KUDÜS’ÜN TRAJİK TARİHİ

15 Aralık 2017
KUDÜS’ÜN TRAJİK TARİHİ

ABD Başkanı Donald Trump geçtiğimiz günlerde, İsrail'deki Amerika Büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınması hakkındaki kararı onaylamasıyla başlayan Kudüs tartışması yeniden tarihin sayfalarına dönmemizi sağladı.

Bu tartışmalı karar hızla gündem konusu oldu ve Kudüs hakkında birçok şey yazıldı, çizildi.Peki, Kudüs'ü nasıl almıştık ve nasıl kaybettik? Türkler açısından Kudüs’ün önemi nedir? Merak ettiğiniz tüm soruların yanıtı bu yazıda.

Arapça yüzükler için tıkla 

KUDÜS NEREDE?

kudus-nerede

Yabancı dillerde daha çok Jerusalem olarak anılan Kudüs, Mısır yakınında ve Akdeniz kıyılarından yaklaşık 50 km içeride bulunan ve Siyon Dağı'ndan  Mescid-i Aksa'ya birçok kutsal mekana ev sahipliği yapan kutsal bir şehir. Dini kitaplarda yapılan atıflar nedeniyle de sürekli rekabet edilen daimi bir bir savaş bölgesi toprağı.

KUDÜS’ÜN TARİHİ

kudusun-tarihi

638 yılında İslam halifesi Ömer ile başlayan Kudüs hakimiyetini 1071 yılında Alparslan devam ettirmişti fakat hakimiyet 1099 yılında başlayan Haçlı seferlerine kadar sürebildi hakimiyet artık Hristiyanlarındı. Küdüs ile hasretlik aradan geçen 88 yıl sonra bitecek bu hasreti Ünlü komutan Selahattin Eyyübi sonlandıracaktı.

Bu zafer 1516 yılında Yavuz Sultan Selim’in zaferi ile 400 senelik hakimiyeti başlatacak ve Kudüs Osmanlı toprağı olacaktı. Bu tarihlerden günümüze yaklaştıkça özellikle 1850'lerden sonra Kudüs'ün nüfusu hızla artmaya başladı. Rakamlara göre, 1900'e gelindiğinde bölgede Yahudi nüfusu çoğunluktaydı. 2.Abdülhamid’in devletle ilgili sorunlara yoğunlaşması burada nufüs yoğunluğu ile ilgilenmesini zorlaştırmıştı. Ardından gelen birinci dünya savaşı ve burada özellikle İngiliz casus Lawrence'in bölgedeki faaliyetleri Kudüs’ün kaybını hızlandırdı.  Birde ihanet vardı tabii. Şerif Hüseyin'in çeşitli vaatler sonucunda İngiliz saflarına geçmesi, bölgedeki Osmanlı savunmasına ciddi bir darbe vurmuştu. 400 yıllık hakimiyet 9 Aralık 1917'de orduların geri çekilişiyle İngiliz kontrolüne geçecekti.

BÜYÜK KUDÜS MİTİNGİ

mescid-i aksa

Günümüzde Kudüs üzerinde Türkiye’nin gösterdiği bu hassasiyet de tarihi bir bilinçten geliyor. Filistin’de başlayan protestolar Türkiye tarafından da ülke içinde destekleniyor. “Kudüs İslamındır” sloganlarıyla başlayan bu mitingler diğer Müslüman ülkelere de yayıldı. Ülkemizde düzenlenen büyük Kudüs mitinginde başta Amerika olmak üzere tüm emperyal güçler kınandı.

kudus-mitingi

Filistin’de düzenlenen protestolara 16 yaşındaki Fevzi El-Cuneydi isimli Filistin'li çocuğun, 25'e yakın silahlı İsrail askeri tarafından gözaltına alındığı bu fotoğraf damga vurdu. Siz de paylaşımlarınızla Filistin’e destek olabilir, yanlarında olduğunuzu gösterebilirsiniz.

Yazımıza Kudüslü cesur kadınların Mescid-i Aksa’da İsrail askerlerine karşı dik duruşunu gösterdiği video ile son veriyoruz.

Blog Yazılarımız

Diriliş Ertuğrul Yeni Sezonunda Osmanlı Kuruluyor!

21 Eylül 2018
Diriliş Ertuğrul Yeni Sezonunda Osmanlı Kuruluyor!

Kayı Boyunun kurucu lideri Ertuğrul Gazi’nin varoluş mücadelesini konu alan Diriliş dizisi yeni sezonda Osmanlı Devleti’ni kurmaya hazırlanıyor. Peki, Diriliş Ertuğrul’un 5.sezonu ne zaman? Dizi hakkında merak ettikleriniz bu yazıda aksesuarları ise sadece Anı Yüzük’te satışta.

Anı Yüzük’ten Payitaht Abdülhamid Müjdesi!

21 Eylül 2018
Anı Yüzük’ten Payitaht Abdülhamid Müjdesi!

Türkiye’de ve Ortadoğu’da büyük hayran kitlesine ulaşan Payitaht Abdülhamid dizisi yeni sezona ne zaman başlıyor? Merakla beklenen Abdülhamid dizisi hakkında en yeni bilgiler bu yazıda. Dizide yer alan aksesuarlar ise resmi sponsoru Anı Yüzük’te. Mutlaka göz atın!

Her Bütçeye Uygun 5 Harika Kehribar Tesbih Modeli

04 Mayıs 2018
Her Bütçeye Uygun 5 Harika Kehribar Tesbih Modeli

Tesbih severlerin ilgisini çekecek her bütçeye uygun 5 kehribar tesbih modeline daha yakından bakın! Stresinizi azaltacak tesbihler için şimdi tıkla, keşfet!

Devlet Ebed Müddet’in Anlamı

27 Nisan 2018
Devlet Ebed Müddet’in Anlamı

Aksesuar dünyasında sıklıkla yer verdiğimiz “Devlet Ebed Müddet” ne demektir? Gelin daha yakından bakalım!

Fatih Sultan Mehmet’in Az Bilinen 5 Özelliği!

27 Nisan 2018
Fatih Sultan Mehmet’in Az Bilinen 5 Özelliği!

Osmanlı Padişahları arasında kendi döneminde bilgi birikimi ve entelektüel seviyesi ile adeta bir dünya insanı olmayı başarmış Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’un Fethi dışında az bilinen 5 özelliğini sizler için araştırdık! İşte Fatihin o çarpıcı yönleri…

En Güzel Anneler Günü Hediye Fikirleri

20 Nisan 2018
En Güzel Anneler Günü Hediye Fikirleri

Mayıs'ın ikinci haftası kutlanmaya başlanan Anneler Günü için en güzel hediye önerileri Anı Yüzük'te sizi bekliyor. Hemen tıkla, anneni mutlu edecek hediyeyi kolayca seç.

Özel Güvenlik Nasıl Olunur?

13 Nisan 2018
Özel Güvenlik Nasıl Olunur?

Özel Güvenlik Görevlisi ögg nasıl olunur? Çağımızın popüler mesleği güvenlik işine gelin daha yakından bakalım! Özel Güvenlik görevlileri hakkında merak ettiğiniz her şey bu yazıda.

Türk Bayrağı İle İlgili Bilmeniz Gereken 7 İlginç Şey

07 Nisan 2018
Türk Bayrağı İle İlgili Bilmeniz Gereken 7 İlginç Şey

Türk bayrağı hakkında neler biliyorsunuz? Milli sembolümüz hakkında merak ettikleriniz en güzel bayrak resimleri ile bu yazıda hemen tıkla, okumaya başla!

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.