x
Menü
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kapat
Sepetim
Trabzon Pomem Hakkında Her Şey!
10.11.2017

Trabzon Pomem Hakkında Her Şey!

Anı Yüzük olarak polis olmak isteyen herkesin hayaline ortak olmak istiyor, Polis okulları üzerine hazırladığımız yazı serimize devam ediyoruz. Hedefi Trabzon Pomem olanlar, okul puanı, mülakatları, eğitimi ve  okul hakkında merak ettiğiniz tüm soruların yanıtı bu yazıda.

 

trabzon-pomem

Trabzon Pomem Nerede?

Bu polis okulunun hayalini kuran her öğrencinin ilk sorduğu soru Trabzon Pomem’in nerede olduğudur. Şehir merkezinde mi kırsalda mı ise bir diğer önemli soru. 1918 yılında kurulan bu okul 1919 yılında Osmanlı Devleti’nin Birinci Dünya Savaşı’ndaki asker ihtiyacı nedeniyle kapanmıştır. Okulun polis okuluna dönüştürülüp hizmete geçmesi ise 1986 yılını bulmuştur. Okul şuanda Trabzon’un Maçka ilçesinde yer almaktadır. Şehir merkezine oldukça yakın olup İstanbul’dan ve yakın illerden öğrencilerin tercih ettiği denize konumuyla ünlü güzel bir okul olarak bahsedilmektedir.

 

Trabzon Pomem Taban Puanı

Her yıl ÖSYM tarafından açıklanan YGS baraj puanı Polis akademisi tarafından o yıl polis ihtiyacına göre değişmektedir. 2016 yılında 270 baraj puanı ile alım yapan polis okullarını tercih edebilmek için 160 sorudan 60 net yapmak gerekmekte idi. Bu puan 2015 yılında yine 270 iken 2014 yılında çok sayıda polis alınması nedeniyle baraj puanı 250’ye düşmüştü. 2017-2018 eğitim öğretim yılında ise ÖSYM tarafından yapılan açıklamada (YGS-1,YGS-2, YGS-3, YGS-4, YGS-5 ve YGS-6) puan türlerinden en az (260,00) ham taban puan almış olmak şartı getirildi. Bu yıl Polis Akademisi Başkanlığına bağlı Polis Meslek Yüksekokullarına 2.250 erkek, 250 bayan olmak üzere toplam 2.500 öğrenci alımı yapılacağı duyurulmuştu.

 Okulda Sizi Neler Bekliyor?

1986 yılında 2 yıl yüksekokul düzeyinde eğitim verilen bu Trabzon polis okulunda diğer polis okullarında da olduğu gibi yemekhane, kapalı spor salonu, halı saha  ve 10 yollu 1 adet atış poligonu, 1 adet açık atış alanı ve 1 adet havalı tabanca atış poligonu bulunmaktadır. Atış konusunda diğer okullara göre olanaklarının daha fazla olduğunu söyleyebiliriz.

 

Akademik Kadrosu

Okulla ilgili yaptığımız araştırmalarda Trabzon Polis Meslek Yüksekokulu’nun eğitim kadrosuna ulaşamasak da mezun öğrencilerin sosyal medyada yapıtıkları yorumlar eğitim kadrosunun oldukça kaliteli hocalardan oluştuğu yönünde. Okul müdürlüğü koltuğunda 1.sınıf emniyet müdürü Metin Sevil oturmakta. Trabzon Pomem’in akademik takvimine resmi sitesi üzerinden ulaşmak mümkün. Ders içerikleri incelediğinde ise ağırlıklı alan dışı hukuk dersleri mevcut. Buna ilk sene alınması zorunlu olan inkilap ve ingilizce derslerini de dahil edebiliriz. Onun dışında yakın ve uzak savunmanın yanı sıra atış üzerine mesleki dersler verilmekte.

