KUDÜS’ÜN TRAJİK TARİHİ

15 Aralık 2017
KUDÜS’ÜN TRAJİK TARİHİ

ABD Başkanı Donald Trump geçtiğimiz günlerde, İsrail'deki Amerika Büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınması hakkındaki kararı onaylamasıyla başlayan Kudüs tartışması yeniden tarihin sayfalarına dönmemizi sağladı.

Bu tartışmalı karar hızla gündem konusu oldu ve Kudüs hakkında birçok şey yazıldı, çizildi.Peki, Kudüs'ü nasıl almıştık ve nasıl kaybettik? Türkler açısından Kudüs’ün önemi nedir? Merak ettiğiniz tüm soruların yanıtı bu yazıda.

Arapça yüzükler için tıkla 

KUDÜS NEREDE?

kudus-nerede

Yabancı dillerde daha çok Jerusalem olarak anılan Kudüs, Mısır yakınında ve Akdeniz kıyılarından yaklaşık 50 km içeride bulunan ve Siyon Dağı'ndan  Mescid-i Aksa'ya birçok kutsal mekana ev sahipliği yapan kutsal bir şehir. Dini kitaplarda yapılan atıflar nedeniyle de sürekli rekabet edilen daimi bir bir savaş bölgesi toprağı.

KUDÜS’ÜN TARİHİ

kudusun-tarihi

638 yılında İslam halifesi Ömer ile başlayan Kudüs hakimiyetini 1071 yılında Alparslan devam ettirmişti fakat hakimiyet 1099 yılında başlayan Haçlı seferlerine kadar sürebildi hakimiyet artık Hristiyanlarındı. Küdüs ile hasretlik aradan geçen 88 yıl sonra bitecek bu hasreti Ünlü komutan Selahattin Eyyübi sonlandıracaktı.

Bu zafer 1516 yılında Yavuz Sultan Selim’in zaferi ile 400 senelik hakimiyeti başlatacak ve Kudüs Osmanlı toprağı olacaktı. Bu tarihlerden günümüze yaklaştıkça özellikle 1850'lerden sonra Kudüs'ün nüfusu hızla artmaya başladı. Rakamlara göre, 1900'e gelindiğinde bölgede Yahudi nüfusu çoğunluktaydı. 2.Abdülhamid’in devletle ilgili sorunlara yoğunlaşması burada nufüs yoğunluğu ile ilgilenmesini zorlaştırmıştı. Ardından gelen birinci dünya savaşı ve burada özellikle İngiliz casus Lawrence'in bölgedeki faaliyetleri Kudüs’ün kaybını hızlandırdı.  Birde ihanet vardı tabii. Şerif Hüseyin'in çeşitli vaatler sonucunda İngiliz saflarına geçmesi, bölgedeki Osmanlı savunmasına ciddi bir darbe vurmuştu. 400 yıllık hakimiyet 9 Aralık 1917'de orduların geri çekilişiyle İngiliz kontrolüne geçecekti.

BÜYÜK KUDÜS MİTİNGİ

mescid-i aksa

Günümüzde Kudüs üzerinde Türkiye’nin gösterdiği bu hassasiyet de tarihi bir bilinçten geliyor. Filistin’de başlayan protestolar Türkiye tarafından da ülke içinde destekleniyor. “Kudüs İslamındır” sloganlarıyla başlayan bu mitingler diğer Müslüman ülkelere de yayıldı. Ülkemizde düzenlenen büyük Kudüs mitinginde başta Amerika olmak üzere tüm emperyal güçler kınandı.

kudus-mitingi

Filistin’de düzenlenen protestolara 16 yaşındaki Fevzi El-Cuneydi isimli Filistin'li çocuğun, 25'e yakın silahlı İsrail askeri tarafından gözaltına alındığı bu fotoğraf damga vurdu. Siz de paylaşımlarınızla Filistin’e destek olabilir, yanlarında olduğunuzu gösterebilirsiniz.

Yazımıza Kudüslü cesur kadınların Mescid-i Aksa’da İsrail askerlerine karşı dik duruşunu gösterdiği video ile son veriyoruz.

Blog Yazılarımız

Mistik Topaz Taşının Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

31 Ekim 2019
Mistik Topaz Taşının Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Renk değiştiren özelliğinden ötürü yüzyıllardır ilgi odağı olan mistik topaz taşına dair tüm bilmek istedikleriniz blog yazımızda.

Zultanit Taşı (Sultan Taşı) Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

31 Ekim 2019
Zultanit Taşı (Sultan Taşı) Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Son yıllardaki popülerliği ile dünya mücevherat sektörünün baş taçlarından biri haline gelen zultanit taşının (diaspor/sultan taşı) tüm özellikleri ve faydaları blog yazımızda.

Malakit (Malahit) Taşı Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

30 Ekim 2019
Malakit (Malahit) Taşı Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Çağlar boyu nitelikleri ile bilinen malakit (malahit) taşı ile ilgili bilmek istediğiniz tüm özellikler ve faydalarını blog yazımızda sizlerle paylaşıyoruz.

Kaplangözü Taşı Nedir, Özellikleri Nelerdir?

30 Ekim 2019
Kaplangözü Taşı Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Göz alıcı rengi ve nitelikleri ile diğer doğal taşlardan ayrılan kaplangözü taşının özellikleri hakkında tüm merak ettikleriniz blog yazımızda.

Hematit Taşı Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

30 Ekim 2019
Hematit Taşı Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Çelik üretiminde ve gümüş aksesuarlarda sıkça kullanılan hematit taşı hakkında bilgiler ve tüm özellikleri blog yazımızda.

Mavi Kelebeklerin Hikayesi

21 Ekim 2019
Mavi Kelebeklerin Hikayesi

1992 yılında başlayan ve 3 yıl süren, yüzbinlerce can kaybı ile sonuçlanan Kosova Savaşı'nın en yürek burkan sayfalarından biri olan Srebrenitza Katliamı'nın üzerinden geçen 27 yılın ardından Mavi Kelebeklerin hikayesini ve sembolizmini birlikte inceliyoruz.

Dünya ve Türk Mitolojilerinde Hayat Ağacı

21 Ekim 2019
Dünya ve Türk Mitolojilerinde Hayat Ağacı

Türk tarihi, Türk ve dünya mitolojilerinde büyük öneme sahip hayat ağacı miti nedir, nereden gelir? Diriliş Ertuğrul dizisindeki sembolizminin mânâsı nedir? Bu ve benzeri soruların cevabı blog yazımızda.

Türkler Geliyor Yakında Vizyonda!

21 Ekim 2019
Türkler Geliyor Yakında Vizyonda!

Son yılların gözde yapımcısı ve senaristi, Diriliş Ertuğrul ve Mehmetçik Kut'ülamare yapımlarının arkasındaki isim Mehmet Bozdağ'ın önderliğinde çekimi tamamlanan Türkler Geliyor: Adaletin Kılıcı filmi, 20 Aralık 2019 tarihinde sinemaseverler ile beyazperdede buluşacak.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.