrik kontakları ve devre kartları gibi alanlarda gümüşten yararlanılır. Gümüş, hem tarihsel bir değer hem de günümüzde çok yönlü kullanım alanlarına sahip bir metaldir.  “Kendinizi İfade Etmenin En Şık Yolu” olan gümüş takılar, çağlar boyunca güçlü kadın ve erkeklerin ifadesi olmuştur. ?    

Devamını Oku
29.05.2024
Selahaddin Eyyubi Kimdir ?

Selahaddin Eyyubi Kimdir ?

Dizi aksesuarları

Selahaddin Eyyubi Eyyubi hanedanının kurucusu ve ilk hükümdarıdır. 1187 yılında Kutsal Toprakları Haçlılardan geri almak için bir ordu kurdu ve ordusuyla birlikte 4 Temmuz 1187'de gerçekleşen Hıttin Muharebesi'nde Kudüs Kralı Lüzinyan Kralı Guy'ın ordusunun büyük bir kısmını yok etti. 2 Ekim 1187'de Kudüs'ü Haçlıların elinden alarak bölgedeki 88 yıllık Hıristiyan egemenliğine son verdi ve şehri İslam dünyasına geri verdi. Üçüncü Haçlı Seferi Selahaddin'in ordusu Frank mevzilerini kuşatıyordu, ancak sonunda Philip ve Richard'ın ordularının gelişi dengeyi Haçlılar lehine değiştirdi. Şehir nihayet 12 Temmuz 1191'de Selahaddin'in filosunun büyük kısmını oluşturan 70 geminin ele geçirilmesiyle ele geçirildi.Haçlılar daha sonra güneye, Kudüs'e doğru yürüdüler ve sahil boyunca ilerlerken Selahaddin'in ordusunu taciz ettiler. Daha sonra 7 Eylül 1191'de Arsuf ovasında büyük çaplı bir savaş yaşandı. Haçlılar zaferi kazandı, ancak Müslümanların kayıpları önemli değildi. Ne Acre ne de Arsuf, Selahaddin'in ordusuna ciddi hasar vermemiş olsa da, arka arkaya iki yenilgi ve ardından Ağustos 1192'de Jaffa'nın I. Richard tarafından ele geçirilmesi, Selahaddin'in çağdaşları arasındaki itibarını zayıflattı. İslam Dünyası'nı Birleştirmek Mısır Sultanı olan Selahaddin, Nureddin'in Suriye'deki muzafferiyetini 1174'te Şam'ı zaptetmesiyle tekrar etti. Selahaddin, Sünni Ortodoksluğun koruyucusu olduğunu ilan etti ve onun Kahire'deki Şii halifesini vazifeden alması ve devletini Sıkı İslam hukukuyla teşkilatlandırılması bu iddiaya ciddi bir ağırlık verdi. Vefat ve Mirası Selahaddin, kısa bir süre sonra 4 Mart 1193'te Şam'da öldüğü için Haçlıların ayrılışından yararlanamadı. O zamanlar sadece 55 veya 56 yaşındaydı ve muhtemelen onlarca yıl süren kampanyalar nedeniyle fiziksel yaralanmalardan ölmüştü. Kırılgan ve çoğu zaman istikrarsız olan Müslüman Birliği, ana liderinin ölümünden sonra hızla dağıldı.

Devamını Oku
17.10.2023
Barbaros Hayreddin Paşa Kimdir, Hayatı ve Zaferleri

Barbaros Hayreddin Paşa Kimdir, Hayatı ve Zaferleri

Anı Yüzük Tarih

Büyük Türk denizcisi Barbaros Hayreddin Paşa'nın hayatı ile ilgili bilmedikleriniz bu yazımızda sizi bekliyor!

Devamını Oku
05.06.2023
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.