 trabzon-pomem-mulakat

Trabzon Pomem İntibak Eğitimi

İntibak eğitimi tüm sınavları başarı ile geçen polis adaylarının okullarının belirlenmesinin ardından adayların kazandıkları okula giderek tabi tutulacakları eğitime verilen isimdir. Trabzon Pomem intibak eğitimleri ortalama olarak 2 hafta sürmektedir. Bu eğitimlerde adaylara polislik mesleğini tanıtma ve polislik mesleğinin temel disiplin kurallarını öğretmenin yanında okul ve bulunduğu il ile ilgili tanıtım faaliyetleri düzenlenmektedir. Ayrıca adaylara ilimizdeki devlet hastanesinden Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğine göre Polis Adayı olup olamayacakları ile ilgili Sağlık Kurulu Raporu aldırılmaktadır. Okulun sitesinde, Trabzon Pomem İntibak eğitimi süresince adayların tüm yemek ve konaklama giderlerini karşılar bilgisi yer almaktadır.

 

Trabzon Pomem Mülakat Soruları

Trabzon pomem’in Mayıs 2017’de yapılan mülakat deneyimleri bazı forum sitelerinde yer almaktadır. Bu sitelerdeki deneyimleri sizinle burada paylaşıyoruz. Dileriz faydalı olur. Trabzon Pomem Facebook sayfasından detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

 

-Demokrasi nedir?

“Dün trabzonda mulakata girdim arkadaslar sirasiyla anlatim herşeyi. Öncelikle bizi sirasiyla iceri aldilar cantalarimiza baktilar elektronik esya almiyorlar kesinlikle telefon sokmak yasaktır. Sonra evraklarimizi sirayla kontrol ettiriyoruz. Polisler çok guler yuzluler espri yapiyorlar cok guzel yardimci oluyorlar. Burda isimiz bittikten sonra saglik kontrolune geciyoruz esofmanimizi dizlere kadar cekiyoruz kollarimizi dirseklerimize kadar aciyoruz ciplak ayakla bizi teker teker iceri aliyorlar. Kilomuzu boyumuzu olcüyorlar burda elenen benim gurubumda 5 kisi falan oldu. Sonra doktor ilerden yuzumuze kollarimiza dislerimize bakiyor. Sonra yan tarafa gecip renk korlugu testi yaptik kalin bi kitapta baya gosterdiler 10 sayfa falan gittikce gorunmesi zorlasiyor rakamlarin ve uzakta dur diyorlar. Burayida gectikten sonra bizi hemen spor salonuna aldilar. Sağolsunlar ısınma hareketi yapmak icin izin verdiler parkuru anlattılar. Parkurda zemin kaymiyor cok guzel cok rahat fazla kasmassiniz yani. Herkes sırasıyla yapıyor. Kameraya adinizi soyadinizı soleyip hazirsan basla diyorlar. Elenen baya oldu arkadaslar burda. Burayida gectikten sonra soyunma odasinda hizlica soyunup mulakat kiyafetlerimizi giymemizi istiyorlar. Giyindikten sonra siraya sokup komisyon karsisina cikmayi bekledik. Sonunda beklediğimiz an gelmişti:) gong caliyor sirasiyla içeri giriyoruz. Ordaki polisler yönlediriyor ben yine diyim kapıyı vurupta girin kare bir şekil var onun ortasina durup kafa selami verip adinizi soyadiniz soleyin kart cekin diyorlar. Cektikten sonra kendini tanitmaya basliyorsun kendinden emin bi sekilde göz temasi kesinlikle kurun. Hepsi zaten cok iyi rahatlatiyorlar sizi ben heycanlacigimi düsundum ama pekde oyle olmadi. en son cikabilirsin dediler bazilarina cık tamam diyorlarmış bu arada sonra imzami atıp kimligimi alıp çıktım. Ama kesinlikle rahat olun kasmayin kekelemeyin net cvp verin uzun muhabbetler yapmayın komisyon ard arda cok soru soracaktır sizi tartmak icin sizin hatta cvplamak icin bile firsatiniz olmuyor cunki hizli soruyorlar o yuzden net cvp verin uzatirsaniz sıkılabilirler Her şey cok rahattti polislerimiz ve komisyon cok iyilerdi. O anları yasamaniz lazim güzel anlardı. Allah gönulden isteyen herkese nasip etsin.”

İletişim Adresleri

Trabzon Pomem’e İstanbul’dan gideceksiniz Otagar üzerinden otobüs ile 13 saat sürmektedir. Hızlı gitmek için havalimanı üzerinden uçak seferleri ile ulaşabilirsiniz. Trabzon merkeze ulaştıktan sonra okulun bulunduğu Maçka ilçesine oradan Pelitli’ye geçmeniz gerekmektedir. Trabzon-Rize devlet karayolunun 7. kilometresinde, Pelitli Beldesinde yer almaktadır. Pelitli Belediyesinin düzenlediği taşımacılık hizmeti veya özel dolmuşlardan yararlanarak Trabzon Polis Meslek Eğitim Merkezine ulaşabilirsiniz.

Okulun telefon numaraları aşağıdaki gibidir.

Telefon 0 (462) 334 35 93 / 0 (505) 318 61 50-51

Okul hakkında daha fazla bilgi için resmi internet sitesini ziyaret edebilirsiniz. İnternette izlenme rekorları kıran Trabzon Pomem’in videosuna yer vermek istedik. İşte o efsane video

Anı Yüzük olarak sadece meslek hayatınızda değil öğrencilik hayatınızda da yanınızdayız. Siz de polisler için ürettiğimiz okulunuzun nişanesini parmağınızda taşıyacağınız Anı Yüzüklerini inceleyebilir ve mesleğinize ait kemer rozeti, rozetli cüzdan ya da anahtarlık gibi diğer kurumsal aksesuarlara göz atabilirsiniz. İsterseniz tüm sınıf arkadaşlarınızla birlikte size özel bir Anı Yüzüğü tasarlatabilirsiniz. Detaylı bilgi için sitemizi ziyaret edin.

 

Blog Son Eklenenler
Selahaddin Eyyubi Kimdir ?

Selahaddin Eyyubi Kimdir ?

Dizi aksesuarları

Selahaddin Eyyubi Eyyubi hanedanının kurucusu ve ilk hükümdarıdır. 1187 yılında Kutsal Toprakları Haçlılardan geri almak için bir ordu kurdu ve ordusuyla birlikte 4 Temmuz 1187'de gerçekleşen Hıttin Muharebesi'nde Kudüs Kralı Lüzinyan Kralı Guy'ın ordusunun büyük bir kısmını yok etti. 2 Ekim 1187'de Kudüs'ü Haçlıların elinden alarak bölgedeki 88 yıllık Hıristiyan egemenliğine son verdi ve şehri İslam dünyasına geri verdi. Üçüncü Haçlı Seferi Selahaddin'in ordusu Frank mevzilerini kuşatıyordu, ancak sonunda Philip ve Richard'ın ordularının gelişi dengeyi Haçlılar lehine değiştirdi. Şehir nihayet 12 Temmuz 1191'de Selahaddin'in filosunun büyük kısmını oluşturan 70 geminin ele geçirilmesiyle ele geçirildi.Haçlılar daha sonra güneye, Kudüs'e doğru yürüdüler ve sahil boyunca ilerlerken Selahaddin'in ordusunu taciz ettiler. Daha sonra 7 Eylül 1191'de Arsuf ovasında büyük çaplı bir savaş yaşandı. Haçlılar zaferi kazandı, ancak Müslümanların kayıpları önemli değildi. Ne Acre ne de Arsuf, Selahaddin'in ordusuna ciddi hasar vermemiş olsa da, arka arkaya iki yenilgi ve ardından Ağustos 1192'de Jaffa'nın I. Richard tarafından ele geçirilmesi, Selahaddin'in çağdaşları arasındaki itibarını zayıflattı. İslam Dünyası'nı Birleştirmek Mısır Sultanı olan Selahaddin, Nureddin'in Suriye'deki muzafferiyetini 1174'te Şam'ı zaptetmesiyle tekrar etti. Selahaddin, Sünni Ortodoksluğun koruyucusu olduğunu ilan etti ve onun Kahire'deki Şii halifesini vazifeden alması ve devletini Sıkı İslam hukukuyla teşkilatlandırılması bu iddiaya ciddi bir ağırlık verdi. Vefat ve Mirası Selahaddin, kısa bir süre sonra 4 Mart 1193'te Şam'da öldüğü için Haçlıların ayrılışından yararlanamadı. O zamanlar sadece 55 veya 56 yaşındaydı ve muhtemelen onlarca yıl süren kampanyalar nedeniyle fiziksel yaralanmalardan ölmüştü. Kırılgan ve çoğu zaman istikrarsız olan Müslüman Birliği, ana liderinin ölümünden sonra hızla dağıldı.

Devamını Oku
17.10.2023
Barbaros Hayreddin Paşa Kimdir, Hayatı ve Zaferleri

Barbaros Hayreddin Paşa Kimdir, Hayatı ve Zaferleri

Anı Yüzük Tarih

Büyük Türk denizcisi Barbaros Hayreddin Paşa'nın hayatı ile ilgili bilmedikleriniz bu yazımızda sizi bekliyor!

Devamını Oku
05.06.2023
Sultan Alparslan Hayatı, Zaferleri ve Ölümü

Sultan Alparslan Hayatı, Zaferleri ve Ölümü

Anı Yüzük Tarih

Malazgirt kahramanı büyük komutan Sultan Alparslan'ın hayatı bu yazımızda!

Devamını Oku
31.08.2021
Uyanış: Büyük Selçuklu Dizisi Dönemsel Bazı Sembol ve Motifler

Uyanış: Büyük Selçuklu Dizisi Dönemsel Bazı Sembol ve Motifler

Dizi aksesuarları

TRT'de kısa bir süre sonra seyircisiyle buluşacak olan " Uyan ış : Büyük Selçuklu " dizisi, toplumun tarih nostaljisini yeniden harekete geçirecek bir motivasyonla gelmektedir. Büyük Selçuklu Dönemi , başarılarını ve zaferlerini birçok sembolle ve motifle kodlayarak tarihsel kayıtlara geçen önemli bir dönemdir. Aksesuar tarafında da değerlendirilebilecek ve insanların tarihle yeniden buluşmasını ve bütünleşmesini sağlayacak o sembol ve motiflerden bazılarını blog yazımızda bulabilirsiniz.

Devamını Oku
28.09.2020
Mistik Topaz Taşının Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Mistik Topaz Taşının Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Doğal Taşlar

Doğadan aldığı enerjisiyle ve güçlü imajıyla nesiller boyu ilgi odağı olan Mistik Topaz'ın hikâyesine göz atın! 

Devamını Oku
31.10.2019
Zultanit Taşı (Sultan Taşı) Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Zultanit Taşı (Sultan Taşı) Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Doğal Taşlar

İsmini Osmanlı padişahlarından alan ve otoritenin ışıltılı bir timsali olarak konumlanan Zultanit (Sultan) Taşı'nın ihtişamlı hikâyesine göz atın.

Devamını Oku
31.10.2019
Malakit'in Kesif Hikâyesi

Malakit'in Kesif Hikâyesi

Doğal Taşlar

Yüzyıllar boyunca doğada varlığını sürdüren ve tinsel misyonunu insan bedenine taşıyan Malakit'in kesif hikâyesine göz atın.

Devamını Oku
30.10.2019
Kaplangözü Taşı Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Kaplangözü Taşı Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Doğal Taşlar

Doğadan aldığı enerjisiyle insana ilham kaynağı olan Kaplangözü Taşı'nın hikâyesini sizler için yazdık!

Devamını Oku
30.10.2019
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.